Satışta NLP tekniğinden faydalanın


Yazan: Melis Düzova

Pazarlama alanında müşteri memnuniyetini, satış pazarlamanın sürekliliğini sağlayabilmek ve maksimum başarıya ulaşabilmek için yararlanılabilecek bu tekniğin konuşma yoluyla hipnoz etme tekniği olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? NLP (Neuro-Linguistic Programming) tekniği ile müşterilerinizi, konuşma yoluyla hipnoz ederek onları satın almaya ikna edebilirsiniz.

NLP aslında bir algısal davranış  kontrolüdür. Yetmişli yılların sonlarına dayanan Amerika’da geliştirilmiş bir metodolojidir.
Biz farkında olmadan, zihnimizden geçirdiğimiz sözcüklerin beynimizle kurduğu etkileşimi, davranış kalıplarını, algılamayı ve gösterilen tepkiyi araştırır, elde edilen sonuçta, zihnimizin işleyiş süreçlerini geliştirmeyi sağlar. İnsanların arasında iletişimin pekişmesinde de kullanılır ve sonuca yöneliktir.

İş hayatınızda da NLP tekniklerini satışlarınızda kullanarak, kendinize satışta başarıya ulaşmış kişilerin davranış özelliklerini modelleyebilir ve rakiplerinizden ayrılarak istediğiniz başarıyı birkaç adımda elde edebilirsiniz.

-Düşüncelerinizi Kontrol Etmeyi Öğrenin

Negatif düşüncelerden sıyrılın ve kendinizi pozitif düşüncelerle motive ederek, müşterilerinizden önce kendinizi hipnoz edin.

-Müşterilerinizin Hayallerine Yoğunlaşın

Müşterilerinizin tutkularını ve hayallerini keşfedin. Hayal dünyalarına girebildiğiniz zaman, kendi içlerindeki dünyayı keşfederek onları hipnotik bir alan içine sokabilir ve ikna gücünüzü kullanarak, hizmetinize ve ürününüze sahip olduklarında hayallerinin gerçekleşeceğine daha kolay ikna edebilirsiniz.

-Müşterilerinizin Deneyimlerini Dinleyin

Satacağınız elinizdeki ürün her ne ise daha önce buna sahip olup olmadığını, daha önce nereden ve nasıl aldığını sorun. Cevaplar size müşterilerinizin karar verme sürecinde nasıl bir yol izlediklerini gösterir. Tüketici genelde bildiği yoldan şaşmama taraftarıdır ve genelde bu davranışlarını değiştirmez ve siz de buna uygun bir şekilde ikna yönteminizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

-Kendinizle Konuşurken Pozitif Olun

Her insan farkında olmadan gün içerisinde kendi kendisiyle konuşur. Siz de kendinizle baş başayken, satışı sevdiğinizi, sizin için ne kadar kolay olduğunu, yeni insanlar tanımaktan ne kadar keyif aldığınızı, şirketinizden memnun olduğunuzu ve sattığınız ürünler üzerindeki ikna kabiliyetinizin ne kadar yüksek olduğuna dair pozitif düşüncelerle zihninizi doldurursanız, kendinizi de ikna edebildiğiniz bu davranışınızla karşınızdakini ikna etmeniz pek zor olmayacaktır.

nplinfo

-Ufak Değişikliklerle Kendinizi Tekrar Edin

Hipnoz tekniklerinden bahsediyorsak, tekrar hipnozun temelidir. Kendinizi tekrar etmekten korkmayın,  cümlelerinizi minimum şekilde değiştirerek tekrar söyleyin. Müşteriniz söylediğiniz şeyleri unutabilir ve bu riski göze almak istemezseniz fikirlerinizi yinelemelisiniz ayrıca bir şeyi tekrar söylediğinizde karşınızdaki kişiyle de bir bağ kurmuş olursunuz.

-Hikaye Anlatın

Satacağınız ürününüzle alakalı hikaye anlattığınızı düşünün. Müşteriniz hikayenizi dinlerken hipnoz olmuş bir şekilde sizin anlattıklarınızı gözünde canlandıracak ve adeta film izliyormuş hissine kapılacak ve siz bu hikayeyi anlatırken aslında bir satış tekniği kullandığınızı farkında olmadan sizi dinlemeye devam edecekler ve savunma kalkanlarını indireceklerdir.

-Anlatımlarınızı Farklı Sözcüklerle Sıra Dışı Hale Getirin

Ürününüz hakkında bilgi verirken veya tartışırken sade ve sıradan konuşmalardan kaçının, konuştuklarınız karşınızdakinde merak ve heyecan uyandırmalı, kelimelerinizi de ilgi uyandıracak şekilde seçmelisiniz.

-Müşterinize Güven Verin

Empati kurun ve kurduğunuz empatiyi karşınızdakine gösterin. Eğer onun gibi hissederek konuşursanız yani bakış açınızı biraz karşınızdakine doğru çevirirseniz, sizin de aynı onun gibi olduğuna inandırabilirseniz, size güvenmemesi için ortada hiç bir sebep kalmamıştır

-Ses Tonu ve Vurgularınızı Ayarlayın

Ses tonu günlük yaşantımızda da iletişim kurabilmemizin en önemli noktasıdır. İyi iletişim kurabilmek ses tonunuzun ne kadar yumuşak ve içten olduğuyla da ilgilidir. Yaptığınız vurgular, neye dikkat çekmek istediğinizin göstergesidir, bu yüzden vereceğiniz önerilerde, konuşmanızdaki ses tonunuzun geçişi ve etki bırakmak istediğiniz noktanın vurgulamasını doğru yapmalısınız.

Sizi diğer rakiplerinizden ayıran özelliklere kavuşmak için, her gün uygulayacağınız bu teknikler, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: http://www.kendinigelistir.com/http://www.nlpat.com/, http://www.kumsaati.org/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin