Robotlar işinizi elinizden alabilir mi?


Yazan: Will Martin

Çeviren: Oğuzhan Karakaş

Teknolojik gelişimin hayatın her noktasına etki edecek bir noktaya ulaşması akıllara “İnsanların yerini robotlar alabilir mi?” sorusunu ister istemez gündeme getiriyor. Son yıllarda yükselen “akıllı teknoloji” birçok sektörde insana olan ihtiyacı minimize ediyor. Bu düşünceden hareketle birçok kurum gelecek projeksiyonları yaparak hangi sektörlerde insana olan ihtiyacın düşeceğini ölçümlüyor, ekonomik kararlar bu düşünceler ışığında şekilleniyor.

screen-shot-2016-10-21-at-14-02-04-1

Yüksek eğitimli çalışanlar endişeli

Sektörel ücret ölçümleme kuruluşu Emolument çalışanların işlerini teknolojik gelişim yüzünden kaybetme kaygısını raporladı ve ilginç sonuçlara ulaştı. Yayınlanan raporda yüksek öğrenim gören çalışanların eğitim seviyesi düşük diğer çalışanlara göre işini teknolojik gelişim sebebiyle kaybetme riskinin çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Birçok ülke ve sektörde 900 kişiyle yapılan araştırmada diplomasız çalışanların yalnızca %18’i işini teknolojik gelişim sebebiyle kaybetme kaygısı taşırken, finans master diploması sahibi çalışanların %40’ı işini kaybetme düşüncesini taşıyor. MBA diploması sahipleri ise %30 düzeyinde risk kaygısı taşıyor.

Otomasyon sistemleri milyonlarca insanı işsiz bırakacak

Bir diğer araştırma ise Oxford Üniversitesi tarafından “İş dünyasında teknoloji: V2.0” başlıklı bir araştırma yayınlandı ve Birleşik Krallık ülkelerinde yapılan işlerin otomasyon sistemleri tarafından yürütülmesi riski %35, ABD’de %47, tüm OECD ülkelerinde ortalama %57, Çin’de ise %77 oranında görüldü.

2016 Dünya Ekonomi Forumu konferansında açıklanmış olan rapora göre teknolojik gelişimin dördüncü sanayi devrimini zorlamasıyla birlikte robotlar ve otomasyon sistemleri 15 gelişmiş ekonomide 2020 itibariyle 5 milyon iş kaybına neden olacağı öngörülüyor. Bu ülkeler içerisinde Avusturalya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD yer alıyor. “Emek gücünün geleceği” adlı raporda tüm endüstri bölgelerinin bu gelişimden etkileneceği belirtiliyor. İstatistiklere buradan ulaşabilirsiniz;

screen-shot-2016-10-21-at-14-22-26-1

En büyük risk finans sektöründe

Emolument , farklı eğitim seviyelerinde ki insanların teknolojik gelişimi ne kadar risk olarak algıladıklarını ölçmenin yanı sıra farklı sektörlerde ki algılamaları da inceledi. Bilgisayar programlarının ve algoritmaların operasyonların büyük bölümünü yürüttüğü finansal hizmetlerin en çok riski taşıyan sektör olduğunu, mühendislerin ise en az endişeyi taşıdığını belirtti.

Sonuç olarak, hızla gelişen teknoloji bize bu korkuların nasıl sonuçlanacağını yakın zamanda gösterecek gibi…

http://www.businessinsider.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin