SMS ile satış bitti mi?Yazar: Pamela Yumru
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Ne zaman telefonu elimize alsak sms kutumuzdaki okunmamış mesajlar dikkatimizi çeker.

bir kadın, bir markanın SMS pazarlama kampanyasından bir metin alır.

metin uygulamasında 45 okunmamış mesajı gösteren iphone üst navigasyonu

Gerçek şu ki, görmezden geldiğimiz metinlerin çoğu gerçek insanlardan değil. Genellikle bir noktada bir şeylerden yararlanmak için kaydolduğumuz ve sonunda unuttuğumuz hızlı pazarlama mesajlarıdır.

Bir mobil hizmete, eczane uyarılarına, mobilya mağazası tanıtımlarına veya başka bir listeye kaydolmuş olsanız da, muhtemelen sildiğiniz, devre dışı bıraktığınız veya bariz bir şekilde görmezden geldiğiniz birkaç kısa mesaj da almışsınızdır.

Yukarıdakiler gibi deneyimler göz önünde bulundurulduğunda, SMS pazarlamasının artık etkili olmadığını düşünebilirsiniz . Ancak 2021’de insanlar telefonlarına her zamankinden daha fazla bağlı olduğundan, kısa mesaj tanıtımlarının gücü konusunda yanılıyor olabiliriz.

Görünüşe göre, SimpleTexting’in yakın tarihli bir çalışması,  metin mesajı pazarlamasının hala canlı ve iyi olabileceğini gösteriyor.

1300’den fazla tüketici ve pazarlamacının katıldığı araştırma, markaların %76’sından fazlasının gelecek yıl kısa mesajla pazarlamaya yatırım yapmayı planladığını ve tüketicilerin %62’sinin geçen yıl en az bir markadan kısa mesaj almak için abone olduğunu ortaya koydu. .

Aşağıda, çalışmanın araştırmasını derinlemesine göreceksiniz, bazı pazarlamacıların neden hala SMS stratejilerini dikkate almak isteyebileceğini görmüş olacaksınız.

Sms’in neden güçlü dönütleri var?

HubSpot ekibi üyeleri bir keresinde,  o sırada dünyadaki diğer tüm mesajlaşma taktikleri nedeniyle SMS’in “sefaletinden çıkarılması” gerektiğini söylese de, hiç kimse COVID-19’un getirdiği değişen manzarayı tahmin edemezdi dediler. Çoğu insanın evlerinde mahsur kalmasına neden olan pandemi sırasında, tüketicilerin %76’sı ekran süresinin arttığını bildirirken, insanlar telefonlarına ve elektronik cihazlara her zamankinden daha fazla ilgi gösterdi.

Mesajlaşmaya gelince, tüketicilerin %61’i metin uygulamalarında geçirdikleri günlük süreyi ya artırdı ya da önemli ölçüde artırdı.

bir grafik, çoğu tüketicinin 2020'de covid 19 salgını sırasında ekran süresini artırdığını gösteriyor

Görüntü Kaynağı

Pandemiden sonra sms pazarlama taktiği

SimpleTexting’e göre , tüketicilerin %62’si en az bir işletmeden kısa mesaj almayı seçerken, tüketicilerin %43’ü özellikle bir ila üç markaya abone oldu.

Kısa mesaj etkinliği söz konusu olduğunda, tüketiciler, yanıt gerektiren pazarlama metinlerine e-postadan çok daha hızlı yanıt verir. Çoğu kişi e-postalara yarım saat ile bir saat arasında yanıt verirken, tüketicilerin %72’si kısa mesajlara 10 dakika içinde yanıt veriyor.

Hızlı yanıt oranlarının yanı sıra, metin mesajları da çok yüksek etkileşim alabilir. Ankete katılan işletme sahiplerinin ve SMS pazarlamasını kullanan dijital pazarlamacıların %43’ü, %20 ile %35 arasında tıklama oranları bildiriyor.

SimpleTexting anketinin ilginç bir parçası,  markaların %52’sinin 2021 arasında katılım oranlarının arttığını bildirdiğini ortaya koyuyor. Ancak, aynı yıl yaklaşık %10’u katılım oranlarının azaldığını bildirdi.

Artan abonelikler, ekran ve kısa mesaj süresinin artmasıyla uyumlu olsa da, devre dışı bırakma artışları, tüketicilerin kısa mesaj içeriğinden abone oldukları kadar hızlı bir şekilde abonelikten çıkabileceklerini ima ediyor.

SimpleTexting çalışması ve diğer araştırmalar , insanların neden vazgeçebileceğinin nedenlerine işaret ediyor.

  • Bir markadan çok fazla kısa mesaj: SimpleTexting’i yanıtlayanların %60’ı,  onları çok sık gönderen markalardan gelen SMS uyarılarının aboneliklerini iptal ettiklerini söylüyor. Ayrıca, bu tüketicilerin %56’sı bir markadan haftada yalnızca bir metin almayı tercih ediyor.
  • Birden çok markadan çok fazla metin: Metin sayınızı ikiye çıkarırsanız, abonelerinizin diğer markalardan da tonlarca metinle dolup taşabileceğini unutmayın. Metinleriniz hala anlamlı olsa da, abonelerin tüm metin uyarılarından bıktığı için devre dışı bırakma konusunda daha fazla hassasiyet görebilirsiniz.
  • Anlamsız içerik: E-posta pazarlamasında olduğu gibi, okuyucunuzun ilgisini çekmeniz ve almak için kaydoldukları içerikle onları meşgul tutmanız gerekir. Çok fazla tanıtım içeriği, sıkıcı içerik veya kaydoldukları şey olmayan içerik göndermek, abonelikten çıkma görmenize neden olabilir. 

bir grafik, çoğu kişinin kısa mesaj uyarılarını çok sık aldıkları için aboneliklerini iptal ettiğini gösteriyor.

Görüntü Kaynağı

Harika bir SMS Stratejisi Başlatmak İçin İpuçları

SMS kesinlikle ölmemiş olsa da, kısa mesaj veya sohbete dayalı pazarlama platformlarında  ustalaşmak zor olabilir. Metin tabanlı bir strateji düşünürken veya oluştururken, bu hızlı ipuçlarını aklınızda bulundurun.

  • Kişiliğinizi tanıyın : İnsanlar mesajlarınızı almak için hızlı bir şekilde kaydolabilse de, onları devre dışı bırakmanız fazla zaman almaz. Göz ardı edilen anlamsız metinler göndermekten kaçınmak için kitle üyelerinizin tam olarak ne aradığını ve bu içeriği ne sıklıkla almak istediklerini bildiğinizden emin olun. 
  • Abonelere kaydoldukları şeyi verin: Abonelerin iletişim bilgileri konusunda size güvendiklerini ve onlara ne göndereceğiniz veya onlara ne sıklıkta kısa mesaj göndereceğiniz konusunda şeffaf değilseniz, hemen tercih yapabileceklerini unutmayın. dışarı. Bekledikleri şeyle tutarlı kaldığınızdan emin olun.  
  • Yapabileceklerinizi otomatikleştirin: Otomatik bir toplu SMS gönderimi için araçlardan ve teknolojilerden yararlanın ,  SMS Pazarlama Kampanyalarını yönetin ve daha iyi ölçeklenebilir SMS pazarlama kampanyaları sağlayın.
  • Unutmayın, daha azı daha fazladır: Hiç kimse telefonunu tonlarca anlamsız aşırı tanıtım testiyle havaya uçurmak istemez. Bir SMS kampanyası başlatmadan önce kendinize “İnsanlarla çok sık mı iletişim kuruyorum?” gibi sorular sorun. ve “Bu içerikle etkileşime girecekler mi?” İçeriğin etkisiz olacağından endişeleniyorsanız, SMS programınızı düzenlemeyi ve yalnızca en önemli metin içeriğini göndermeyi düşünün. 

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin