Reklamın iyisi kötüsü…


Yazan: Simay Yılmaz

Aynı marka, aynı zamanlarda piyasaya sürülen iki yeni reklam kampanyası ve iki farklı şirket. Birinin sonucunda marka yerle bir edilirken, diğerinde marka el üstünde tutuluyor. Dünyaca ünlü fast food zinciri olan Kentucky Fried Chicken’ın (KFC) yeni çıkan Zinger Burger’i için hazırladığı reklam kampanyasında “Bakması Bedava” sloganı ile hazırlanan afiş, gören hemen hemen herkes tarafından büyük bir tepki topladı. Kampanya fotoğrafı ile birlikte insanlar, Twitter ve Instagram üzerinden KFC Türkiye’yi iğneleyerek paylaşımlaryaptı ve  yapıyor. Bu reklam kampanyasının etik kuralların dışında olduğuna ve markanın düşüncesizce davrandığına dair olan paylaşımlar sosyal medyada KFC Türkiye etiketleri ile devam ediyor. Kısa sürede Twitter’da 500 tweeti aşan ve sürekli retweet edilmeye devam eden tepkili paylaşımlara bakılacak olursa, KFC Türkiye’nin bu reklam kampanyası yüzünden müşteri kaybettiğini söylemek kaçınılmaz. KFC Türkiye ise herhangi bir sosyal medya platformu üzerindehenüz konuyla ilgili gösterilen tepkilere bir cevap vermedi.

Hemen hemen aynı zamanlarda KFC Hong Kong için reklam ajansı Ogilvy & Mather tarafından hazırlanan kampanya ise sosyal medyada büyük beğeni topladı. KFC’nin acılı tavuklarını yaratıcı bir iş ortaya koyarak ateşle birleştiren reklam ajansına, özellikle Twitter’da övgüler yağdı. Sadece insanlar değil, grafikerler, grafik tasarımıyla uğraşan şirketler de bu reklam kampanyasının çok yaratıcı ve iyi düşünülmüş bir içerik olduğunu düşünüyor. KFC’nin tavuklarının uzay mekiğini ateşlemesini ve yarış arabasına roket gücü kazandırmasını insanlar çok sevmiş olmalı ki KFC Hong Kong etiketleri ile Twitter üzerinden paylaşılmaya hala devam ediyor. Şüphesiz bu kampanya ile sosyal medyada adından söz ettirmeyi KFC son derece iyi bir şekilde başardı. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp yaratıcı bir reklam ile içeriğin nasıl iyi pazarlandığını insanlara gösterdi.

“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” sözü ne kadar doğru bu konu tartışılır ama kötüsünün ne kadar kötü olabileceğini zaman zaman görüyoruz. Yine bir diğer önemli konu ise seçilen reklam ajanslarının markanın başarısı üzerindeki etkisi. Zira KFC Türkiye, belki bir başka ajans ile ilerlemiş olsaydı sonuçları çok farklı olabilirdi.

Kaynaklar:

twitter.com

www.adweek.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin