Snapchat, reklamverenlere video reklamlarının görüntülendiğini bilmeleri için ‘Görüntülenebilirlik Skoru’ getiriyor


Yazan: Christopher Heine

Çeviren: Beril Arıkan

Snapchat, bağımsız denetim olan Moat ile birlikte çalışıyor.

Snapchat, ANA (Marka pazarlamacılarından oluşan bir endüstri grubu), tüm büyük dijital platformları çağırdıktan altı hafta sonra Medya Derecelendirme Konseyi (MRC), reklam müşterilerinin kampanyalarını bağımsız olarak denetlemesine izin vermedi. Ancak, markalara bu yönde bir adım attı; markaların tüketicilerin son yıllarda endüstriyi sarsan tam ekran, dikey videolar olan Snap Ads’ı gerçekten görüp görmediklerini anlaması sağlanacak.

Snapchat’ın ana şirketi Snap, MRC yönergelerini karşılamak üzere tasarlanan bir görüntülenebilirlik puanı sunmaya başlıyor. Bu yönergeler; ölçüm firması Moat tarafından onaylanmış videoların ücretlendirilebilir gösterimleri garanti edip etmeyeceğini belirliyor. MRC, Snapchat’ı denetlemiyor olabilir, ancak Moat’ı denetliyor. Yani, sahnelerin arkasında MRC sonuç olarak potansiyel bir yorumlayıcı. MRC, “Güçlü Kullanıcı Etkileşimi” unsuru da dahil olmak üzere yeni görüntülenebilirlik skorundaki ölçütleri tartacak.

Medya Derecelendirmeleri Konseyi’nde SVP ve ortak direktör David Gunzerath, Adweek’e verdiği demeçte, “Bir sonraki denetimimize Moat tabi olacak.” dedi. Bir sonraki denetimin 2017’nin sonlarında veya 2018’in başında gerçekleşeceğini de ekledi.

MRC yönergeleri, bir reklamın piksellerinin yüzde 50’den fazlasının “tarayıcı sayfasının görüntülenebilir alana odaklandığı sekmede” olması gerektiğini belirtiyor. Kâr amacı gütmeyen video reklamlar, iki saniyede bir görüntülenebilirlik gerektiriyor. Tavsiyeler arasında, bir mobil dokunmatik ekran veya masaüstü tıklaması gibi güçlü kullanıcı etkileşimi belirgin olduğunda bir reklamın ödenmesi gerektiğini belirlemek için kampanya ölçümcüleri için bir ihtimal dahil ediliyor. Gunzerath, etkileşimin “eylemin gerçekte reklamın görüntülenebilir olduğunu belirlemek için meşru bir kişiyi temsil ettiğini gösteren güçlü ampirik destek gerektirdiğini” belirtti. Bu durumda: reklam, piksel ve zaman, görüntülenebilir olarak sayılabilir kriterler.

Bu son ayrıntı göz önüne alındığında SnapAds, tüketicilerin daha fazla içerik elde etmek için reklamları hızlı bir şekilde gezmesini sağlama seçeneği içeriyor. Bu sinyal, MRC’nin yönergelerine uygun düştüğü için, Snapchat video reklamverenleri, Moat yoluyla iyileştirilmiş sonuç tabanlı bilgi alıyor gibi görünüyor. Snapchat-Moat görüntülenebilirlik skoru bugün muhtemelen stratejik olarak zamanlanmış bir hareketle bu haftanın lansmanına denk düşen 2017 Digital Content New Fronts’unda ilk kez birçok reklamverene sunulacak. Söz konusu gelişme ayrıca acente holding şirket WPP’nin Snapchat’a 200 milyon dolarlık bir taahhüt etmesinden üç gün sonra geliyor.

Moat CEO’su Jonah Goodhart, yaptığı açıklamada, “Görüntülenebilirlik için endüstri standartlarını ölçmede önemli bir rol oynamaktan gurur duyuyoruz, ayrıca pazarlamacılar iş sonuçlarıyla ilişkili temel ölçütleri keşfetmenize yardımcı oluyorlar.” dedi. “Bu durumda, MRC’nin etkileşimli tabanlı görüntülenebilirlik ve süre bazlı standardı, Snapchat’ın mobil çağdaki pazarlamacılar için önemli bir nokta anlatıyor.” dedi.

MRC’nin kural önerdiğini ancak pazardaki ücretli gösterimler için işlem metriklerini belirlemeye çalışmadığına dikkat çekilmeli. Bu arada, alıcılar ve satıcılar, aralarındaki meselelere arabuluculuk etmek için İnteraktif Reklam Bürosu gibi sektör gruplarıyla birlikte çalıyor.

Umut verici istatistikler

Konu hakkında yorum yapmayan Snap, büyük olasılıkla pazarlamacıların genellikle görüntülenebilirlik skorunda gördüklerini beğeneceklerini iddia edecek. Snap Ads reklamlarında daha önce hiç görülmemiş veriler bulunuyor.

Yeni bir Snapchat vaka çalışmasına göre, NBC’nin Hairspray Live, aralık ayında yayınlanan bir müzikal, kampanyasında olaya girmesi için 26 milyon video görüntüsü aldı. Reklamları üç kezden fazla gören 21 yaş ve üstü kullanıcı var. Kendiliğinden raporlanan görüntülemede diğerlerine kıyasla yüzde 155 artış görüldü.

Reklamverenlerin dördüncü çeyreğinde Snap, araştırmacı Millward Brown Digital ile çalıştı ve SnapAds’in Millward Brown’un ortalamalarıyla karşılaştırıldığında 1.6 kat daha iyi marka, satın alma isteği ürettiğini bildirdi. Reklam bilincinin Millward Brown’ın normuyla karşılaştırıldığında, dördüncü çeyrekte 1,3 kat daha fazla olduğunu belirttiler. Mobil oyuncunun satış hacminin, Oracle Data Cloud’u kullanan müşterilerle karşılaştırıldığında 1,6 kat daha yüksek olduğunu da belirtti. (Oracle, Moat’ı 18 Nisan’da 800 milyon dolar karşılığında satın aldı.)

Kısacası, reklamlar ne kadar kısa olursa, sonuç o kadar iyi oluyor. Millward Brown’un 4. çeyrekteki araştırması, iki saniyenin altında izlenim olan SnapAds’in, uzun süreli reklamlara oranla yüzde 60’lık bir katkıda bulunduğunu keşfetti.

Kaynak: www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin