Markaların reklam verebilecekleri en yeni mecra; App Store


Yazan: Gizem Gündal

Apple’ın uygulama mağazası olan App Store; reklam verenlerin dikkatini çekecek yeni bir değişiklikle kullanıcılarıyla buluşacak.

Bu yeni değişiklikten bahsetmeden önce App Store hakkında bir kaç veriye göz atalım. Apple’ın yaptığı açıklamalarda; geçtiğimiz yılın verilerine göre ; App Store 1.5 milyon uygulamaya erişti. İlk çıkış zamanlarında sadece 500 uygulama ile başladıkları düşünülürse geçtiğimiz 7 yıldaki artış çok fazla. Yine geçtiğimiz yıldaki oranlara baktığımızda uygulama indirme sayısınında 100 milyar indirmeye ulaştığını görüyoruz.

Geçtiğimiz bir kaç ayda yeni bir rekora imza atan Apple, bunu da kamu oyuyla paylaştı ve yeni bir rekora imza attıklarını açıkladı. PokemonGo ile Apple en fazla indirme rekoru kırdıklarını duyurarak; Nintendo’nun ilk haftada tam 14 milyon dolar gelir sağladığını açıkladı. Ayrıca tüm bunlar için; Apple’ın CEO’su Tim Cook ; tüm bu zamana kadar (2007’den bu yana) geliştiricilere 30 milyar dolar ödediklerini açıkladı.

gizoooos

App Store hakkında bu kısa bilgilerden sonra gelelim Apple’ın yeni değişikliğine. Geçen yıldan beri söylentiler arasında artık App Store’un reklam alacağı yer alıyordu ve bazı kullanıcıların bu reklamlarla karşılaştığı biliniyordu. Fakat Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştı. iOS10’ la birlikte artık App Store’daki reklamlarla her Apple kullanıcısı karşılaşacak. Artık iOS 10 kullanıcıları App Store’dan herhangi bir uygulama aradıklarında; arama yaptıkları sözcüklere odaklı reklamlar karşılarına çıkacak. App Store kullanıcının aradığı kelimelere uygun olan reklamları kontrol edecek ve eğer aranılan uygulama bu kelimelere uyarsa reklamı kullanıcının önüne çıkaracak. Google’ın kullandığı reklam sistemi gibi Apple’a daha fazla ödeme yapan marka, az ödemelilere göre daha üst sırada kullanıcının karşısına çıkacak. Fakat kullanıcının aradığı kelimeye daha çok uyan uygulamalar yine de daha üst sırada çıkacak. Yani kullanıcının kelimelerine uyan düşük bütçeli uygulamaların da kullanıcılar tarafından fark edilebilmesi daha kolay hale gelecek ve bir nevi çok yatırım yapan uygulamalar ile düşük bütçeli uygulamalar arasındaki eskiden olan büyük fark ortadan kalkmış olacak. Aranılan kelimelere uygun çıkan reklamlara kullanıcıların tıklamaması sonucunda o uygulama, uygulama geliştirici tarafından bir süre sonra oradan kaldırılacak.

Özetleyecek olursak; her zaman yeni gelişmeler yapan Apple şirketi, App Store’u da yeni sürünümü olan iOS 10 ile beraber değiştirmeye kararlı. Yapılan açıklamaya göre 5 Ekim’de reklamlı App Store kullanıcılarıyla buluşacak ve kullanıcılar arama kısmına aradıkları kelimeleri yazdıklarında reklamlar ile karşılaşmaya başlayacaklar fakat Türkiye’de eş zamanlımı başlayacağı yoksa daha geç mi başlayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin