Reklam, pazarlama ve medya endüstrileri, koronavirüs ile mücadeleye nasıl yardımcı olabilir?


Yazan: Afdhel Aziz

Çeviren: Ece Aysoy

Medya endüstrileri, hayatımızı iyileştirmenin yollarını bulmak için kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sosyal girişimciler, girişimler, hükümetler ve şehirlerle ortaklık kurmanın yeni yollarını bulursa ne olur? Ya tüm bu enerji, bu ihtiyaç anında ruhlarımızı harekete geçiren ve en çok yardıma ihtiyacı olanlara yardım eden “yararlı ve keyifli” paydasında deneyimler yaratmaya yönlendirilebilirse?

İşte başlamak için bazı fikirler:

1. Yaratıcı reklamınızı yeniden amaçlayın

Nike ve Coca-Cola, sosyal mesafeler ve evde kalma çağrıları ile ilgili ilk hamleyi çoktan yaptı.

Nike, mesajlarını insanlara ulaştırmak için LeBron James, Ronaldo ve Carli Lloyd gibi ünlü ortaklarının gücünü kullandı.

 

 

 

 

 

 

Coca-Cola, sosyal mesafeyle ilgili bir mesaj göndermek için reklam panosunu Times Meydanı’nda hızla yeniden tasarladı.

Markalar artık -her zamankinden daha fazla- mesajlarını sadece dikkat çekmek için değil, aynı zamanda umut ve ilham mesajları da göndermek için oluşturmalı ve seslerini kullanmalılar.

 

2. Medyadaki zamanınızı bağışlayın

Markalar geleneksel mesajlarının etkinliğini göz önünde bulundurdukları için bir ton medya envanteri duraklıyor. Markalar, medyadaki zamanlarını, acil olarak bağış toplama ihtiyacı olan Feeding America veya No Kid Hungry gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlamayı düşünmeli ve diğer içeriklerini oluşturmalarına yardımcı olmak için yaratıcı kaynaklarını sunmalıdır.

Daha da iyisi, markalar, fon toplamak için kullanılabilecek sanal deneyimleri (belki de ünlü ortaklarıyla) yaratmaya yardımcı olmak için Omaze gibi fon yaratma platformlarıyla ortak olmanın yollarını bulmalı ve dolarlarını erişimini büyük ölçüde genişletmeye yardımcı olmak için kullanmalıdır.

3. Evde yaşayabileceğiniz deneyimler yaratın

Sanatçılar sanal deneyimler yaratmanın yeni yollarını bulduklarından yaratıcılık kısıtlamalar altında gelişiyor.

Efsanevi DJ D-Nice, ücretsiz çevrim içi dans partileriyle manşetlere girerek, insanları harekete geçiriyor. Dans Kilisesi (Dance Church) pazar günleri saat 10:00’da yayınlanan çok eğlenceli bir çevrim içi dans deneyimidir. Sanat, meditasyon dersleri ve çok daha fazlasını barındırır. Markalar bu içerik oluşturuculara ulaşmalı ve onlara finansal olarak destek olmaları için yardım sunmalı ve erişim alanlarını genişletmek için sosyal ve sahip oldukları kanalları kullanmalıdır.

Momentum’daki (yenilikçi bir otomatik bağış uygulaması) iyi insanlar da yenilikçi bir “Korona ile Mücadele” adı altında bir web sitesi oluşturdular. Kurucu Nick Fitz, “İnsanların ne kadar harcama yapıp yapmadıklarını hesaplamaları için ve işlerini kaybeden insanlara, öğle yemeğini kaybeden çocuklara, sağlık çalışanlarına, aşı araştırmacılarına ve daha fazlasına para bağışlamalarına yardımcı olacak bir araç geliştirdik.”

Buna ek olarak, sosyal uzaklaşma ve karantina nedeniyle oluşan izolasyon sadece psikolojiik stresi arttırmıştır. Markalar, insanları desteklemek için ve yeni fırsatlar yaratmak için Talkspace (çevrim içi zihinsel sağlık danışmanlığı) veya Be My Eyes (görme engelli ve görme güçlüğü olan kişileri, görebilen gönüllülere bağlayan uygulama) gibi platformlarla finansman ve ortaklık yapmayı düşünmelidir.

Fitness, virüs ile savaştığımız günlerde depresyonla mücadeleye yardımcı olmak için daha da önemli bir önlem haline geldi. Adidas gibi markalar (Runtastic ile birlikte) “Evden Sığdır” yarışmasını oluşturdu ve Under Armour da 30 Günlük Fitness Yarışması yarattı.

Eski North Face CMO’su Tom Herbst da aynı fikirde. “Markaların yapabileceği en iyi şeyin, insanların yeni iç mekan yaşamlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak yararlı ve eğlenceli içerik ve sohbetler oluşturmak için geçiş yapmak olduğunu iddia ediyorum. Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatacak bir numaralı şey sosyal mesafedir. Markalar bu zamanı daha az ağrısız, daha kullanışlı ve daha tatmin edici hale getirmeye yardımcı olabilir. ”

 

4. Sanal prömiyer oluşturmak için filmlerin ve içeriğin erken sürümüne sponsor olun

Hayranlar kendiliğinden bir Beyonce “Homecoming” izleme partisi oluşturduğunda on binlerce kişi ayarlandı. Markalar, yeni filmlerin erken yayınlanmasına (sinema satışlarından elde edilen gelir kaybını dengelemek için) yardımcı olmak ve koordineli izleme partileri oluşturmak için film stüdyolarıyla birlikte çalışabilir.

 

5. Çocukların deneyimleme haklarını güvence altına alın

Şu anda altı yaşındaki bir çocuğun ebeveyni olarak Khan Academy, Rebel Girls, sanatçı Wendy McNaughton ve içerik ile deneyim yaratan diğerleri için sonsuza dek minnettarım. Çocuk odaklı markalar, bu organizasyonları desteklemek ve deneyimlerinin kitlelere ulaşmasına yardımcı olmak için yeni yollar bulmaya yardımcı olabilir.

 

Son söz Herbst’e gidiyor. Herbst, “Pazarlamacılar için iyi haber, çoğu markanın son birkaç yılı marka amaçlarını düşünmek ve tanımlamak için geçti. Şimdi bunu hayata geçirmek için mükemmel bir zaman. Daha fazla eşya satarak değil, toplulukları için daha faydalı olarak. Nesne satın almak için konutumuzdan çıkamayacağımız bir zamanda, ilişkiler yeni para birimi olur.” diyor.

 

Kaynak: https://www.forbes.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin