Rihanna ve Samsung iş birliği ile “Anti”


Yazan: Sinan Çağlayan

Müzisyenler ve büyük firmalar uzun yıllardır iş birliği yapıyor. Ancak 2000’li yıllardan itibaren bu ortaklıklar daha çok içerik odaklı olmaya başladı. Özellikle milyonlarca insana ulaşma olanağı sağlayan sosyal medya hesapları sayesinde dünyaca ünlü isimler birer pazarlama aracı haline geldi. Bunun en son örneği olarak da Rihanna karşımıza çıkıyor.

28 yaşındaki Barbados’lu şarkıcı Rihanna, 2012 yılından beri albüm yayınlamıyordu. Müzik sektörü için uzun sayılabilecek bir aranın ardından Rihanna 8. albümü “Anti”yi geçtiğimiz Ocak ayında yayınladı. Albüm ABD’de ilk 15 saat içinde 1 milyon adet sattı, ancak bunun sebebi insanların para vererek albümü satın alması değil. Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden Samsung, Rihanna ile yaptığı anlaşma çerçevesinde albümün 1 milyon adet kopyasını satın alarak bir gün boyunca dinleyicilere ücretsiz olarak sundu. Bu iş birliğinin amacı albümün ne kadar sattığı değil, bu iki markanın birlikte fark yaratarak dikkatleri üzerlerine çekmesi. 

Rihanna müzik sektöründeki gidişatın farkında. Şarkıcılar artık albüm satışlarından para kazanamıyor, gelirlerinin çoğu konserlerden geliyor. Konser turuna çıkmak içinse dinleyicilere müzik, yani bir içerik sunmaları gerekiyor. Ne kadar çok dinleyeciye ulaşırlarsa da o kadar çok konser bileti satılıyor. İnsanların zaten yasa dışı yollarla müzik indirdiği bir dönemde, albümleri ücretsiz dağıtmanın ne zararı olabilir ki? 

antidiary-samsung-hed-2015

2015 yılının sonlarında Rihanna Samsung ile 25 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma kapsamında Samsung ünlü şarkıcının yeni albümünün ve konser turunun sponsoru olacak. Rihanna da bunun karşılığında Samsung Galaxy serisinin tanıtımını yapacak. Rihanna ve Samsung bu iş birliğinin parçası olarak video, web sitesi ve sosyal medya paylaşımlarından oluşan ortak bir dijital içerik yarattı. Bu durumda Samsung bir nevi müzik prodüktörlüğü görevini üstlenmiş oldu.

Bu ortak içerik kapsamında Rihanna sosyal medya hesapları üzerinden milyonlarca takipçisine Samsung telefonlarının tanıtımını yapıyor. Zaten Rihanna gibi 81 milyon Facebook, 55 milyon Twitter ve 32 milyon Instagram takipçisi olan biri varken geleneksel medya pazarlamasına kim ihtiyaç duyar ki? Hem de Rihanna 2016 yılının başında NPD Group adlı araştırma merkezine göre dünyanın en çok pazarlanabilir ünlüsü olarak belirlenmişken.

gI_125774_NPD Group BrandLink Image

Albüm satışlarının giderek azaldığı günümüzde başka hangi ünlü şarkıcıların buna benzer iş birliklerine dahil olacağı ise merak konusu.

Kaynaklar : superhypeblog.com prweb.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin