Rakip analizi nasıl yapılır?Yazar: Megan Conley
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Pek çok pazarlamacı rakip denetimlerinden yararlanmaz, bu yüzden şunu sormalıyız: Markanız için en son ne zaman rakip analizi yaptınız? Uzun zaman olduysa veya rakip analizi nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, süreç boyunca size yardımcı olabiliriz.

Çoğu zaman, bir rakip analizi bir şirketin ilk günleri veya yeni bir ürünün lansmanı için ayrılmıştır. Ancak rakiplerinizin ürünlerini nasıl konumlandırdığını bilmek, içeriğinizin alakalı kalmasını sağlamanın anahtarıdır.

Bu yazıda, rakip analizinizi tekrar gözden geçirmenin faydalarını ve bunu doğru yapmak için ipuçlarını öğreneceksiniz.

 

Rakip analizi nedir?

En temel düzeyde, bir rakip analizi sektördeki emsallerinizi tanımlar ve ardından ne yaptıklarına daha derinlemesine bakar. Karşılaştırma yaparak ne durumda olduğunuzu görebilir ve neleri daha iyi yapabileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz. Nişinizde daha rekabetçi hale gelmek için eğilimleri belirlemek ve fırsatları saptamak için akıllı bir stratejidir.

Rakip analizinin faydaları

Bir rakip analizinin ilk ve en belirgin faydası, pazardaki konumunuzu anlamaktır. Siz ayak uydursanız da uymasanız da, akranlarınızın nerede mükemmel olduğunu anlayabilirsiniz.

Dürüst cevap, olmadığınız ise- sorun değil! Artık biliyorsun. Analizden sonra, nasıl geliştirilebileceği konusunda açık bir sohbete başlayabilirsiniz.

 1. İşinizi büyütebilirsiniz

Pazarlamacılar ve rekabetçi araştırma uzmanları, rakibinizin zirvesinde kalmanın daha fazla başarıya yol açtığı konusunda hemfikirdir. HubSpot araştırması, pazarlamacıların %90’ının , stratejilerinin bir parçası olarak rekabetçi araştırmaları kullanmanın işletmeleri üzerinde olumlu etkiler yarattığını bildirdi .

 1. Daha fazla gelir

Rakip analizinin faydaları finansal da olabilir. Aslında, pazarlamacıların %68’i, rekabetçi araştırmaların haftalık değerlendirmesiyle olumlu gelir etkileri görüyor.

Tutarlılık burada anahtardır. Rakip analizinin, firmalar tutarsız satışları bir kenara bırakıp uygulamayı planlanmış pazarlama operasyonlarına dahil ettiklerinde en değerli olduğu kanıtlanmıştır.

 1. Yeni fırsatlar

Rekabetinizin kapsamlı bir analizi, rakiplerinizin tekliflerindeki boşluklar gibi fırsatları ortaya çıkarabilir. Eksik işlevselliği belirlemek, rakiplerinizin gözden kaçırdığı alıcı taleplerini karşılamak için bir fırsattır.

 1. Rakiplerden sıyrılma

Bir rakip analizi ile, emsallerinizin neleri gerçekten iyi yaptığını not edebilirsiniz. Ardından, daha fazla alıcının dikkatini çekmek için başarılı stratejilerini taklit edebilirsiniz.

Rekabet analizi nasıl yapılır?

Peki, nasıl başlarsınız? Rakibinizi değerlendirmek, alıcılarınızdan öğrenmek ve ardından bilgilerinizi düzenlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Görüntü Kaynağı

 1. Sektörünüzü anlayın.

İlk adım, Porter’ın Beş Kuvvet analizini tamamlamaktır. Sektörünüzdeki rekabetçi rekabet seviyesini belirlemenin bir yolu. Bu çerçeve, pazarınızda nasıl daha rekabetçi olabileceğinizi veya yeni bir pazarda başarıya ulaşma olasılığınızın az ya da çok olup olmadığını düşünmeye başlamanızı ister.

Yeni girenlerin tehdidini, alıcı gücünün gücünü, ikame tehdidini ve tedarikçi gücünün işgal etmek istediğiniz nişte rekabet etme yeteneğinizi nasıl etkilediğini değerlendireceksiniz.

 1. Rakiplerinizi anlayın.

Rakibinizle ilgili bir SWOT analizi (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) yapmak bir sonraki adımdır. Bu, özellikle her seferinde bir rakibe odaklanan paha biçilmez bir araştırmadır ve içerik stratejilerinde trendleri aramaya ve SEO sonuçlarını araştırmaya başlayacağınız yer burasıdır.

Daha rekabetçi olmak için çözümler oluşturmaya başlayabilmeniz için proaktif olarak bunları araştırın.

 1. Alıcılarınızı anlayın.

Anketler yürütmenin ve odak grupları gerçekleştirmenin çeşitli yolları vardır, ancak bunun temelinde doğrudan kaynaktan bilgi almak yer alır. Alıcılarınız ihtiyaçlarını, isteklerini ve onları neyin engellediğini anlar. Onlara danışmak zorunludur.

 1. Bulgularınızı sunun.

Bilim İnsanı ve Bilim İletişimcisinin farklı iş unvanları olmasının bir nedeni var. Dünyadaki tüm araştırmaları yapabilirsiniz, ancak siperdeki insanlar bilgiyi anlayana ve bilgiyi kullanana kadar bir etki yaratmayacaktır.

PowerPoint, büyük işletmelerde hâlâ çok yaygın, bu nedenle infografiklerle odaklanmış ve özlü bir slayt sunumu ortaya koymanın yolu budur.

Pazar Araştırma Kiti, pazarlamacılar için veri görselleştirmeye başlamak için bir kaynak içerir.

Rekabet Analizi Şablonları

Böylece bir rekabet analizi yapmaya hazırsınız. Bu şablonlar başlamanıza yardımcı olabilir.

 1. HubSpot’un Pazarlama Stratejisi Kiti

Pazarlama Stratejisi Kiti, Porter’ın beş kuvvet analizi ve bir SWOT analizi şablonu da dahil olmak üzere rekabet analizinize başlamanız için kaynaklar içerir.

Bulgularınızı paylaşmanıza yardımcı olacak bilgi toplama anketleri ve odak grupları yürütme, alıcı karakterleri oluşturma ve bir tak ve çalıştır PowerPoint sunumu hakkında rehberlik de bulacaksınız.

Görüntü Kaynağı

Bu, Pazar Araştırma Kiti içinde sağladığımız boş SWOT şablonudur. Burada bulgularınızı toplayabilir ve tek bir sayfada düzenli tutabilirsiniz. Bu tablo, sağlanan PowerPoint sunumuna kolayca eklenebilir ve bulguların paylaşılması çok kolay hale gelir.

 1. MECLABS

Görüntü Kaynağı

MECLABS Enstitüsü, bir dizi rekabet analizi belgesine sahiptir. Sektörünüzü şekillendiren güçleri anlamak istiyorsanız, MECLABS’in kaynakları araştırmanızı derlemenize yardımcı olabilir.

Tamamladığınız tüm grafikler kolayca slaytlara dönüştürülebilir. Görseller, analizinizin anlaşılmasını kolaylaştırır.

 

 1. Semrush Marke Explorer

Görüntü Kaynağı

Araştırmanıza sıfırdan başlama konusunda bunalmış hissedebilirsiniz. Semrush yardımcı olabilir. Piyasayı yürüyerek incelemeye başlamadan önce, rekabetinizi tamamen çevrimiçi olarak değerlendirebilirsiniz.

Semrush, pazar araştırma araçlarını içeren ücretsiz bir deneme sunar. Burada sektörünüzün büyüklüğünü, işletmenizin doldurabileceği mevcut nişleri ve rakiplerinizin pazar potansiyelini görebilirsiniz.

İşletmenizin kendisini çevrimiçi arama motorlarında ne kadar iyi konumlandırdığını da göreceksiniz.

Rekabet Analizi Örneği: The Coffee Shop

Diyelim ki Boston’da Asya esintili latte yapımında uzmanlaşmış yeni bir kahve dükkânı açmak istiyorsunuz. Yeni işinizin uygulanabilirliğini görmek için aşağıdaki rekabet analizi ile başlamanız gerekir.

Porter’ın Beş Kuvvet Analizi

İşletmeniz için rekabetçi rekabet düzeyini belirleyerek başlayalım. İşletmenin, Porter’s Five Forces kullanan diğer kahve dükkanlarına kıyasla nasıl olduğunu keşfedeceğiz.

 1. Sektörde Rekabet
 • Boston, büyük zincirler de dahil olmak üzere çok sayıda kafeye sahiptir. İşletmenizin Dunkin’ ve Starbucks gibi büyük oyuncularla rekabet etmesi gerekecek.
 • Jaho ve Ogawa kahve şirketleri de Asya esintili içecekler sunmaktadır. Rekabetten kaçınmak için mağazanızın farklı bir mahallede olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.
 • Birçok Asya restoranı kahve satarken, tam öğün de satarlar. Kahve dükkanınız farklı türde bir deneyim sunuyor, dolayısıyla bu işletmelerle rekabet etme olasılığınız düşük.
 1. Yeni Girenlerin Potansiyeli
 • Bir içki şirketi olarak, sadece kafelerle rekabet etmiyorsunuz. Boston’ın tomurcuklanan boba sahnesi dikkatinizi işinizden uzaklaştırabilir.
 1. Tedarikçilerin Yetkisi
 • Dükkanınızda ithal malzemeler kullanıyorsanız, işinizi yürütmesi için tedarikçilere güvenirsiniz. Tedarikçiniz ne kadar güvenilir? Birincil tedarikçiniz bir siparişi tamamlayamazsa bir yedeğiniz var mı?
 • Bardaklarınıza özel logo baskısı yaptırmak yerine, ürünlerinizde kullanabileceğiniz damganız var. Daha sonra kuplar ve kolluklar için herhangi bir tedarikçiyi kullanarak en iyi fiyatı güvence altına alabilirsiniz.
 1. Müşterilerin Gücü
 • Diyelim ki vitrininiz yerel bir üniversite kampüsünün yakınında. Öğrenciler çalışmak için girip çıktıkça sürekli bir müşteri akışına sahip olacaksınız.
 • Ancak, bu müşterilerin kısıtlı bütçeleri vardır. Bu üniversite öğrencilerinin ayda bir yerine haftada birkaç kez geri gelmelerini sağlamak için fiyatlarınızı düşürmeniz gerekebilir.
 1. İkame Ürün Tehdidi
 • Kahve son yıllarda daha pahalı hale geldi. Müşterilerin evde kendi kahvelerini yapma olasılığı daha yüksek olabilir.
 • Daha büyük oyuncular, ücretsiz içecekler gibi avantajlar sunan ödül uygulamalarına sahiptir. Ücretsiz ürünler sunan bu oyunculara müşteri kaybedebilirsiniz.

 

SWOT Analizi Çalıştırma

Bir SWOT analizi, markanızı pazarınızda daha iyi konumlandırmanıza yardımcı olabilir. Kahve dükkanımız için, Boston’daki Asya esintili başka bir kahve dükkanı olan Jaho’da bir SWOT analizi yapalım.

Görüntü Kaynağı

Bu SWOT analizinden şunları öğrendik:

 • Mağazanızın konumu işletme için faydalı olacaktır. Kahve dükkanınız, Jaho’nun şu anda hizmet vermediği bir mahallede olacak.
 • Güzel bir oturma alanına sahip olmak çok önemli olacaktır. Mağazanızın aynı rahat atmosfere sahip olduğundan emin olmak istiyorsunuz.
 • Menünüz Jaho’da olmayan lezzetleri içermelidir. Bu, eksik yanlarınızın öne çıkmasını sağlar.

Müşteri Araştırması

Potansiyel müşterilerinizin kafelerle nasıl etkileşim kurduğunu anlamak için ek araştırma yapmanız gerekecek.

Diyelim ki potansiyel müşterilerle görüşmeye hazır değilsiniz. Bunun yerine, bölgenizin demografisini araştırabilirsiniz. Bu, müşterilerinizin yaş ve gelir dağılımını içerir.

Ayrıca civardaki kahve dükkanlarının Yelp sayfalarını da inceleyebilirsiniz. Bu, müşterilerinizin gözünde neyin iyi veya kötü bir deneyim olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu araştırma derlendikten sonra, bulgularınızı iş ortağınıza sunma zamanı. Ardından, içgörülerinizin işletmenize dahil edildiğinden emin olabilirsiniz.

Rekabet Analizinden En İyi Şekilde Yararlanmak

Rakip araştırması yaparken bulguların işletmenizi nasıl etkilediğini anladığınızdan emin olun. Nasıl karşılaştırdığınızı göstermek için ilgili istatistikleri çekin. Bu, araştırmanızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar ve paydaşlara puanlarınızı göstermenize yardımcı olur.

Araştırmanız etrafında mümkün olduğunca fazla bağlam oluşturmak, bağlantılar kurmanın ve yeni çözümler bulmanın en iyi yoludur. Kazmaya başlayın, görsel olun ve daha rekabetçi olun!

Kaynak: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin