Sesli arama motoruyla içerik pazarlama dönemi


Yazan: Ayşegül Candan

Teknolojinin ve cep telefonlarımızın son yıllarda gündelik hayatımıza ileri düzeyde entegre olması sebebiyle, her alanda inovasyon yaşamaktayız. Bunlardan son dönemde en dikkat çekenleri ise hayatımızı kolaylaştıran sesle komut verme ve sesli arama.

Telefonlarımızda geliştirilen konuşma arayüzleri, internet sitesinde sesle arama yapabilmek, teknolojinin ilerlemesi ve insanların gündelik yaşamında daha az enerji harcayarak sonuca ulaşma çabası gibi durumlar sanal asistanlarımızın giderek daha akıllı ve kullanışlı hale gelmesini sağladı. Bunlara örnek olarak Google sesli arama komutunu düşünebiliriz. En basitinden ise çoğu insanda iPhone bulunduğunu düşünerek Siri isimli uygulamayı örnek verebiliriz. Bu uygulamalar hem günlük hayatımızı kolaylaştırmakta hem de yazmaya vaktimiz olmaması gibi durumlarda saniyeler içinde arama yapabilmemizi sağlamaktadır.

Tüm aramaların üçte biri sesli arama yoluyla yapılıyor

Google arama analizlerine bakıldığında 3,5 milyar aramanın üçte birinin sesle yapıldığı sonucuna ulaşılıyor. Bu sonuç da internet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı anlamına gelmektedir. Bunun yanında günlük hayatımızda telefonumuzdan yaptığımız aramaların sesli komut programı olan Siri ile olduğu belirleniyor.

Siri ile yapılan sesli aramanın sonucunda artık karşımıza birden fazla sonuç çıkmakta ve listenin en başında en popüler siteler bulunmakta. Yani artık internet siteleri Siri aramalarında en başta çıkmayı amaçlamalı ve buna göre içeriklerini oluşturmalıdır. İçeriğini bu duruma göre oluşturan siteler popülarite kazanmakta ve izleyici sayısı artmaktadır. İnsanların Siri’ye bu kadar bağlı hale gelmesi ile içerik pazarlamasının doğrudan ilişisi bulunmaktadır. Yazılar ne kadar kaliteli, izleyiciye ulaşan içerikteyse Siri aramalarında en üstte çıkma olasılığı artmaktadır. Siri aramalarında en üstte çıkmak ise insanların kolayca içeriğe ulaşma isteğine bakılınca daha çok tıklanma almak demek oluyor ve bu şekilde internet sitesinin daha görünür olmasını sağlıyor.

Dijital pazarlamacılar markalarını öne çıkarmak ve geliştirmek amacıyla SEO çalışmaları yapmaktadır. SEO geliştirmeleri ile internet sitesi daha çok ön plana çıkarabilir, sitenin popülarite kazanmasında hızlı bir yükselişe geçilebilir. Bu nedenle artık gelişen sesli arama potansiyeli düşünülerek SEO çalışmaları yapılmalıdır.

  • Bu sesli arama SEO çalışmaları için yapılabilecek şeylerden biri Google ve Bing Business sayfanızı güncellemek olacaktır. Google aramalar da siteniz için önemli bir husustur ve fazladan özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Bir diğer yapabileceğiniz adım web sitenizin meta etiketlerine mikro veriler, şema veya zengin içerikler eklemektir. Şema değişiklikleri sitenizin SEO’su için büyük etki yaratacaktır.
  • Sitenize Soru ve Cevap kısmı eklemek de etkili bir adım olacaktır. Bunun artısı kullanıcılarınızın hazır keywordler kullanarak arama yapması ve bunların da okunan içerik olmasıdır.

Dijital pazarlamanın git gide daha fazla önem kazanması ile markalar ve internet siteleri belirtilen durumlar doğrultusunda hareket etmelidir ki değişen dünyaya ayak uydurabilsin. Buna göre hareket edenler dijital pazarlama alanında başarıyı yakalayabilir.

 

Kaynaklar:

http://www.marketingtr.net

https://blog.icerikbulutu.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin