Şirketinizin çevrimiçi itibarını etkili bir şekilde nasıl izlersiniz?


Yazan: Nathan Liao

Çeviren: Burak Gümüş

Günümüzde müşterilerimiz her zamankinden daha fazla çevrimiçi haber web sitelerini okumayı, en sevdikleri ürünleri ve hizmetleri sosyal medya ağlarında paylaşmayı ve markalar hakkında çevrimiçi incelemeler bırakmayı seviyorlar. Bu nedenle, biz girişimcilerin, işletmelerimizin çevrimiçi ortamda nasıl konuşulduğunu anlamamız çok önemlidir. Bunun nedeni, şirketimizin çevrimiçi itibarını düzenli olarak izlemiyorsak, potansiyel müşterileri geri çevirebilecek ürün veya hizmetimiz hakkında olumsuz bir haber hikayesinden veya kötü incelemeden tamamen habersiz olmamız olabilir.

Bir Sertifikalı Yönetim Muhasebecisi sınav inceleme programı olan CMA Sınav Akademisi ile kendi iş yolculuğumda, işletmenizin çevrimiçi itibarını izlemenin birkaç hızlı ve etkili yolunu keşfettim:

Google’ı Stratejik Olarak Kullanın

İşletmenizin çevrimiçi itibarını izlemenin basit ve etkili bir yolu, stratejik olarak şirketin adını (tırnak işaretleri içinde) Google’da aramaktır. Belirli bir tarihten sonra “Araçlar”ı ve ardından “Herhangi Bir Zaman”ın yanındaki açılır oku seçerek işletmenizin adından bahsedildiğini arayabilirsiniz. Bu, bir zaman aralığı (Geçmiş Hafta, Geçen Ay, Geçen Yıl, vb.) için sonuçları gösterir. Tarih aralığını seçtikten sonra, şirketiniz hakkında medyada yer alan haberleri görmek için “Haberler” sekmesine (arama çubuğunun altında) bakabilir ve ardından diğer olası bahsetmeleri görmek için “Tümü”ne tıklayabilirsiniz.

İşletmeniz hakkında olumsuz makaleler veya ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili tatmin edici olmayan deneyimler paylaşan çevrimiçi incelemeler varsa, bunları görmezden gelmeyin. Herhangi bir olumsuz habere yanıt olarak bir kamu açıklaması yapın ve olumsuz deneyimi düzeltmek için bir teklifle her kötü eleştiriye yanıt verin. Proaktif olmak anahtardır!

Düzenli Sosyal Medya Araştırması Yapın

Markanızın sosyal medyada nasıl konuşulduğunu düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir, çünkü bir işletme hakkında olumsuz bir yazının “viral olması” ve o şirketin itibarına zarar vermesi çok kolaydır. Facebook’ta bu, arama çubuğunda şirketinizin adını (tırnak işaretleri içinde) arayarak ve “Gönderiler”i seçerek yapılabilir ve böylece markadan bahseden herkese açık gönderileri gösterebilirsiniz. Olumsuz gönderilere yanıt verdiğinizden emin olun ve endişelerinin hemen ele alındığından emin olmak için kişinin işletmenizin müşteri hizmetleri e-postasına veya telefon numarasına ulaşmasını sağlayın. Ayrıca işletmenizin Facebook sayfasındaki olumsuz yorumlara da yanıt verin.

Markanızın Twitter, Instagram ve TikTok’ta nasıl konuşulduğunu görmek için, işletmenizle ilgili tweet’leri ve gönderileri görmek için marka adınızın hashtag lerini araştırın. Olumlu olan “beğenilen” sözleri gözden geçirin ve olumsuz olanlara yanıt verin (yine, kişiyi herhangi bir sorunu çözmek için müşteri hizmetleri departmanınıza ulaşmaya yönlendirin). Negatif gönderilere yanıt verebildiğinizden ve sorunları itibar kaybına dönüşmeden önce düzeltebildiğinizden emin olmak için sosyal medyadan bahsedenleri günlük veya haftalık olarak izlediğinizden emin olun.

Her Şeye hakim olmak İçin

Dünya giderek daha fazla çevrimiçi hale gelirken, işletmenizin internette nasıl konuşulduğunu takip etmek çok önemlidir. Markanızın çevrimiçi sözlerini aramak için Google’ı stratejik olarak kullanın ve müşterilerin işletmeniz hakkında neler söylediğini görmek için sosyal medyayı araştırın. Bunu düzenli olarak yaparak, herhangi bir olumsuz haber veya gönderiden haberdar olacaksınız ve işletmenizin itibarını zedelemeden önce durumu düzeltebilirsiniz.

 

kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin