REI’nin Anti-Black Friday kampanyası


Yazan: Patrick Coffee

Çeviren: Nesil Arıyürek

REI’nin #OptOutside isimli kampanyası 2016 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde final kategorisinde en önemli ödül olan Grand Pix’i almıştı. Kampanyayı yürüten San Fransisco çıkışlı bağımsız ajans Venables Bell & Partners, #OptOutside başlığıyla eşsiz bir işe imza atmış oldu. Kampanyaya göre açık hava malzemeleri satan mağaza REI, yılın en büyük tüketim günü olan “Black Friday”de (Kara Cuma) sahip olduğu 143 mağazanın tümünü kapatıp 12,000 çalışanını ücretli izne çıkardı. REI bu kararı “böylece en sevdikleri şey olan dışarıda olmayı deneyimleyebilirler” diyerek özetledi.

Kampanya Titanium Lion kategorisinde Burger King’in “McWhopper”, Heineken’in “Brewtroleum” ve İsveç Turist Derneği için hazırlanan “Swedish Number” kampanyalarıyla birlikte yer kaldı.

Jüri üyeleri, Black Friday’in yıllık perakende ritüelini terk ederek ulusal bir hareket başlattıkları için #OptOutside’a övgüde bulundu.

Jüri başkanı ve BBH kurucusu Sir John Hegarty kampanyayla ilgili “İnsanların daha fazla para harcamaya en motive oldukları günde REI’nin bunun tam tersini yaparak mağazalarını kapatıp çalışan ve müşterilerini dışarı çıkıp iyi zaman geçirmeye teşvik etmesini sevdik” dedi ve “Bunun dünyadaki olaylarla oynandığını düşünüyorum, kesinlikle çılgınca bir günde olanlarla oynuyordu.” diye ekledi. Diğer jüri üyeleri ise kararlarını vermede yaratıcı konseptlerin başarıyla uygulanmasına odaklandıklarını ileri sürdü. Droga5 Londra baş kreatif direktörü David Kobulz gazetecilere verdiği demeçte, yılın en iyi çalışmasının “kapsamlı önlemlere uygulanan iyi fikirler” in yer aldığını söyledi. Crispin Porter ve Bogusky baş kreatif direktörü Kevin Jones, “#OptOutside kötü bir şekilde bitmiş olabilirdi, gerçekten iyi hallettiklerini düşünüyorum.” dedi.

Geleneksel olmayan kampanyaları takdir etmenin neden reklamcılık sektörü için çok önemli olduğunu “Yaptığımız şeyin değeri, seslendiğimiz izleyici tarafından takdir edilmiyor. Reklamın farkındalığı ve değeri bilinci oluşturuyor” diyerek açıklayan Hegarty, ”Bu benim görüşüme göre değil, seslendiğim izleyici kitlelerinin görüşüne göre, bu endüstride yer alan herkes için büyük bir mesele. Reklamcılık ve iletişimin değerini, izleyicilerin gerçekten seveceği ve yanıtlayacağı şekilde nasıl ilerleteceğiz?” diye ekledi.

REI kampanyası, 2015 Ekim ayında, şirketin CEO’su ve başkanı Jerry Stritzke’nin rol aldığı konsepti anlatan bir videoyla başladı. Hayranları sosyal medyadaki açık hava deneyimlerini paylaşmaya teşvik eden hashtag #OptOutside ve onun yardımcısı olan “meme generator” (caps yaratıcısı), kampanya büyük ana satış kanalları ve sabah şovları kapsadığı için üst düzey katılımı sağladı ve medyanın ilgi alanına girdi.

2015’ten sonra bu yıl da 25 Kasım Black Friday’de tüm mağazalarını kapatıp insanları dışarı davet eden REI’nin bu tutumunu önümüzdeki senelerde de devam ettirip ettirmeyeceği merakla bekleniyor.

Kampanyanın vaka incelemesini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Kaynak: http://www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin