Sanatçı Esther Mahlangu ve mühendis Stella Clarke’ın renk değiştiren BMW’si i5 Flow NOSTOKANAYazar: David Graver
Çeviren: Pelinsu Yüce

YouTube player
Ndebele sanatıyla otomobil üreticisinin E Ink teknolojisinin birleşimi, Frieze Los Angeles’ta sergileniyor

1991 yılında Dr. Esther Mahlangu, BMW Art Car üreten ilk kadın ve ilk Afrikalı oldu. Mahlangu, önceki ünlü isimlerin aksine bir yarış arabası değil, bir sedan olan BMW 525i’yi seçti. Sonra, aracını geleneksel bir Ndebele deseniyle süsledi. Bu yıl Frieze Los Angeles’ta BMW, Güney Afrikalı sanatçıyla bir başka işbirliğini tanıttı: BMW i5 Flow NOSTOKANA. NOSTOKANA, bir Sanat Otomobili değil; türünün tek örneği olan bir konsept otomobil ve BMW’nin Mahlangu imzalı 12. Sanat Otomobili’ne bir övgüdür. BMW’nin renk değiştiren E Ink dış kaplamasını kullanan NOSTOKANA, 88 yaşındaki sanatçının canlı renklerini ve geometrik desenlerini hayata geçiren kinetik bir heykel.

NOSTOKANA, hem sanatsal hem de teknolojik bir vitrin. “Ben bir mühendisim. Hayalperest değilim, yapıcıyım,” diyor BMW Group’ta Açık Yenilikler Araştırma Mühendisi olan Stella Clarke COOL HUNTING’e. “Bu teknik açıdan çok ama çok zorlayıcıydı.” Mahlangu’nun hareketli desenlerini BMW 525i’ye dönüştürmek için Clarke ve ekibinin aracı, karmaşık renk dizisini taklit etmek üzere kontrol edilebilen, her biri birkaç milyon duyarlı mikrokapsül içeren 1.349 E Ink film segmentiyle donatması gerekiyordu. “Clarke sözlerine şöyle devam ediyor: “Malzeme istediğiniz herhangi bir rengi temsil edebilir. “Bu yüzden bu konseptin birbiriyle harika bir uyum içinde olduğunu düşündük.”

Clarke, E Ink programını başlattı ve geleceğe doğru yönlendiriyor. Beş yıl önce, Mahlangu’nun çalışmasının bir resmini kullanarak diğerlerini de katılmaya teşvik etti. “Başlangıçta, bu fikri sunan iki resim içeren bir slayt sunusu vardı,” diyor. Birincisi, özel kiraz çiçekleriyle süslenmiş su renkli bir iç mekana sahip Rolls Royce Serenity’ydi. Clarke’ın sunumunun son slaytında ise Mahlangu, 7 Serisi bir araçta otururken gülümseyerek gösterge paneline boyanmış bir sanat eseri ile yanındaydı. Clarke, “Herkese, ‘özelleştirilmiş bir iç mekan tarafından karşılandığınızı hayal edin’ dedim” diyor. Clarke, bu anın E Ink’in geliştirilmesi için kaynak akışına yol açtığına inanıyor. E Ink çok az enerji gerektirir (bir arabanın yüzeyini değiştirmek için 20 watt’tan daha az) ve iki durumludur – yani iki kararlı durumu vardır. Clarke, “Bu, bir durumu korumak için enerjiye ihtiyaç duymadığı anlamına geliyor” diyor. “Ona enerji uygularsınız değişir, ancak enerjiyi aldığınızda kalır. ‘Bu araba kapalıysa rengi ne?’ sorusunu sormazsınız. Her zaman en son olduğu renktedir. Bozulmaz.” Bu malzemede çok fazla potansiyel var.

BMW, 50 yılı aşkın bir süredir yüzlerce inisiyatif ve özel edisyon aracılığıyla sanat alanında faaliyet göstermektedir. NOSTOKANA, çeşitlilik ve kapsayıcılığa yönelik tek bir jest değil; uzun süredir devam eden büyük bir taahhüdün sadece bir yönü. “Güney Afrika’daki fabrikamız 50 yaşında. Geçen yıl yıldönümünü kutladığımızda logoyu Esther Mahlangu yarattı. Onunla aramızda çok güçlü bir bağ var. Electric AI başyapıtını onunla birlikte yarattık.” diyor BMW Group’un Kültürel Katılım Başkanı Dr. Thomas Girst. BMW ayrıca Mahlangu’nun Ndebele sanat geleneğini sürdürdüğü okulunu da destekliyor. “Güney Afrika’daki tek çağdaş sanat müzesi olan Zeitz MOCAA ile de büyük bir işbirliğimiz var. En başından beri onlarla uzun vadeli bir ortağız,” diye devam ediyor Girst. “Müzenin direktörü Koyo Kouoh, 21 Mayıs’ta Paris’teki Centre Pompidou’da dünya prömiyerini yapacak olan BMW’nin 20 Numaralı Sanat Otomobili için – 24 Saat Le Mans’ta yarışmadan önce – Etiyopyalı Amerikalı çağdaş sanatçı Julie Mehretu’yu seçen jüride de yer aldı. Julie aynı zamanda otomobilin sürücüleri için yarış kıyafetleri de tasarlıyor.”

BMW işbirliğinin ötesinde Mahlangu, son olarak Giants’ta yer alan eserleri Brooklyn Müzesi’ndeki Swizz Beatz ve Alicia Keys’in Dean Koleksiyonundan sanat sergisinde yer alan eserleriyle küresel ölçekte tanınıyor. Güney Afrika’daki The Melrose Gallery altı yıldır Mahlangu’nun uluslararası temsilciliğini yürütüyor ve kurucusu Craig Mark 20 yılı aşkın süredir Mahlangu’nun arkadaşı. Mark, Frieze’de COOL HUNTING’e verdiği demeçte, “Niyetimiz Dr. Mahlangu’nun yetmiş yıl boyunca çağdaş sanata yaptığı değerli katkılardan dolayı tanınması ve zamanının en önemli sanatçılarından biri olarak hatırlanması” dedi. “Bunu, retrospektif sergisinin küresel müze turu, önde gelen yayıncılar tarafından alanında uzman makaleler içeren birkaç kitabın yanı sıra bir belgesel, müzeler ve büyük koleksiyonerler tarafından satın almalar ve şu anda üzerinde çalıştığımız birkaç miras projesi aracılığıyla gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

“Mark, “Onun ‘geleneksel’ ve ‘çağdaş dünyalar’ arasında köprü kurma becerisi beni büyülüyor,” diye devam ediyor. “Ndebele tasarım sanatını, Ndebele geleneğinde olduğu gibi, 10 yaşındayken annesi ve büyükannesinden öğrenmiş. Ancak 1990’ların başında bir araba, bir motosiklet, bir bisiklet, bir tuval ve Iman’ın çıplak vücudunun resmedilmesi geleneksel Ndebele sanatı değildir. Dr. Mahlangu’nun yaratıcı, yenilikçi ve yıkıcı ruhu, yeni medya ve en son teknolojileri denemesine ve işbirliği yapma, sanat eserleri yaratma ve yeni izleyicilere sunma fırsatlarını aramak için yoğun bir şekilde seyahat etmesine izin vermiş ve hatta onu bu yönde teşvik etmiştir.”

Mark, NOSTOKANA için Mahlangu ve BMW arasında bir köprü görevi gördü ve üretim süreci boyunca birkaç kez markaya evine kadar eşlik etti. “Stella ve BMW ekibi nihai otomobilin neye benzeyeceğini açıklayan storyboard’lar ve dijital sunumlar sunduklarında yanlarındaydım,” diyor. “Dr. Mahlangu teknolojiden ve sanat eserlerinin otomobili değiştirmek ve yeni kitlelere sunmak için kullanılması fikrinden çok heyecan duydu. Kendisine ve ailesine BMW Lounge’dan çalışan son otomobilin bir videosunu gönderdik ve Dr. Mahlangu bizi aradı. Gülüyordu ve çok güzel olduğunu, araba kullanmayı öğrenmek istediğini söyledi. Ellerini sanki bir direksiyonun etrafındaymış gibi hareket ettirirken bir yandan da araba motorunun seslerini çıkarıyordu.”

Frieze’deki yüz yüze deneyimin değişen görsel desenleriyle birleşen BMW i5 Flow NOSTOKANA, BMW Group’un Ses Kreatif Direktörü Renzo Vitale tarafından bestelenen kendi ses ortamıyla eşleştirildi. Vitale, Mahlangu’nun sesinden, resim yaptığı kuş tüyü fırçaların sesinden ve BMW tasarım stüdyosundan gelen renkli kalemlerin çiziklerinden oluşan sekansları bir araya getirdi. Bu, tamamen elektrikli bir aracı merkez alan yüksek teknolojili bir enstalasyona bir başka etkileyici insan dokunuşuydu.

 

https://coolhunting.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin