Sektörde sesle çalışan cihazlara ilişkin ilk raporlar yayınlandı


Yazan: Olivia Atkins

Çeviren: Ceren Topuz

Ses deneyimi ajansı Rabbit and Pork, sesle çalışan cihazların artık daha akıllı ve sezgisel olduklarını kanıtlayan yeni bir araştırma yaptı.

Bu belgeler, hangi markaların Google ses asistanı sayesinde en iyi performansı gösterdiğini ortaya çıkarmaya odaklanıyor. Aynı zamanda şu anda talep edilen ses deneyiminin ne kadar dijital olduğunu, dijital içerikle etkileşime giren, bilgi talep eden ve ürün keşiflerini dikkate alanların ne kadar olduğunu ortaya koyuyor.

Raporlar ne diyor?

Rapor, Google asistanı tarafından son 12 ay içinde cevaplandırılan eğilimleri değerlendirmek için 23 anahtar kelime düzeyine bakarak toplam 10533 anahtar kelime analiz etti. Bulgular özellikle Google’ın sesli yanıtlarıyla nasıl geliştiğini ve bunun geleneksel site içi optimizasyonu çalışmaları ile olan ilişkisi üzerine markalar ve sesli arama için yeni ve yaklaşmakta olan fırsatları ortaya çıkarıyor.

Son 12 ay boyunca Google sesli arama motorunda ‘yanıt yok’ cevabında sürekli bir azalma olduğu kaydedildi. Bu, teknolojinin talepleri kaydetme ve gruplama, daha geniş sorguları yanıtlama ve ilgili içerik sunma konusunda geliştirildiğini gösteriyor.

Rabbit ve Pork‘un iş direktörü Steff Preyer, “Geçen yıl boyunca sesli yanıtları izleyerek, sesli arama dünyasının nereye gittiği konusunda değerli bilgiler edindik. Google Asistanı, kullanıcıları anlamada daha iyi bir hale geldi ve sonuçları insan taklitlerini insana daha yakın hale getirmek için uyarladı. Sesli asistanlar ve akıllı konuşmacılar yükselmeye devam ediyor. Markaların kazanması gereken ilk hamle avantajı ses optimizasyon stratejilerini düşünmeleri her zamankinden daha önemli” dedi.

Ses teknolojisini kullanan sektörler

Araştırma, diğer sektörlerdeki markaların ses yardımı kullandıklarında nasıl daha iyi performans gösterdiklerini de vurgulamakta. Teknoloji, sigorta, sağlık ve ev eşyaları, ses ve site içi optimizasyonu çalışmaları teknolojisinin başarıyla uygulandığı sektörlerden sadece birkaçı.

Otel ve restoran grupları da ses ve yerel arama motoru optimizasyonuna yatırım yapmaya yavaş yavaş başlıyor ve bu yeni teknolojinin etkilerini görerek, diğer markaların kendilerini yerel ve ulusal pazarda nasıl pazarladıklarını yeniden gözden geçirmeye teşvik ediyor.

Araştırma raporuna buradan ulaşabilirsiniz

kaynak: thedrum.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin