Şirketinizin podcast yayınını iyileştirmenin 4 yolu


Yazan: Deanna Ritchie

Çeviren: Kader Tuncaloğlu 

Grafik tasarımcılar markanıza harika bir güncellenmiş görünüm verebilir. Metin yazarları markanızın tonunu ve hikayesini verebilir. Ama şirketinize insan dokunuşunu ve insan sesini nasıl verebilirsiniz? Bir şirket podcast’ine ne dersiniz?

Duygusal bir bağlantı nasıl sağlanır

İnsanlar duygusal yaratıklardır ve hiçbir duyu duygusal bir tepkiyi uyandırmada işitmekten daha iyi değildir.Markanıza insan sesi eklemek için bir şirket podcast’i kullandığınızda, izleyicilerinizle daha derin bir duygusal bağ kurabilirsiniz.

Podcast’ler derin bir boşluğu doldurdu

Sesin duygusal etkisi göz önüne alındığında, podcast’lerin Covid-19 salgını sırasında patlaması şaşırtıcı olmamalı.Evde daha fazla zaman geçiren ve insanlarla temasa geçmek isteyen tüketiciler, sürüler halinde podcast’lere yöneldi. Yine de geleneksel işletmeler bu trendden yararlanmakta yavaş kaldılar.Amerikalıların yaklaşık üçte biri en az aylık olarak podcast dinliyor. Bu pazarın yalnızca bir şeridini bile yakalayabilirseniz – tüketici tabanınızı önemli ölçüde genişletmiş olursunuz.Giderek daha fazla şirket kendi başlarına ilkel podcast’ler kurmaya başlasa bile – iyileştirme için önemli bir alan kalıyor.Bu ipuçlarıyla şirketinizin podcast’ini ihtiyaç duyduğu taraflarla yükseltmeyi deneyin.

1-Arka plan gürültüsünü azaltın

Kabul edelim: Podcast oyununa yeni başlayan çoğu işletme muhtemelen gerçekten ihtiyaç duydukları alan ve ekipmanı karşılayamaz. Sonuç, kötü ses kalitesi, dalgalı düzenleme ve en kötüsü, sert arka plan gürültüsüdür.Tüm bir podcast’in uzunluğu boyunca, çok fazla arka plan gürültüsü bir ses dosyasını dinlenmesini engelleyebilir. Çoğu podcast dinleyicisinin yüksek kaliteli kayıtlara nasıl alıştığını düşünün ve kendi kalitenizi ayarlamak için çalışın.Neyse ki, bu sorunu ortadan kaldırmak için bazı teknik düzeltmeler var. Dolby.io’nun Medya İşleme API’si gibi platformlar işin çoğunu sizin için yapabilir.Yerinde arka plan gürültüsünü otomatik olarak belirleyip azaltarak, bu işlem tüm enerjinizi podcast içeriğinizin kalitesini en üst düzeye çıkarmaya odaklamanıza olanak tanır

2-Erişilebilirliği iyileştirin

Mümkün olan en büyük dinleyici kalabalığını çekmek isteyeceksiniz – bu nedenle, çok sayıda ihtiyacı karşılamak isteyeceksiniz.İhtiyaçlar arasında en önemlisi bir transkripsiyon olacaktır; görsel referans olmadan saatlerce işitsel içeriği takip edemez. Podcast’lerinizi yazıya dökmek, dinleyicilerinize materyalinizle etkileşim kurmanın tamamlayıcı bir yolunu sunar.Yazıyı her zaman kendiniz yapabilirsiniz, ancak bu süreç hem zor hem de zaman alıcı olabilir.Otter.ai veya Verbit gibi makine öğrenimi etkinleştirilmiş platformlar, anında transkriptler üretir ve bunları podcast bölümlerinin kendilerinin yanında yayınlamanıza olanak tanır.

3-Yön tabelalarını ve harekete geçirici mesajları uygulayın

Bir podcast heyecan verici, eğlenceli ve bilgilendirici olmalıdır. İşletmeniz biraz ekstra bir şey sağlamak isteyecektir. Bir şirket podcast’inin nihai amacı, yeni müşterileri çekmek ve mevcut müşterilerle etkileşim kurmaktır. Bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu, somut adımlar atarak hedeflerinizi strateji oluşturmak, planlamak ve uygulamaktır.

İlk olarak, herhangi bir bölümün ana hareketlerini işaretleyin.

Bu, dinleyicilere ne hakkında konuştuğunuzu, neden ondan bahsettiğinizi ve en önemlisi işinize nasıl geri döndüğünü bildirmeniz gerektiği anlamına gelir.Bu tabelaları sağladığınızda, podcast’inizin tamamı boyunca izleyicilerinizle aynı sayfada olabilirsiniz.

Harekete geçirme ifadesi de aynı derecede önemlidir.

Podcast dinleyicilerinin işletmenizle ilişkilerini nasıl daha da güçlendirebileceğini netleştirin. Onlara kaydolmaları için bir haber bülteni verin veya hatta bir satış temsilcisi ile bir görüşme ayarlayabilmeleri için bir bağlantı sağlayın.Hangi yolu seçerseniz seçin, sadece dinleyiciye açıkça telgraflandığından emin olun.

4-SEO’yu optimize edin

Podcast’iniz yalnızca izleyicilerinizin belirlediği kadar iyidir. Podcast’inizin geniş bir erişime ve çok fazla etkiye sahip olmasını istiyorsanız, yarattıklarınızla gerçekten ilgilenecek dinleyicileri çekmeniz gerekir.

Buradaki cevap, arama motoru optimizasyonu veya SEO.

Podcast’inizin SEO’sunu optimize etmek, insanlar podcast’inizle alakalı terimler aradığında, podcast’inizin görünme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.İçeriğinizle yakından ilgili terimler için SEO’yu en üst düzeye çıkarmak, söylediklerinizi takdir edecek dinleyicileri çekme olasılığınızın çok daha yüksek olduğu anlamına gelir. Podcasting hizmeti Castos’un bu SEO rehberi, yeni başlayanlar için başlamak için harika bir yerdir.Her podcast dinleyicisi, en iyi ve en kötü podcast’ler arasındaki uçurumun çok büyük olduğunu bilir. Podcast’inizi geliştirmek için ne kadar çok adım atarsanız, uzun vadeli sonuçlar o kadar iyi olacaktır.

 

readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin