SEO Fiyatlandırması: SEO Hizmetlerine Ne Kadar Harcamalısınız?



Yazar: Rebecca Riserbato
Çeviren: Helin Tunalı

SEO kolay değildir – doğru yapmak için genellikle pazarlama departmanınızda yalnızca SEO’ya odaklanan tüm bir ekip gerektirir. Bu nedenle birçok şirket SEO’larını bir SEO ajansına/hizmetine yaptırmayı tercih ediyor.

seo kullanımı

Ama nereden başlıyorsun? Ve ne kadara mal olacak? Bunlar, işletmelerin dışarıdan işe almayı düşünürken aklına gelebilecek ilk sorulardan bazılarıdır.

Bu yazıda, SEO ajanslarının ne yaptığını, fiyatlarını nasıl yapılandırdıklarını ve maliyete değip değmediklerini nasıl anlayabileceğinizi keşfedeceğiz.

SEO hizmetleri ne işe yarar?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olduğu için önemli bir pazarlama stratejisidir.

Bir SEO hizmeti kiralayarak, sıralamanızı ve trafiğinizi artırmak için çeşitli taktikler kullanan bir ajansla ortaklık kurabilirsiniz. Bu taktikler, anahtar kelime hedefleme, anahtar kelime araştırması, içerik pazarlaması, bağlantı kurma (hem dahili hem de harici) ve daha fazlasını içerir.

Birkaç farklı SEO türü (sayfa içi, sayfa dışı, teknik ve yerel) olduğundan, mevcut hizmetler vardır. Bazıları hepsi bir arada bir hizmet sunar, diğerleri ise yalnızca bir tür SEO’ya odaklanır.

Temel hizmetler genellikle aşağıdakileri içerir

 • Anahtar kelime araştırması
 • Teknik SEO denetimleri
 • Sayfada kurulum
 • Rakip analizi
 • Web sitesi blog içeriği
 • Bağlantı kurma
 • Bağlantı denetimi
 • Konuk bloglama
 • Yerel SEO
 • Atıf binası
 • İnceleme yönetimi
 • Google İşletme optimizasyonu

SEO Hizmetlerinin Faydaları

Birçok şirket, uzmanların pazarlama stratejilerini uygulayabilmeleri için SEO hizmetlerini kullanmayı tercih ediyor.Bu şirketler, arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmenize, dönüşümleri artırmanıza ve otoriteyi artırmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla ayrıntıya girelim.

1. SEO hizmetleri, arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.

Bir SEO hizmeti ile, içerik pazarlamanızı yöneten bir uzmana sahip olacaksınız, böylece arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltebilir ve web sitenize trafik çekebilirsiniz.İnsanlara bu şekilde organik olarak ulaşmak, marka bilinirliği oluşturduğu ve sitenize ziyaretçi/potansiyel müşteri getirdiği için şirketiniz için önemlidir.Organik, olası satışları artırmanın en iyi yollarından biridir çünkü daha sonra olası müşterilere ve satışa dönüşecek olan potansiyel müşterilere yardımcı oluyorsunuz. Arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek, bu trafiği getirecek ve ürün/hizmetinizi daha fazla kişinin önüne çıkaracaktır.

2. Hem ücretli hem de organik potansiyel müşterilerle dönüşümleri artırabilirsiniz.

SEO, potansiyel müşteriler oluşturmaya yardımcı olabileceğinden siteniz için gereklidir. Bir SEO hizmeti kullanarak, ücretli ve organik çabalardan elde edilen dönüşümleri artırabilirsiniz.İnsanlar sitenize organik çabalarla geldiklerinde, bir SEO hizmeti onların içerik pazarlaması, potansiyel müşteri yetiştirme ve potansiyel müşteri yaratma konusundaki uzmanlıklarını kullanarak onları potansiyel müşterilere dönüştürmeye ve müşterilere dönüştürmeye yardımcı olacaktır.Ek olarak, SEO hizmetleri genellikle PPC ve görüntülü reklamlara yardımcı olur, yani ücretli potansiyel müşterilerinizi de artırmanıza yardımcı olabilir.

3. Otoriteyi artırmaya ve marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olurlar.

SEO’nun genel amacı, kitlenize şirketinize güvenmeyi öğreterek otoriteyi artırmaya ve izleyicileriniz arasında marka farkındalığı oluşturmaya yardımcı olmaktır.Bir SEO hizmeti, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili içeriği tutarlı bir şekilde yayınlamaya ve sonuçlara göre gerektiği şekilde ayarlamaya odaklanan kapsamlı bir strateji uygulayarak bu konuda yardımcı olabilir.Artık SEO hizmetlerinin ne olduğunu ve neden var olduklarını bildiğimize göre, ne kadara mal olduklarını tartışalım.

SEO Hizmetleri Fiyatlarını Nasıl Yapılandırır?

SEO hizmetleri, ister hizmetli olsun, isterse saatlik ücretler veya proje tarafından ücretlendirilsin, fiyatlarını çeşitli şekillerde yapılandırabilir.Bu hizmetler, yerel veya ulusal bir kampanya yürütüyor olmanıza, projenin türüne ve bireysel bir serbest çalışan mı yoksa tam hizmet veren bir ajans mı olduklarına bağlı olarak anahtar kelimelerin rekabet gücünü de dikkate alır.Tipik olarak, işe alma hizmetleri aylık ortalama 1.000 ila 10.000 ABD Doları arasında bir maliyete sahip olabilir.SEO hizmetleri ayrıca genellikle farklı paketler, paketler ve planlar halinde gelir. Bir kurumsal SEO planına kıyasla temel bir SEO planının ne kadara mal olabileceğini inceleyelim.

SEO fiyatlandırma planı örneği, Semrush seo fiyatlandırma modelleri

 

Temel SEO Planı Fiyatlandırması

Temel bir SEO planında genellikle birkaç otomatikleştirilmiş hizmet ve organik erişim için minimum düzeyde bulunur. Buna genellikle başlık etiketi oluşturma, teknik SEO bakımı (resim boyutlandırma, sayfa hızı vb.), alıntı oluşturma ve aylık raporlar dahildir.

Genellikle bir SEO hizmeti, bu süreçleri otomatikleştirmek için yazılım ve araçlar kullanarak daha uygun maliyetli paketler sunmalarını sağlar. Temel bir SEO planı, ayda 500 ila 2.500 ABD Doları arasında bir maliyete sahip olabilir.

Kurumsal SEO Planı Fiyatlandırması

Bir kurumsal SEO planı, daha özel, özelleştirilmiş kampanya çalışmalarını içerecektir.

Büyük olasılıkla özel bir müşteri başarı yöneticiniz olacak ve içerik pazarlama, teknik SEO, PPC reklamları ve daha fazlası konusunda çeşitli departmanlarla çalışacaksınız.

kurumsal SEO hizmetleri fiyatlandırma planı

Bir kurumsal plan, muhtemelen anahtar kelime araştırması, analitik ve raporlama, PPC reklamları, başlık ve meta etiket oluşturma, teknik SEO bakımı, içerik oluşturma (kurşun mıknatıslar, blog gönderileri, reklamlar, e-kitaplar vb.), bağlantı kurma ve aylık raporları içerecektir.

Bu plan, aylık 3.000 ila 15.000 ABD Doları arasında değişen daha pahalıya mal olacak. Unutmayın, kiraladığınız hizmete bağlı olarak maliyetler hızla artabilir, bu nedenle hangi hizmetin buna değer olduğunu bilmek önemlidir.

Bir SEO hizmetinin buna değip değmeyeceğini nasıl anlarsınız?

Maliyette bu kadar çeşitli olmasının ana nedeni, birçok SEO hizmeti türünün mevcut olmasıdır. İster serbest çalışan ister ajans olsun, her ikisi de fiyatlandırmalarını farklı şekilde yapılandıracak ve farklı düzeylerde ve uzmanlık alanlarına sahip olacaktır.

Örneğin Scorpion , hukuk ve ev hizmetleri pazarlamasında uzmanlaşmış bir SEO ajansıdır. Diğer ajanslar B2B pazarlamasında uzmanlaşabilir. Uzmanlaşmış uzmanlıkla daha yüksek fiyatlandırmanın geldiğini unutmamak önemlidir.

Bir SEO hizmetinin maliyetine değip değmeyeceğini belirlemek için sundukları paket türlerini, proje başına maliyeti, saatlik ücreti, deneyim ve uzmanlığı ve müşteri referanslarını göz önünde bulundurun.

SEO hizmeti Scorpion, hizmetlerinden kanıtlanmış sonuçları ve referansları paylaşıyor

Düşünülmesi gereken şeyler var.

1. Kanıtlanmış sonuçlar gösterebiliyorlar mı?

Herhangi bir SEO hizmetinden kanıtlanmış sonuçlar aradığınızdan emin olun. Önceki müşteriler ne diyor? Ne tür sonuçlar gördüler? Paylaşacakları vaka çalışmaları var mı?

Ne yaptıklarını bildiklerini kanıtlayan verileri, videoları, incelemeleri, sosyal medya gönderilerini ve diğer noktaları arayın. Sosyal kanıt, başarılı olma olasılığınızı ve hangi sonuçları bekleyebileceğinizi size bildirir.

2. Müşteri referansları içeriyor mu?

Referanslara, müşteri videolarına ve vaka incelemelerine özellikle dikkat edin. Bunlar size diğer müşterilerin hizmetten ne kadar memnun olduğunu gösterecek ve hatta paketlerin ve projelerin türlerini açıklayabilir.

Ne kadar mutlu müşteri varsa, benzer bir deneyim yaşama olasılığınız o kadar yüksektir.

3. Beyaz şapkalı SEO taktikleri mi yoksa siyah şapkalı SEO taktikleri mi uyguluyorlar?

Beyaz şapka gibi bazı SEO taktiklerine izin verilir ve siyah şapka gibi bazılarına arama motorları tarafından izin verilmez.

Siyah şapka taktikleri, anahtar kelime doldurmayı, metni arka plana karıştırmayı ve daha fazlasını içerir. Kulağa doğru gelmeyen veya sistemi manipüle etmeye çalışan gölgeli stratejilere dikkat edin. Ardından diğer yöne doğru koşun.

4. Özelleştirilmiş stratejinizi açıklamaya istekliler mi?

Saygın bir SEO hizmeti, stratejisini, yaklaşımını, hizmetlerini ve görmeyi bekleyebileceğiniz sonuçları açıklayacaktır.

Bu, hizmetlerinin buna değdiğinin bir işaretidir. Bunu yapamazlarsa, net bir yön olmadan hevesle çalışıyor olabilirler – bu sizin istemediğiniz bir şey.

Başlarken

SEO, olası satışları ve geliri artırmaktan sorumlu önemli bir pazarlama taktiğidir. Bu stratejiler yakın zamanda ortadan kalkmayacak.

Bu nedenle birçok şirket SEO hizmetlerine bakar, hangi hizmetlere ihtiyaçları olduğunu anlar, bütçelerine uygun bir plan bulur ve ortak olacak bir ajans arar.

Kaynak: https://blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin