Satış elemanlarının sosyal satış için ihtiyaç duyduğu 3 araç türüYazar: Zack Watson
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

Pazarlama otomasyonu gibi, sosyal satış da biraz yanlış bir isim olabilir. Birçok pazarlamacı, pazarlama otomasyon teknolojisinin özenle hazırlanmış çalışmalarını robotik beyaz gürültüye dönüştüreceğine inanıyor. Ancak otomasyon yazılımı, içerik ve pazarlama mesajlarını planlama etrafında dönerken, gerçek değeri, güçlü hedefleme ve kişiselleştirme yeteneklerinde yatmaktadır.

Benzer şekilde, sosyal satış, potansiyel müşteri bulma ve hesap güncellemeleri gibi bir satış temsilcisinin hedeflerini ilerleten faaliyetleri gerektirir, ancak 140 karakterlik tweet’ler yoluyla olası satışları kapatmayı veya ağınızdaki her ikinci derece bağlantıda sıkı satışı teşvik etmez. Sosyal satış, satış görevlilerinin sektörlerinde alakalı kalmak, daha fazla potansiyel müşteriyle bağlantı kurmak ve düşünce liderliğini genişletmek için kullandıkları taktikleri tanımlar.

Ne yazık ki, yeterince satış uzmanı sosyal satışı etkili bir şekilde ya da hiç kullanmıyor. Hangisi şu soruyu akla getiriyor: Aldatmaca bu kadar güçlüyse ve sonuçlar bu kadar muhteşemse , satış ekipleri neden sosyal medyayı benimsemiyor?

Gerçek şu ki, birçok profesyonel kapanış, sosyal medyada nasıl satış yapılacağını bilmiyor olabilir. Bu yılın başlarında yapılan araştırmalar, satış görevlilerinin yalnızca %31’inin sosyal medyayı satış döngülerine dahil ettiğini gösteriyor , bunun nedeni muhtemelen geri kalanının satış yapmak için sosyal ağları kullanmaktan çekinmesi.

Yeni fırsatlar bulmak veya daha iyi bir endüstri profili oluşturmak için kullanılan kesin yöntemler, her kuruluşun kişiliğine bağlı olarak değişecektir. Ancak hazırlık ve planlama, sosyal satışla ilgilenen herkes için ortak bir zemindir ve satış görevlilerinin, daha fazla fırsat yaratan alaka düzeyi, otorite ve samimiyetin mükemmel karışımını yaratmak için doğru araçlara ihtiyacı olacaktır.

Burada , sosyal satışa yönelik üç ana yaklaşımı gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız üç araç türüne ilişkin örnekler verilmiştir .

1) Dinleme

LinkedIn grubu şöhreti kazanmaya ve sektöre özgü her hashtag dalgasını sürmeye başlamadan önce biraz araştırma yapmanız gerekecek. Sosyal dinleme araçları, satış uzmanlarına sosyal topluluğa katkılarını akılda kalıcı ve bilgilendirici hale getirmek için gerekli bilgileri sağlar.

Sosyal satış araçlarıyla ilgili herhangi bir makale , LinkedIn’in Satış Gezgini’nden bahsetmeden ihmal edilmiş olur . Yıllarca internetin en güvenilir profesyoneller veritabanını oluşturduktan sonra, LinkedIn satış temsilcilerine kuruluşun genişleyen ağını keşfetme ve araştırma yetkisi veren bir aracı tanıttı.

Pek çok yazılım uygulaması gibi, farklı işlevsellik düzeyleriyle katmanlı fiyatlandırmaya sahiptir. Ana özelliklerden bazıları, kriterlerinize ve kaydedilen potansiyel müşterilere dayalı olarak potansiyel müşteriler öneren potansiyel müşteri önerilerini ve üçüncü derece bağlantılarınızın dışındaki profilleri görüntüleme becerisini içerir.

Twitter benzer şekilde kapsamlı bir araç üretmedi, bu nedenle platformda etkili sosyal dinleme ve araştırma genellikle birden fazla çözüm gerektirir. Örneğin Topsy , hashtag’lerin geçmişteki kullanımını izleyen ücretsiz analizler sağlar. Bu araç, hedef kitlenizin hangi konulardan bahsettiğini ve nereye değer katabileceğinizi belirlemek için kullanılabilir.

Hashmarked terimlerinizi belirledikten sonra, Hashatit ile onlar hakkında kimlerin tweet attığını görebilirsiniz . Ayrıca, Hashatit listenizi etkileyiciler ve potansiyel müşteriler için incelemek istiyorsanız,  Riffle  onların Twitter etkinliklerini, erişimlerini ve ilgi alanlarını tek bir kontrol panelinde parçalayabilir.

2) Katılım

Planlama bittikten sonra, katılmaya başlama zamanı. Ne de olsa, insanlarla ilişki kurmazsanız hiçbir fırsat yaratamazsınız. Bir potansiyel müşteriyi veya etkileyicinin statüsünü beğenmekten bir blog gönderisine bilgilendirici yorumlar bırakmaya veya kendi içeriğinizi yayınlamaya kadar, topluluğunuzla etkileşim kurmak çok yönlü bir meseledir.

Hedefiniz her zaman bu etkileşimleri mümkün olduğunca orijinal tutmak olmalıdır – ancak bu, kısayollardan yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Örneğin,  Triggerfox , Twitter, LinkedIn, Gmail ve Facebook’tan gelen sosyal verileri analiz eden ve diğer insanlarla nasıl etkileşim kurulacağına dair önerilerde bulunan bir mobil uygulamadır. Yakın zamanda bir doğum günü, terfi veya profesyonel başarı, Triggerfox’un önerileri için yakıttır.

Bire bir etkileşimlerinizin gerçekliğini korumak çok önemli olsa da içeriği tüm ağlarınıza manuel olarak göndermek zaman alıcı olabilir. Bu nedenle Buffer gibi sosyal medya otomasyon araçları popüler hale geldi. Pazarlama ekibiniz mükemmel içerik oluşturuyorsa, LinkedIn gruplarında, Twitter’da, Facebook’ta veya diğer ağlarda gönderileri otomatikleştirmek için iyi donanımlısınız demektir. Başarılı bir yazar grubu tarafından desteklenmeseniz bile, araştırma yaptığınızı ve ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizi göstermek için web’deki içeriği düzenleyebilir ve otomatikleştirebilirsiniz.

3) İşbirliği

Dinleme ve katılım, “sahanın” dijital eşdeğerinde yer alırken, işbirliği ve yönetim evde, yani CRM platformunuzda gerçekleşir. Bu iki alanı birbirine bağlamaya yardımcı olmak için, satış profesyonellerine genellikle en iyi hizmet , önceden oluşturulmuş sosyal medya entegrasyonları ve araçlarıyla birlikte CRM yazılımını seçerek verilir .

Bu sosyal CRM’ler, iletişim kayıtlarınızı tüm ağlarınızdan gelen davranışsal verilerle artırmanın yollarını size sağlayacaktır. Oluşturduğunuz potansiyel müşteriler listesi için takviye çağırmak isterseniz, diğer ekip üyelerinin her fırsatla ilgili en önemli ayrıntıları toplamasını kolaylaştırırlar.

Son olarak, iş çapında mesajlaşma yazılımını kullanmak, satış ekiplerinin yanı sıra dış departmanlarla işbirliği için harikalar yaratacaktır – tüm bu blog gönderilerini yazmaya devam eden üst kattaki içerik insanları gibi. Bu tür yazılımlar, Microsoft Lync gibi daha resmi, kurumsal odaklı programlardan Slack gibi gündelik platformlara kadar pek çok kişiliğe bürünmüştür .

Sosyal satış sadece satışla ilgili değildir. Çoğunlukla ön satışla ilgilidir. Sosyal satış, “her zaman kapanan” satış temsilcisinin bile, yalnızca müşteri adayları arayan bir araya giren biri yerine bir topluluğun aktif bir üyesi haline gelerek daha üretken bir sosyal boru hattı için zemin hazırlamak için biraz zaman ayırmasını gerektirir. Ve bunu yapmak için doğru araç kitine ihtiyacınız var.

Kaynak: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin