Restoranların ve müşterilerin tercihi olan mobil sipariş uygulamaları


Yazan: Andrew Gazdecki

Çeviren: Sezin Emkin

Mobil sipariş uygulamalarında, gıda teslim şekillerini geliştirmek için değişim kararı alındı. Bu tür uygulamaları benimseyen perakendeciler ve restoranların artmasıyla da, tüketiciler telefonla sipariş vermek yerine mobil uygulamaları tercih etmeye başladı.

Peki neden? Çünkü bu mobil uygulamalar, telefon hattında bekletilme gibi geleneksel methodların sunamayacağı birçok fayda sağlıyor.
  • Mobil sipariş uygulamalarının tüketiciler için avantajları

Tüketiciler söz konusu uygulamaları ışık hızıyla indirmeye başladı bile! Bunun en iyi kanıtı olan Chick-fil-A ilk uygulamasını çıkardığında, daha ilk 3 gününde App Store’da 1 numaraya yerleşmeyi başardı. Tabii bu popülerliğin altında birçok sebep yatıyor.

-Telefon hattında bekleme veya bekletmeye alınma ortadan kalktı!

-Yoğun bir gününüzde önceden sipariş vererek hem vaktinizden tasarruf etmeniz, hem de siz hareket halindeyken bile siparişinizi teslim alıp yolculuğunuza ara vermeden devam edebilmeniz sağlandı!

-Gözden kaçırılan ayrıntılar da dahil olmak üzere, tüm menüye parmak ucuyla ulaşma imkanı sağlandı!

-Siparişler sıklaştırıldığında, sadakat ödülü puanlamasıyla büyük tasarruflar elde edilebilir!

  • Restoranlar için avantajları

Mobil uygulamalar her ne kadar müşteriler için tasarlanmış olsa da, restoran veya perakendecilere büyük ölçüde yardımcı olmak uygulamanın en önemli amaçlarından biri.

-Restoranların daha fazla sipariş almaları sağlanıyor: Chipotle, bu uygulamayı kullanmaya başladığından beri saatte fazladan 6 sipariş almayı başardığını iddia ediyor. Bunun sebebini, sipariş almak için işini bırakıp müşterilerle muhattap olma durumunda kalan çalışanların ortadan kalkmasına bağlıyor.

-Müşteriler sipariş verirken yüz yüze hızlı bir şekilde sipariş vermek yerine, karar verme aşamasında daha uzun vakitler sunan mobil uygulamaları tercih ediyorlar.

-Sipariş güvenliği büyük ölçüde artıyor. Karmaşık bir siparişi telefonla ya da yüz yüze almak yanlış anlaşılmalara yol açabilirken, mobil sipariş uygulaması yazılı olduğundan, bu risk ortadan kalkıyor.

– Sadakat ödülü puanlaması, müşterilerin devamlılığını sağlıyor.

Fakat mobil sipariş uygulamanızı tasarlarken hatırlamanız gerekenler noktalar var. 

Hayatınızda mutlaka birkaç kez mobil sipariş uygulamalarını kullanma şansını elde etmişsinizdir. Sipariş imkanı tanıyan mobil alandaki bu fiziksel menüyü tasarlamak kolay ve basit bir mesele olarak görülebilir. Büyük ölçüde de öyle. Ancak tasarım yapılırken göz gezdirilmesi ve düşünülmesi gerekilen birçok tasarım kriterleri vardır:

1-Ürün karması: Mobil sipariş uygulamanız tüm menüyü mu yoksa sadece bir kısmını mı kapsayacak şekilde olacak? Tabii ki tüm menüyü bütünüyle sunmak isteyebilirsiniz, ama bu uygulamanızın dağınık görünmesine sebep olabilir. Bazen çok fazla ayrıntıyı içermek daha az kullanıcı sayısıyla sonuçlanabilir. Örneğin; Starbucks kahve zinciri uygulamasında menüsünün sadece bir kısmını paylaşmakla iyi bir iş yapıyor. Bunun yerine, popüler ve sık sık sipariş alınan kahve çeşitleriyle temiz ve rafine bir görünüm sağlayan uygulamaları tercih ediyor. Ancak bu kadar az öğe içermesi de farklı etkenlere sebep olabilmekte. Örneğin müşterinin patatesinin nasıl olmasını istediğini, hamburgerinde turşu isteyip istemediğini ya da çeşitli seçimleri görebilecekleri farklı menü seçeneklerini düşünmek zorundayız.

2-Sadakat: Sadakat veya ödül programı ile mobil sipariş uygulamalarını birleştirmek göz ardı edilemeyecek kadar mantıklı. Fakat, henüz bir sadakat programı çeşidiniz yoksa, mobil uygulamanız için temel oluşturmak biraz zaman alabilir. Sadakat programında nasıl puan kazanıldığını, hızını ve kazanılan puanların nasıl kullanıldığını belirlemek zorundasınız. Çoğu şirket ödül ve indirimler tasarlarken, siz daha yaratıcı bağlantılar kurmalısınız.

3-Konum: Bazı tüketiciler uygulamalarla konumlarını paylaşma fikrine sıcak bakmasa da bu, mobil siparişler için oldukça önemlidir. Çünkü uygulama, müşteri siparişlerinin en yakın restorana iletilmesini sağlar. Aksi takdirde, verilen siparişlerin aslında çok yakın konumda olduğunu bile fark edilemez ve yol uzatılıp siparişte tercih edilen noktaya gidilebilir.

4-Ödeme: Ödeme konusunda aklınızda olması gereken sorular: ‘Uygulama, Wallet veya Apple Pay ile uyumlu mu? Ödemeler nasıl olacak veya sadakat noktaları ücretleri nasıl etkileyecektir?’ gibi sorular olmalıdır. Tüm bu sorular sizin ödeme yaklaşımınızı oluşturacaktır. Amaç müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak olduğu için soruların çoğu şirket müşterileri tarafından cevaplanır. Eğer çoğu mobil ödeme uygulamasını kullanmayı tercih ediyorsa, ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ödeme politikalarınızı şekillendirmeniz gerekmektedir.

5-Güncellemeler: Herhangi bir uygulama geliştiricisi, güncellemelerin başarılı bir mobil uygulamanın vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyleyecektir. Menü veya teklifleriniz değişmese bile, müşterilerinizin tercihleri değişebilir. Örneğin, müşteri Apple Pay’i beğenmezken, daha sonra kullanmaya karar verebilir. Yeni App Store kuralları, uygulamaların piyasada mevcut kalmak için güncelleştirilmeleri gerektiği yönünde. Uygulamaların güncellenmesi başarılarını da arttırabilir. Business Insider raporlarına göre, en popüler uygulamalar yılda 20 veya 25 kere güncelleniyor. Yılda 9 güncelleme yapılan uygulamalara, ortalamanın üzerinde derecelendirme nadiren veriliyor.

Sonuçlar ise şunlardır; Telefonla sipariş vermek yerine mobil sipariş uygulamasını tercih edenlerin artması, yenilikçi uygulamalara sahip işletmelerin eğilimlerini ve müşteri ihtiyaçlarını karşılama isteklerini güçlendiriyor. Böyle bir mobil uygulamanın tasarımını yapmak ve nasıl kullanılacağını bilmek, sizi rekabet ortamında öne çıkaracak, mevcut ve gelecekteki hedeflerinize ulaşmada yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: smallbiztrends.com/2016/10/mobile-ordering-app-benefits.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin