Rapora göre X / Twitter kullanımı Musk Çağı başladığından bu yana neredeyse dörtte bir oranında azaldı
Çeviren: Lara Ögü

Musk’ın platformu verilerin yanlış olduğunu söylüyor ancak çelişkili istatistikler sunmuyor.

Botlarda artış , nefret söyleminde artış ve sosyal medya platformunun kullanıcılarına eşitsiz bir şekilde uygulanan içerik denetleme politikaları… Bunlar, Elon Musk’un şirketi Ekim 2022’de satın almasından bu yana eski adıyla Twitter olarak bilinen X’i rahatsız eden sorunlardan sadece birkaçı.

X, platformun günlük aktif kullanıcılarını kaybettiğini iddia eden yeni bir rapora itiraz ediyor. Ancak X’in sağladığı küçük veriler bulguları tamamen çürütmüyor.Şimdi, yaklaşık bir buçuk yıl sonra, Musk’un X’inin kullanıcı tabanının neredeyse dörtte birini kaybettiği görülüyor.

Üçüncü taraf mobil analiz firması Sensor Tower’ın yeni verilerine göre, X’in ABD’deki günlük aktif mobil uygulama kullanıcılarının sayısı Kasım 2022’den bu yana yüzde 23 düştü. Bu, X’in Musk yönetimi altında faaliyet gösterdiği ilk ay olacaktı. Yıllık verilere bakıldığında, ABD’deki mobil uygulama kullanıcılarının yalnızca bir yıl öncesine göre yüzde 18 oranında azaldığı görülüyor.

Geçen ay itibarıyla ABD’de X’in mobil uygulamasının günlük 27 milyon aktif kullanıcısı bulunuyordu

X düşüşte mi?

Sensor Tower’ın araştırmasına göre, ilk kez NBC News tarafından bildirildiği üzere , X “emsallerine kıyasla aktif kullanıcılarda en önemli düşüşü yaşadı.”

Ve X’in sosyal medyadaki rakipleri arasındaki fark çok keskin .

Musk’s X’in ardından Sensor Tower’dan alınan mobil uygulama verilerine göre kullanıcı sayısında en büyük düşüşle karşılaşan platform TikTok oldu. Viral kısa biçimli sosyal video uygulaması kullanım tabanı Kasım 2022’den bu yana yüzde 9,5 azaldı. Instagram yaklaşık yüzde 4,5, Snapchat yaklaşık yüzde 2 ve Facebook yüzde birden az düşüş yaşadı.

Sensor Tower araştırmasında, “X mobil uygulamasının aktif kullanıcılarındaki bu düşüş, kullanıcıların göze çarpan içerikten duyduğu hayal kırıklığından, genel platform teknik sorunlarından ve kısa biçimli video platformlarının büyüyen tehdidinden kaynaklanmış olabilir.” dedi.

X kullanımındaki en ani düşüş geçen yaz yaşanmış gibi görünüyor. İki aylık bir süre içinde Musk, platformun en büyük iki değişikliğinin müjdesini verdi: Musk, Temmuz 2023’e o zamanki Twitter kullanıcılarını hız sınırlamasıyla , Twitter akışlarını kaç kez yeniden yükleyebileceklerini sınırlayarak ve bir günde kaç tweet görüntüleyebileceklerini sınırlayarak başlattı. Daha sonra Ağustos 2023’te Musk, Twitter markasının platformunu kaldırmaya başladı ve ikonik kuş logosunun yanı sıra “Twitter” adını da kaldırıp yerine “X” koydu . O dönemde araştırmacılar, X’in App Store indirmelerinin isim değişikliğinden anında olumsuz etkilendiğini  fark etmişti .

Sensor Tower’a göre X, geçen yılın Eylül ayı itibarıyla ABD’deki mobil uygulama kullanıcılarının yüzde 17’sinden fazlasını kaybetmişti

X bulgulara karşı çıkıyor ancak pek bir şey kanıtlamıyor

Musk’ın platformu, Sensor Tower’ın bulgularını ve NBC News raporunu, resmi bir X hesabı olan @XData tarafından yayınlanan bir kamu açıklaması aracılığıyla ele aldı.

X, raporun “öncesine kıyasla bugün daha az kişinin X kullandığını yanlış bir şekilde iddia ettiğini” söylüyor.

Açıklama, raporun “yalnızca bu platformlardaki gerçek verilere erişimi olmayan ve mobil verileri içermeyen @SensorTower’ın tahminlerine dayandığını” belirterek devam ediyor.

Mashable, Sensor Tower’ın tahminlerinin yalnızca platformun resmi uygulaması aracılığıyla sağlanan mobil kullanıcı verilerine dayandığını, dolayısıyla mobil tahminleri içerdiğini unutmamalıdır. X , Sensor Tower’ın hesaba katmadığı bir mobil web tarayıcısı aracılığıyla mobil web kullanımına atıfta bulunmaya çalışıyor olabilir .

X’in açıklaması “çok uzun; okumadım” özetiyle sona erdi: “tl/dr: Hem kendi verilerimiz hem de diğer platformlardan bizzat bildirilen veriler farklı bir hikaye anlatıyor.”

X, raporu çürütecek veya iddialarını destekleyecek herhangi bir veri veya kanıt sunmadı.

Sensor Tower raporundan önce yayınlanan alakasız bir gönderide @XData hesabı, X’in “her gün 250 milyon kişi X kullandığını” ve “her ay 550 milyon kişinin küresel şehir meydanını ziyaret ettiğini” iddia etti.

Ancak Musk’ın Kasım 2022’de şirketi devralmasından kısa bir süre sonra hesabına gönderdiği verilere göre X, o ayın sonunda günlük 260 milyona yakın aktif kullanıcı çekiyordu. @XData hesabı tarafından yayınlanan son istatistikler X’in günlük aktif kullanıcılarını temsil ediyorsa, bu gerçekten de X’teki kullanıcılardabir düşüş olduğunu kanıtlayacaktır .

kaynak : https://mashable.com/article/elon-musk-inactive-followers-whole-x-platform

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin