Sesli arama eğilimlerinden neler öğrenebiliriz?


Yazan: Tereza Litsa

Çeviren: Canberk Kurşunoğlu

Sesli arama en hızlı büyüme döneminin içinde. Sesli arama geliştikçe insanların onu nasıl kullandığı konusunda bazı ilginç sonuçlar da ortaya çıkıyor. Sesli arama, arama endüstrisinde halihazırda hızla büyüyen bir hareket. En yeni rakamlar, sesli aramanın günlük kullanımda zemin kazanmaya başladığını gösteriyor.

Dijital pazarlama ajansı Stonetemple, yakın zamanda Amerikalıların sesli komutları nasıl kullanılabileceği üzerine bir araştırma yayınladı. Bu araştırma sesli arama geleceği hakkında yararlı veriler sağlıyor.

Sesli arama kullanma isteği

İnsanlar evde ya da ofiste yalnızken sesli arama yöntemini kullandığı zaman kendilerini daha iyi hissediyorlar. Halka açık bir yerde ise durum tam tersi görünüyor. Bu durum, insanların sesli aramayı diğer arama türleri kadar rahat kullanamadıklarının da bir göstergesi.

Arama yöntemlerinin popülerliği

Mobil tarayıcı aracılığıyla arama yapmak, kullanıcılar arasında hala en popüler seçim. Sesli arama ise kullanıcılar için üçüncü sırada bulunuyor. Sesli arama yöntemi giderek gelişse de, kullanıcılar açısından kullanılan yöntem olarak ilk sıraya yerleşmesi pek kolay olmayacak gibi görünüyor. 

Ses komutları kullanma

Sesli komut kullanmak için pek çok farklı neden mevcut. Şu ana kadar yapılan en popüler kullanımlar, arama yapmak, çevrimiçi arama yapmak, mesaj göndermek ve harita navigasyonu kullanmak olarak belirleniyor. Bu yanıtlar kullanıcıların sesli komut sistemini, sunduğu hız ve kolaylıklar için tercih ettiğini kanıtlıyor. 

Neden sesli komut kullanıyorsunuz?

İnsanların sesli komutları tercih etmesinde en önemli nokta, sağladığı hız olarak ortaya çıkıyor. Kullanıcıların % 71’i sesli komut sistemini “hızlı” olduğu için kullandıklarını belirtiyor. Ayrıca anke cevapları “yanıt geri okunuyor” ve “yazmam gerekmiyor” seçenekleri ile ikinci ve üçüncü popüler şık olarak görünüyor.

 

Kişisel asistanları neler bekliyor?

Geçmiş yıllarda kişisel asistanların yükselişi, gelecekte daha popüler olacaklarını açıkça gösteriyor. Gelişimleri hala çok hızlı olmasa da, alınan performans oldukça yüksek ve hızlı bir seviyede. Kullanıcıların sesli komutları ve kişisel asistanları seçmelerinin farklı nedenleri olabileceği için, kişisel asistanlık kavramı oldukça önem taşıyor.

 

Kişisel asistan sizi anlıyor mu?

Kişisel asistanların soruları anlama konusundaki tartışmalar hala devam ediyor ancak birçok katılımcı bu asistanlardan memnun görünüyor. Kullanıcılar sesli yardımcısının “iyi” ya da “çok iyi” olduğunu düşünüyor. Gelişen sistemler ve entegrasyonlar sayesinde gelecekte bu memnuniyetin daha üst seviyelere çıkacağı şüphesiz.

 

Sesli komutlar rahatsız edici mi?

Herkes sesli komutlardan hoşlanmaz. Hatta onları rahatsız edici bulan büyük bir kitle de var. İnsanlar sesli komut kullanan kişileri duymaktan pek haz etmiyor gibi görünüyor. Bu sonuç, insanların toplu alanda sesli komut sistemini kullanmak istememesiyle de bağdaştırılabilir.

 

Genel bakış

Sesli komut kullanımı her geçen gün artıyor ve biz de bu sistemdeki gelişmeleri açıkça görüyoruz. Tek amaç, insanların bu sistemi kullanırken daha rahat olması. Hız, kişiselleşme ve kolaylık bu sistemi kullanmadaki kilit noktalar olarak belirleniyor. 

Kaynak : searchenginewatch.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin