Sesli arama alışverişin geleceğini değiştiriyor


Yazan: Elliot Rhodes

Çeviren: Kazım Oğulcan Koç

Etsy, eBay ve Amazon gibi e-ticaret işletmelerinin sürekli büyümesi, tüketicilerin çevrimiçi alışverişi tercih ettiğinin açık bir göstergesidir. Tüketiciler, bir mağazayı fiziksel olarak ziyaret etmeden mağazanın ürünlerini keşfetmeyi ve ihtiyaç duyduklarını satın almayı sever. Ancak sesle etkinleştirilen cihazların ve sesli aramanın ortaya çıkışı, alışverişin nasıl yapıldığını yeniden tanımlıyor. Alışveriş alışkanlıkları değişiyor.

Bugün, alışveriş yapan insanlar, Google Asistan ile Amazon Alexa gibi dijital uygulamaları ve sesle etkinleştirilen cihazları daha önce hiç olmadığı kadar çok aktif olarak kullanıyor. İki şirket şimdiye kadar sadece ABD’de 27 milyondan fazla cihaz sattı. Apple’ın Siri uygulaması ise dünya genelinde 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Sesle çalışan cihazların yaygın kullanımının yanı sıra, tüketiciler onlara karşı yüksek düzeyde konfor hissediyor ve güven duyuyor.

İstatistikler, sesli arama ile yapılan ticari satışların 2022 yılına kadar 40 milyar dolara ulaşacağını ve sesli aramaların 2020 yılının sonunda tüm aramaların yüzde 50’sini oluşturacağını öngörüyor. Teknolojideki bu sıçrama kullanıcılar için ilginç olsa da, kendilerini dijital dünyanın zeki çocuğu olarak gören perakendeciler ve markalar için de bir dönüm noktası oluyor. İşte sesli aramanın alışveriş üzerinde yaptığı 5 etki:

1. Sesli arama, çevrimiçi alışverişi stresten uzak ve daha kişiselleştirilmiş hale getirir

Sesli arama, çevrimiçi alışverişi kolaylaştırır ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun öneriler ile arama sonuçları sunarak onu daha kişisel hale getirir. Örneğin, Amazon Fresh gibi bir siteden yiyecek satın almak istiyorsanız, Alexa uygulamasını özel diyetiniz hakkında bilgilendirebilirsiniz ve sistem, özel ihtiyaçlarınıza uygun ürünleri sepete otomatik olarak önerir ve dahil eder. Dahası, birkaç e-ticaret mağazası, şık kıyafetlerden mobilyalara ve hatta ev aletlerine kadar her türlü ürünü sunmaktadır. Bu, ihtiyacınız olan her şeyi tek bir çevrimiçi mağazadan alabileceğiniz anlamına gelir.

2. Zaman kazandırır

Genellikle yazdığımızdan daha hızlı konuşuruz, yani sesli arama, yazıya kıyasla iletişim için daha hızlı bir yöntemdir. Örneğin, 2018’de İngiltere merkezli Virgins Trains, müşterilerine Alexa üzerinden tren bileti almalarına izin veren bir hizmet tanıttı. Bu şekilde ortalama bilet alma süresi sesli arama ile 7 dakikadan 2 dakikaya düştü. Unutmayınız ki zaman kazanma olasılığı genellikle müşterileri heyecanlandıran bir şeydir.

3. Alışverişin tekrarına teşvik eder

Sesli arama, geçmişteki aramanızı kaydederek, sürekli alınan ürünlerin tekrarı için kolaylık sunar. Örneğin, dijital asistanınıza son olarak aldığınız bir ürünü sepete yeniden eklemesini kolayca bildirebilirsiniz.

4. Ürünleri daha iyi tanımanızı sağlar

Müşterilerin, aldıkları ürünler hakkında yorum yapması ve derecelendirmede bulunması sesli arama ile daha kolay bir hal aldı. Cihazınız size ürünü ne kadar beğendiğinizi sorar ve siz de yazı yazmak yerine sesli olarak bir değerlendirmede bulunursunuz.

Sesli alışveriş söz konusu olduğunda, ürün hakkında fikrinizi öğrenmek son derece önemlidir. Sesli alışveriş yapanların yaklaşık yüzde 85’i dijital asistanları tarafından sunulan önerilere güveniyor. Harika değerlendirmeleri olan ürünler genellikle sesli arama sonuçları listesinde en üstte görünür, bu nedenle sesli alışveriş yapan kullanıcılar tarafından kolayca tespit edilir. Olumsuz eleştirilere sahip ürünler sıralamanın aşağılarında yer alır ve sesli arama ile alışveriş yapanların listesinde görünmesi zorlaşır.

5. Zahmetsiz ve temassız

Bir uygulama veya web sitesi, kullanıcıları için ne kadar pratik olursa olsun, kullanıcılar onlara ulaşmak için şu adımları izler; akıllı telefonu çıkarmak, kilidi açmak, uygulamayı bulmak için kaydırmak, uygulamayı açmak için üstüne hafifçe dokunmak ve yüklenmesi için bir süre beklemek.  Ulaşmak istediğiniz uygulamanın size sunduğu harika özellikleri deneyimlemek için bu adımları izlemek zorundasınız. Ancak sesli arama ile alışveriş deneyimini başlatmak için geçilecek daha az köprü var. Tek gereken sadece bir sözdür.

Son olarak…

Sesli arama, şüphesiz, alışverişin geleceğini değiştiriyor ve çevrim içi perakendeciler için birçok fırsat yaratıyor. Perakende satış işletmeleri ve markalar daha iyi yerlere gelmek istiyorsa bu değişime ayak uydurmalı.

 

Kaynak: https://readwrite.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin