SEO açıklaması: nedir ve nasıl kullanabilirsiniz?Yazar: Fede White
Çeviren: Aleyna Cam

SEO optimizasyonuna sahip sitelerin daha yüksek trafik seviyeleri elde etme olasılığının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Bunun için ihtiyacınız olan içerik parçalarından biri “SEO açıklaması”dır.

Bir işletme yönetiyorsanız, web sitenizi olabildiğince çok insanın önüne çıkarmak için mümkün olan her şeyi yaptığınızdan emin olmanız önemlidir. SEO veya arama motoru optimizasyonu, daha yüksek web trafiği seviyeleri elde etmek ve sitenin görünürlüğünü artırmak amacıyla bir web sitesini Google araması için optimize etme sürecidir. SEO, hem sayfa içi faktörleri (içerik ve anahtar kelimeler gibi) hem de sayfa dışı faktörleri (bağlantı kurma ve sosyal medya katılımı gibi) kapsar.

Pazarlama çabalarınızı geliştirmek için SEO’yu kullanmanın birkaç farklı yolu vardır. En önemlilerini hızlıca gözden geçirelim:

Anahtar Kelime Araştırması

İlk ve en önemli SEO tekniği anahtar kelime araştırmasıdır. Web sitenize trafik (yoğunluk) oluşturmak için insanların aradığı doğru anahtar kelimeleri bulmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi bir araç kullanmaktır. Doğru anahtar kelimeleri bulduktan sonra, bunları web sitenizin içeriğine eklemeye etmeye başlayabilirsiniz.

Sayfada

Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra, web sitenizi bu anahtar kelimeleri en uygun hale getirmeye başlamanın zamanı geldi. Buna sayfa içi SEO denir ve web sitenizin başlığına ve meta etiketlerine anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra anahtar kelime açısından zengin içerik oluşturma gibi şeyleri içerir. Örneğin, bir tesisatçıysanız, “Ev Sahipleri için En İyi On Tesisat İpuçları” hakkında bir blog yazısı yazmak isteyebilirsiniz.

Sayfa Dışı

Sayfa İçi SEO kadar önemlidir. Bağlantı kurma ve sosyal medya katılımı gibi şeyleri içerir. Amaç, web siteniz için otorite oluşturmak, böylece Google sizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacak. Bunu yapmanın en iyi yolu, diğer web sitelerinden yüksek kaliteli bağlantılar almaktır. Ayrıca, sosyal medyada aktif olarak ve web sitenizin içeriğini tanıtarak sayfa dışı SEO’nuzu geliştirebilirsiniz.

Yerel

Yerel bir işletme yönetiyorsanız, web sitenizi Yerel SEO için optimize etmeniz (en uygun hale getirmek) önemlidir. Buna Google my business (benim işletmem) girişinizi optimize etmek ve işletmenizi yerel rehberler eklemek gibi şeyler dahildir.

Mobil

Günümüzün mobil öncelikli dünyasında, web sitenizin mobil SEO için optimize edildiğinden emin olmak önemlidir. Bu, sitenizin duyarlı ve hızlı yüklendiğinden emin olmak gibi şeyleri içerir.

Sesli arama

Sesli aramanın yükselişiyle birlikte, web sitenizi sesli arama SEO’su için optimize etmek önemlidir. Bu, içeriğinizde uzun kuyruklu (içerikli) anahtar kelimeler ve doğal dil kullanmak gibi şeyleri içerir. Örneğin, biri Amazon Echo’sunda bir tesisatçı arıyorsa, “Alexa, bana bölgemde bir tesisatçı bul” diyebilir, bu nedenle web sitenizin içeriğinin bu anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olmak istersiniz.

E-posta

E-posta pazarlamasını unutmayın! SEO, e-posta pazarlama çabalarınızı geliştirmek için de kullanılabilir. Örneğin, e-postalarınızın alıcılar tarafından açılıp okunma olasılığının daha yüksek olduğundan emin olmak için, e-posta konu satırlarınızda ve içeriğinizde SEO anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Her aboneye en alakalı ve hedeflenen içeriği gönderebilmeniz için e-posta listenizi bölümlere ayırabilirsiniz. Bunu yapmak içinde SEO’yu da kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, SEO karmaşık bir konu olabilir, ancak bu hızlı genel bakış size SEO’nun ne olduğunu ve pazarlama çabalarınızı geliştirmek için nasıl kullanabileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlamıştır.

www.verticalresponse.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin