SHOPPABLE : QR kod içeren reklamlar şimdi televizyonlarda
Çeviren: Melissa Baron

NBCU’nun online alışverişe olanak sağlayan yeni reklam birimi, QR kodları aracılığıyla pazarlamacıların izleyiciyi mobil cihazlarında kendi ürün sayfalarına yönlendirmesine olanak sağlıyor.

NBC Universal (NBCU), pazarlamacıların reklamlarını ve ürünlerini NBC izleyicilerinin mobil cihazlarına yönlendirebilmelerine olanak tanıyan “ShoppableTV” isimli, alışveriş yapılabilir yeni bir reklam modeli oluşturuyor. Televizyondaki reklamlar QR kodları içerecek. NBC izleyicileri cep telefonlarının kamerasını kodlara okutarak ürünü satın alabilecekleri sayfalara yönlendiriliyorlar.

Anlaşmalı reklamlarda görünmeye ek olarak, “Shoppable TV” bu reklam modelini canlı yayına da entegre edebilecek. Örneğin bir gece programı sırasında, ekranın altında QR kodları görünecek, ve bu kodlar oradaki seti giydirmek için kullanılan mobilya ürünlerinin yönlendirilen kodlar olacak. Bu özellik ayrıca “reklamverene özel kuşaklar” için de mevcut olacak. Burası, tek bir markanın kendi alışverişe sunulabilir ürünlerini tanıtmak için 60 veya 90 saniyelik bir reklam kuşağını (kapsülünü) kapattığı alandır.

Sistem iOS cihazlarda ve bazı Android telefonlarda çalışacaktır. NBCU, ShoppableTV’den gelen satın alma davranışlarını izlemek için kullanıcıların tarayıcılarına yerleştirilen çerezleri kullanacak ve reklamlar yoluyla oluşturulan satış gelirlerinden pay alacaktır. “Today show” üzerinden yaptıkları ilk denemelerinde 5 dakikada yaklaşık 50.000 QR kodu okutma işlemi gerçekleştirildi.

NBCU, yeni reklam modelinin toplam reklam yükünü yaklaşık yüzde 20 oranında azaltmasını ve daha fazla izleyiciyi etkilemesini umuyor. Daha fazla ve farklı reklamverenlerin ilgisini çekmek NBCU şirketinin amaçlarından biri. Şirket, tüketici ile direkt etkileşim sağlayan reklam modelinin hem geleneksel parekendecilere hem de daha önce televizyona reklam verememiş markalara hitap etmesini umuyor.

Önemli notlar:

Alışveriş imkanı sağlayan reklamlar halen Instagram gibi sosyal media platformlarında ve Google gibi arama motorlarında mevcut. Bunun yanında -bazıları tarafından ‘eski teknoloji’ kabul edilen QR kodlarını çeşitli sektörlerde geçen yıldan beri takip ediyoruz. 2017 yılında yaklaşık 1.7 milyar QR kodu kuponu kullanıldı ve Juniper Research’e göre bu sayının 2022 yılında 5.3 milyara ulaşması bekleniyor. QR kodları pazarlama ve reklamcılık alanlarında yenilikçi yöntemlerle kullanılmaya devam ediliyor. Örneğin, kısa süreli bisiklet kiralayan bir şirket, bu teknolojiyi kullanarak, bisikletin QR kodunu tarayan kullanıcılara 5 saniyelik bir uygulama içi bir reklam gösteriyor.

20.05.2019

Kaynak: https://www.springwise.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin