Size AHA! Dedirtecek 6 İçerik Pazarlaması İpucu


Yazan: Amanda Milligan

Çeviren: Bilge Sevinçli

Bildiğiniz gibi içerik pazarlaması hakkında çok fazla fikir var. İnsanlar gördükleri ve duydukları her şeyi harekete geçirebileceklerini ve nasıl dağıtabileceklerini merak ediyorlar.

Bu nedenle, Content Marketing Institute’un kurucusu Joe Pulizzi, insanlara gördükleri her sunumdan bir anahtar fikri not almalarını tavsiye ediyor. İçerik ve pazarlama konusundaki bilgi birikiminizi ve uzmanlığınızı geliştirmek için kullandığınız her makaleye, infografiğe, web seminerine, videoya aynı not alma taktiğini kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz tek bir işe odaklanırsanız; o iş daha yönetilebilir, üretken bir iş olur ve içerik oluşturucunun sağlaması amaçlanan değerin bir kısmını kazanmanıza yardım eder.

Bu amaçla Content Marketing World’de edindiğim tecrübelerle şu an kullanılabilir olan 6 fikirden bahsedeceğim.

1-) En iyi uygulamaları körü körüne kabul etmeyin

Harika bir içerik üretmek konusunda size çok şey öğretiliyor. Alt başlıklar kullanmanız, önemli öğeleri koyu renkte belitmeniz, resimler vb. kullanmanız isteniyor – hepsi harika tavsiyeler.

Ancak Smart CRO’nun sahibi Chris Dayley’in söylediği bir şey benim dikkatimi çekti. Farklı biçimlerde 3 tane harekete geçme formatı sunuyor:

Tek cümle

Kısa yapılacaklar listesi

Tam paragraf

Katılımcılara hangi formatın daha iyi çalıştığını sorduğunda en sık tahmin edilen tek cümle veya yapılacaklar listesinin, metnin tam paragrafını yendiğini, basit olanın en iyi uygulama olduğu düşünüldü. Ve genellikle insanlar yapılacaklar listesi kullanmayı çok severler.

Yanılmıştık.

Paragraf, harekete geçme formatlarının en iyisiydi. Ve sunumdan çıktığımda hiçbir şeyin garanti altında olmadığını düşüyordum, Her şey test edilmeliydi.

2-) Kendi sesinizi yıkın

NASCAR’da dijital içerik genel müdürü Amanda Lordy, basit ve dokunaklı bir şey önerdi:

Sadece genel sesi yıkmak için savaşamazsınız, kendi sesinizi yıkmanız gerektiğini de hatırlamanız gerek.

Markanız üretken bir içerik üreticisi olabilir, ancak her içeriğinize eşit davranmayın. Önemli olaylara, konulara ve anlara öncelik verin ve markanız için en önemli olan içeriğe iki kat daha fazla özen gösterin.

3-) Trafik potansiyelini göz önünde bulundurun

Pazarlamacılar, insanların okumak istedikleri içeriği oluşturmak için genellikle anahtar kelime hacmini arttırırlar. Anahtar kelimeler konuyla ilgilenen düzeyi belirleyebilmek amacıyla Google’da konuyu kaç kişinin aradığını gösterir.

Ancak Dan Shure, Evolving CEO’da danışman ve Experts on Wire’ın sahibi, anahtar kelime hacminin size yeteri kadar şey belirtmediğini söylüyor. Bunlar size sitenizde ne kadar trafik olacağını öğrenmenizde yardımcı olmaz. Bunun yerine, bir arama sorgusu için en iyi sonucu almak ve elde ettiği trafiğin türünü ve bu trafiği oluşturan anahtar kelime türlerini görmek için SEMrush veya diğer anahtar kelimelerle ilgili olan bir uygulamaya yerleştirin.

4-) Etiketleri düşün

İnsanların pozitif bir etiket olduğu sürece etiketlenmeyi sevdiği ortaya çıktı. Bu, Wrike’ın içerik stratejisinin üst düzey yöneticisi Daniel Codella’ya göre tüm pazarlamacıların bilmesi gereken bir bilgi. “Etiket” ifadesi beni büyüledi. İnsanların iyi bir etikete sahip olamak için harekete geçtiklerini ve daha çok çalıştıklarından bahsetti.

Bir grubun “siyasi olarak aktif” olarak etiketlenip, kontrol grubunun da hiçbir etiket almadığı bir çalışmada. Etiketli grubun “siyasi olarak aktif” etiketini yerine getirerek daha yüksek bir seçmen katılımı elde edildiği söyledi.

Kitlenizi ve müşterilerinizi nasıl pozitif olarak etiketleyebileceğinizi düşünün. Ardından, bu olumlu etiketi sürdürmeleri için içeriğinizle ve markanızla etkileşime girmeleri için yollar sunun.

5-) Her zaman güvenilir olun

Ann Handley izleyicilerimize karşı tutumumuzu nasıl düşünmemiz gerektiğini mükemmel bir şekilde özetliyor. Onların dikkatini çekmek için değil güvenlerini kazanmak için uğraşmamız gerektiğini söylüyor. Bu güveni elde etmek için pek çok harika yol var ancak benim favorim, müşterileriniz onların sorunlarını anladığınızdan emin olmak isterken, sizden de memnun kalmak isterler. Beğenilir olmanın en iyi yolu nedir? Sevecen olun.

Ann, satın alınabilirliğin bir içerik süpergücü ve mükemmel bir ilişki kurucu olduğunu söylüyor. Markanızın sesini hedef kitleniz için nasıl daha çekici hale getirebileceğinizi düşünün. Nereden başlıyacağınızdan emin değil misiniz? Kişilerinizi gözden geçirin. Hedef kitlenizle konuşun ve sadece ne hakkında konuştuklarını değil, aynı zamanda nasıl konuştuklarına da dikkat edin. Markanız için içerik geliştirme yolları arayın veya kitlenizin neyi sevdiğini daha iyi yansıtabilmek için dilinizi değiştirin.

6-) Her internet ölçütünü eşit değerlendirmeyin

Birçoğumuz özellikle sitede zaman geçirmek öncü olmak üzere katılım ölçütlerine çok dikkat etmemiz gerektiğini biliyor. Bununla birlikte, Fifth Third Banka’ta sosyal ve dijital içerik başkan yardımcısı olan Scott Spjut mükemmel bir şey hatırlatıyor: Ölçütleri her zaman uygun bağlamda düşünün. Örneğin, sitede uzun süre kalmak, mutlaka olumlu bir kullanıcı deneyimine eşit olmak zorunda değildir. İçeriğiniz hızlı bir şekilde cevap veriyorsa ve kullanıcı sayfayı hızlı ancak memnun bir şekilde ayrılırsa ne olur? Sitede kısa bir süre bir başarıya neden olacaktır. Ya da birileri bir bilgi arıyor ancak bulamıyorsa? Sitenizde uzun zaman harcaması, zayıf içerik veya gereksiz gezinme belirtisi olabilir.
Organik trafik en çok ölçülen ve önemli ölçektir. Eğer google sizi iyi sıralıyor ve sayfa trafiğinizi gönderiyorsa, doğru yolda olduğunuz anlamına gelir.

 Hangi fikri seçiyorsunuz?

Bu altı fikri incelerken, hangisi sizinle ve işinizle daha alakalı? Bugün hangisini yapabilirsin?

Her fikri tamamladığınızda, geri dönün ve bir sonrakini seçin. Uygulanan her fikirle, içerik pazarlamanız daha da başarılı olabilir.

https://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin