Satıcılar için “supershopper” rehberi


Yazan: Julie Krueger

Çeviren: Begüm Kaptan

Günümüz dünyasında pek çok kişi kısa sürede “supershopper”a dönüşmesini anında erişebildiği bilgi ve ilhama borçludur. Biz de bu yeni “supershopper”ların özelliklerini tanımladık. İşte, “supershopper”ların dikkatlerini tatil sezonu boyunca nasıl çekeceğinize dair ipuçları…

Hepimiz; en son çıkan markaları takip eden, sezonun olmazsa olmazlarını bilen ve en iyi fırsatların nerede olduğunu kolayca bulan bir arkadaşa sahibizdir. Geçtiğimiz sene bu arkadaşımızın bütün bunları nasıl yaptığı bizim için bir sırdı.

Bugün hepimiz “o” arkadaşımız olabiliriz. Supershopperlar artık ortaya çıkmış yeni bir tür. Onlar, yeni ürün ve markalara açık, uyanık mobil kullanıcılar. Sık sık en iyiyi bulmak için bakınır ve tatil kalabalığı ortalığı dağıttıktan sonra bile alışveriş yapmaya devam ederler.

Seçeneklerini açık tutarlar

Geçtiğimiz sene tatil alışverişçilerinin %50’si yeni satıcılardan satın almaya açık olduklarını belirtmiş. Aslında bu, çevrimiçi ortam için daha doğru bir tespit. Günlük hayatında da aynı mağazaya giden akıllı telefon alışverişçilerinin 4’te 3’ü internet ortamından yeni marka ve satıcı denemeye açık olduklarını söylüyor. Mobil erişim; arama seçeneklerin bolluğunu, kişinin nereden ve ne zaman alışveriş yaptığına bakmaksızın arttırıyor. Aslında alıcıların %76’sı Google’da arama yapmalarının ardından alacakları marka ve satıcı hakkındaki fikirlerini değiştiriyorlar.

Mobil erişim onların ilham kaynağı

Eskiden alıcılar; katalogları karıştırır veya uzun uzun tatil vitrinlerinin önünde dikilirlerdi ancak artık supershopperlar ilham kaynağı olarak interneti kullanıyorlar. Mobil alışveriş yapanların %64’ü mağazaları dolaşmadan önce, dolaşacağı mağazalar ve alacağı ürünler hakkında mobil araştırma yapıyor.     

Fakat bu araştırmalar yalnızca alacaklarına karar vermek üzerine olmuyor; elbette bunun yanı sıra yeni ürünler ve markalar keşfediyorlar. Akıllı telefon kullanıcılarının yarısından fazlası kendini yeni markaları ve ürünleri telefondan keşfederken buluyor.

Ucuz olanı değil, en iyisini istiyorlar

Bu sene Temmuz ayında meydana çıkan bir gerçek ise alıcıların “en iyisi için baktıkları”. Geçtiğimiz tatil süresince yapılan mobil araştırmaların “en iyi hediye” bazında yapılanları %70 oranında artarken, ucuz ve pahalı olmayan olarak yapılan araştırmalar %35 artmıştır.

Fakat supershopperlar  alacakları ürünün yalnızca en iyisi olmasıyla yetinmiyorlar. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş, tek ve havalı da olmasını istiyorlar. “Eşsiz” hediye arayışı mobil aramalarda %65 büyürken, “havalı” hediye arayışı %80’den fazla bir artış göstermiş. Bu arada en iyi kararı vermek için de araştırma yapıyor günümüz supershopperları. Bununla bağlantılı olarak, Youtube’daki ürün tanıtımı videolarının izlenmesinde de her sene %60’lık bir artış gözlemlenmekte.

Mobil araştırma onlar için mağazaya giriş anahtarı

Her geçen gün mobil alışveriş yapan kişilerin sayısı artsa da biliyoruz ki çoğu kişi için mobil hala normal mağazaya giriş kapısı görevi görüyor. Akıllı telefonlardan, yakınındaki bir yer için araştırma yapan insanların %76’sı, gün içerisinde araştırdıkları yere uğruyor ve bu araştırmaların %28’i satın alımla sonuçlanıyor.

Bir supershopper mağaza içerisinde bulunduğunda en kusursuz deneyimi bekliyor. Akıllı telefon alışverişçilerinin %40’tan fazlası ürünle ilgili, mağazadaki yeri ve diğer ilişkili ürünler gibi şeylerin satıcı tarafından otomatikman veriliyor olmasını istiyor.

Düşene kadar alışveriş yaparlar

Supershopperlar isimlerine yaraşır bir biçimde, tatil sezonunda kendilerini geliştirmek için yaşarlar. Kasım’dan Aralık ortasına kadar olan dönemde çevrimiçi diyalogların arttığını görürüz. 1 Kasımla mukayese edildiğinde çevrimiçi diyalogların zirve yaptığı dönem, Kara Cuma (%30) ve Cyber Monday (%50) olarak belirtilebilir.

Supershopperlar artık yeni düzen. Tatil süsleri indirildikten sonra satıcıların işlerini etkileyecek olan da onlar. Bu tip tüketiciyi anlamak ve ona, önem verdiği anları sunabilmek hassas bir konudur. Bütün bunları göz önünde bulundurmak bir satıcı için mutlu bir tatil sezonu geçirmesi ve planlarını buna göre yapması, başarılı bir 2017 yaşaması için önemlidir.

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin