Reklam engelleyicilerin (ad blocking) olayı ne? Bilmeniz gereken 11 istatistik.


Yazan: Mimi An

Çeviren: Deniz Aydın
Ne okuyacaksınız X

İnternet kullanıcılarının aradıkları bilgiyi internet üzerinden aradıkları bir sır değil. Hatta, Google saniyede 40,000’in üzerinde sorgulama işliyor.

Arama sorgulama hacmi büyümeye devam ederken, reklamcılarda bu durumu farklı tür reklamlarla fırsata çevirmeye çalışıyorlar. (Düşünün: pop-up reklamlar, otomatik oynayan video reklamlar ve telefonunuzun ekranını kaplayan devasa büyüklükteki mobil reklamlar.)

Bazı rahatsız edecek derecedeki internet reklamlarına tepki olarak milyonlarca internet kullanıcıları, daha çok İngilizce adıyla bilinen ad blocking yani reklam engelleyici uzantıları yüklemeye başladı. Eğer merak ediyorsanız: Reklam engelleyiciler, girdiğiniz sitede reklam kodu var mı diye tarayıp, tarayıcınızda yüklenmelerini engelliyorlar.

Görsel olarak çalışma prensibi:

0

Pazarlamacılara, reklam engelleyiciler konusunu kavramalarına yardım etmek için HubSpot Research, işin derinine indi. Aşağıda, sizler için kayda değer istatistikleri çıkardık.

Bilmeniz gereken 11 reklam engelleyici istatistiği 

1) Dünyanın en popüler reklam engelleyicisi AdBlock Plus, 500 milyonun üzerinde indirildi.

Birçok araştırma ve haber sitelerinde farklı rakamlar olmasına karşın hokey çubuğuna benzeyen ivmeli artış görmezden gelinemez.

 1

2) Reklam engelleyiciler 2015 yılında, reklamcılık endüstrisine 22 milyar dolara mal olmakla suçlanıyor.

Neden mi reklam engelleyiciler çok önemli? Reklamlar görüntülenmediği zaman reklam alan içerik siteleri ve reklam veren potansiyel gelirlerini kaybediyorlar.

3) Reklam engelleyici kaynaklı, gelecekteki potansiyel gelir kayıpları için Ovum’un tahmini,2020 yılında 35 milyar dolar.

4) İnternet kullanıcıların %64’ü reklamları rahatsız edici veya araya girici bulduklarını söylüyorlar.

4

5) Pop-up reklamları, otomatik oynayan video reklamları ve internet video reklamları internet üzerindeki en sevilmeyen reklam türleri.

4

6) Ankete katılanların %70’i, pop-up reklam veren bir şirket hakkında olumsuz fikirleri olacağını bildirdiler.

6

7) İnsanların %34 internetteki reklamlara yanlışlıklar tıklıyorlar.

 7

8) Mobil uygulama olarak reklam engelleyicilerin artış hızı masaüstü uzantılara göre daha hızlı (%90 YOY). Priori Data’nın yaptığı bir çalışmaya göre 419 milyon insanın (dünyadaki internet kullanıcılarının beşte biri) herhangi bir tür mobil reklam engelleyici yükledikleri sonucuna varılmış.

9) ABD, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’daki internet kullanıcılarının %83’ü mobil reklamları engellemek istediklerini belirtmiş.

9

10) İnsanların %73’ü telefon ekranının tamamını kaplayan reklamların en sinir bozucu olduklarını belirtmiş. İkinci sırada ise %65 ile tarayıcıyı takip eden reklamlar geliyor.

11) “İnternet sitelerin masraflarını karşılayabilmeleri için nasıl desteklenmeliler?” diye sorulduğundan, %68 ile çoğunluk reklam görmeyi, sinir bozucu olmaması şartıyla, sorun etmiyor.

11

Ders: Pazarlamacıların pop-up reklamlar gibi araya giren reklamların aksine daha çok tölare edebildikleri, daha mütevazı reklam türlerine (yerel reklamlar, sosyal reklamlar vb.) yönelmeliler.

Kaynak: Hubspot

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin