Reklamın yeni boyutu: Survivor marka yerleştirmeleri


Yazan: Mine Bertan Yılmaz

Tv8’de yayınlanan Survivor programı, son derece etkileyici ve türünün ilk örneğini yansıtan marka yerleştirmeleriyle dikkat çekiyor. Yayınlandığı gün reyting sıralamasını başka hiçbir kanala kaptırmayan program, ürün yerleştirmeleri için markaların odağı haline geldi.

Survivor’da marka yerleştirmelerinin en çok yapıldığı yer oyunlar. Yiyecek-içecek sektöründe hizmet veren markalar, Survivor oyunlarına reklam verebilmek için sıraya giriyor. Yemek ödüllerinde bir markanın sunduğu yiyeceğin reklamı yapılıyor, yarışmacılar da o ödüle sahip olabilmek için yarışıyor. Bugüne kadar Burger King, McDonald’s, Nusr-Et, Popeyes gibi birçok marka Survivor oyunlarında kendini gösterdi. İçecekte ise henüz Coca-Cola’dan başka bir markayı görmedik. Yemek oyunlarının tek reklam vereni yiyecek-içecek markaları değil. 28 Nisan 2016’da yayınlanan Survivor bölümündeki yemek oyununda Beko’nun oldukça iyi düşünülmüş bir marka yerleştirmesi vardı. Ödül, Beko buzdolabına yerleştirilmiş birçok yiyecekten oluşuyordu. Bu sefer reklam yenilen şeyin kendisi değil, yemeğin sunulduğu dolaptı. Oyunu kazanan takım iki gün boyunca Beko buzdolabını ve içindeki yiyecek-içecekleri adasında tutma hakkına sahip olacaktı.

Teknoloji markalarının yerleştirmeleri yiyecek-içecek oyunlarının haricinde genellikle iletişim ve ödül oyunlarında yapılıyor. Hatta bazı ödül oyunlarının direkt olarak reklam amaçlı yapıldığını da söyleyebiliriz. Çünkü oyunun kazananı Survivor’dan ayrıldıktan sonra bu ödüllerin sahibi olabiliyor. Ödüller de genellikle televizyon, kahve makinası, buzdolabı ve çamaşır makinası gibi teknolojik aletlerden oluşuyor. Her hafta başka bir marka oyuna sponsor oluyor. Geçtiğimiz günlerde Lenova bir ödül oyunun sponsoru olmuştu. Kazanan kişi Lenova akıllı telefon ve tablet bilgisayarla ödüllendirildi.

Gelelim türünün ilk örneği dediğimiz Murat Boz reklamına…

Survivor’un 26 Nisan 2016’da yayınlanan bölümünde Murat Boz’un 8 Nisan’da piyasaya çıkan yeni albümünün reklamı yapıldı. Bu reklam da yine bir oyunla ilişkilendirildi. Kıbrıs Final Sembol Oyununu kazanan Gönüllüler takımı, yine bir sponsor olan Yapı Kredi tarafından düzenlenen Mor Oda’da köfte patates ödülünü yerken bir anda Murat Boz’un yeni albümünde klip çektiği “Janti” şarkısı çalmaya başladı. Şarkı çalmaya başlayınca yarışmacılar “Çok beğendim şarkıyı” vb. şeyler söyleyerek ayağa kalkıp dans etmeye başladılar. Sonrasında ise klibin gerçek görüntüleri ekrana girdi. Evet, buna ben de ilk kez şahit oluyorum. Survivor programı devam ettiği esnada, Murat Boz’un yeni klibi tüm ekranı kaplayacak şekilde saniyelerce izletildi. Hatta Murat Boz, Gönüllüler takımıyla yeni bir klip çekti bile diyebiliriz. Orjinal klibin görüntüleri, Gönüllülerin dans ettiği bölümlerle birlikte kurgulanmıştı. Hemen sonrasında gönüllüler takımı üyeleri Murat Boz’un yeni şarkısını ne kadar çok beğendiklerine dair düşüncelerini anlattılar. Örnekse, Gönüllüler takımı yarışmacısı Gizem Memiç verdiği röportajda “Damla ile Murat Boz’un şarkısına bayıldık. Gerçekten çok enerjikti. Elimizde tabakla oturduğumuz yerde oynamaya başladık” dedi. Bir diğer yarışmacı olan Damla, “Zaten şarkılarını çok fazlasıyla biliyorum ve severek dinliyorum. Ondan dolayı çok keyif aldım. Muhtemelen döndüğümde de favori şarkılarımdan biri olacaktır” dedi. Tüm bunların bir tesadüf olduğunu düşünmek tabii ki çok zor. Tersine, yeni neslin televizyondaki reklamlara karşı büyük bir dirence sahip olduğunu düşünürsek onları etkilemek için son derece iyi düşünülmüş ve hedef kitleye uygun bir yerleştirmeydi.

Reklam demişken Yapı Kredi’nin Survivor adasında hazırladığı Mor Oda isimli yerin hikayesinden bahsetmeden de geçmeyelim. Mor Oda, Kıbrıs Final Sembolü Oyununu kazanan takımın yemek yemek için gittiği yerin ismi. Rahat koltuklarla ve masalarla donatılmış bir alan. Burada yemek ödüllerinin yanı sıra Yapı Kredi sponsorluğuyla sağlanan sanal gerçeklik gözlükleri ile yarışmacılara farklı deneyimler de yaşatılıyor. Bu gözlüklerle yarışmacılar “Türkiye-İsveç” maçını izleme ve lunaparka gitme şansına sahip oldular.

Görüldüğü üzere Survivor’ın her bir yanı reklam kokuyor. Yayın süresince giren kuşak reklamların yanı sıra programın içinde de marka-ürün yerleştirmeleri mevcut. Markalar reytingleri düşmeyen bir program gördüklerinde bunu değerlendirmek istiyorlar. Marka yerleştirmelerin artmasının sebebi de geleneksel reklam maliyetlerindeki artışa bağlı. Ayrıca artık televizyon programlarını kaydedip reklamları ayıklayabilen cihazlar da mevcut. Markalar kuşak reklamların tüketiciye ne kadar ulaştığından emin olamıyor, olsa bile bu reklamların etkisinin gün geçtikçe azaldığı da biliniyor. Bu yüzden reklamcılar, markaları üzerinde istedikleri etkiyi yaratabilmek için alternatif, geleneksel olmayan yeni mecralar üretmeye başladılar. Survivor örneğinde gördüğümüz gibi bu mecraların etkinlik alanı da her geçen gün genişliyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin