Siber güvenlik işleri: ABD’deki en yüksek maaşlı roller


Yazan: Graeme Hanna

Çeviren: Berfin Şen

Siber güvenlik, fırsatların arttığı ve çok sayıda iş pozisyonunun bulunduğu bir sektördür. Nitelikli, vasıflı personele, sağlam bir iş hattına ve sektöre girenleri ödüllendirecek yüksek maaşlara talep var.

Siber saldırıların sıklığı ve ciddiyeti arttıkça, gayretli profesyonellere duyulan ihtiyaç da artıyor. Hükümetlerden büyük teknoloji şirketlerine, çevrimiçi dünya, verilerimiz ve bilgilerimizin korunması gerekiyor ve bu da siber güvenliğin ne olduğunun kalbine iniyor.

Su, elektrik, ulaşım ve hatta sağlık hizmetleri gibi önemli altyapılarımız, işlevlerini yerine getirebilmeleri için BT sistemlerine dayanmaktadır. Bunun bir parçası olarak, ağlar ve veri sistemleri güncellenmeli, korunmalı ve desteklenmelidir.

Siber güvenlik nedir?

Esasen siber güvenlik, çevrimiçi, bağlantılı dünyamızı güvende ve emniyette tutmaktır. “Siber” internet anlamına gelir ve “güvenlik” kendi kendini açıklar.

Siber güvenlik uzmanları, bilgisayar korsanlarının ve kötü niyetli diğer kişilerin bilgisayarlarınızı istismar edememesini veya tehlikeye atamamasını ve saldırıları önlemek veya sistemdeki zayıflıkları tespit etmek için bir savunma oluşturmasını sağlar.

ABD’de en yüksek maaşlı siber güvenlik pozisyonları

ABD’de ortalama siber güvenlik maaşı 119.997 dolar ya da saat başına 57,69 dolardır.

talent.com‘a göre, bu maaş oranı Batı Virginia’da 155.250 $ ile Louisiana’da 80.000 $ arasında değişmektedir.

Eyalet bazında en yüksek on siber güvenlik uzmanı maaşı aşağıdaki gibidir:

  • Batı Virginia – $155,250
  • Maryland – $145,463
  • Wisconsin – $143,325
  • Virginia – $142,922
  • Massachusetts – $135,150
  • Washington – $134, 941
  • Kaliforniya – $134,762
  • Georgia – $132,667
  • Hawaii – $132, 500
  • New Mexico – $130, 450

Siber güvenlikle ilgili en iyi ve en yüksek ücretli rollerden bazıları güvenlik mühendisi, ağ mühendisi, güvenlik analisti, sistem analisti, sistem yöneticisi ve program analistidir.

Giriş seviyesi siber güvenlik işleri nelerdir?

Şirketlerin yeni yetenekler yetiştirmesi, personeli eğitmesi ve elinde tutmasının yanı sıra siber güvenlik uzmanlarına yönelik güncel talebi karşılamak için çaba göstermesi gerekiyor. Giriş seviyesi siber güvenlik işleri açısından, yaşınıza ve mevcut kariyer durumunuza bağlı olarak sektöre girmenin farklı yolları vardır. Resmi bir derece, siber güvenliğe giden bir yol sunar, ancak bu çalışan hattı tüm sektörü kapsamak için yeterli değildir, bu da yararlanılması gereken daha fazla fırsat olduğu anlamına gelir. ThreatX gibi bazı şirketler, girişimlerinin bir parçası olarak 3,4 milyon kişilik bir işgücü açığını gerekçe göstererek siber güvenlik eğitimi sağlamak için başkalarıyla işbirliği yapmıştır. Ayrıca, yeniden eğitim için giriş kursları veya kapıdan içeri adım atmak için yoğun eğitim kampı tipi ortamlar vardır. Bilgi ve eğitimin temeli olarak temel çevrimiçi siber güvenlik sertifikalarını takip edebilirsiniz, ancak bu, profesyonel bir siber güvenlik işine adım atmaya hazır olduğunuz bir zamana kadar bağlantılar kurarak, ağ oluşturarak, belki bir akıl hocası bularak veya mevcut ana rolünüze ek olarak bir yan iş veya proje arayarak daha da desteklenmelidir.

Kaynakça: https://readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin