Snapchat uygulamasında bilmediğiniz 7 yeni özellik


Yazan: Karissa Bell

Çeviren: Dilara Türkyılmaz

Bu bilgiler kesinlikle Snapchat deneyiminizi değiştirecek.

Snapchat’in son güncellemesinde kullanılan en popüler özellikleri yüz değiştirme (face-swap) ve filtreleri dışında başka bir özelliği yok sanılıyor. Fakat aslında bunların dışında uygulamanın kamera özelliği ile yapılabilecek bir sürü özellik son güncellemesi ile geldi. Her ne kadar uygulamanın özelliklerinin bulunması biraz zor olsa da Snapchat geçtiğimiz ay sohbet kısmında büyük değişikler yaptı ve sohbetinizi zenginleştirecek bir ton yeni özellik ekledi.

Şanlısınız ki biz yoğun ve sıkı bir çalışma ile Snapchatin uygulama içinde gizlediği bütün yeni özellikleri siz kullanabilesiniz diye bulduk. Şimdi dikkatlice dinleyip bol bol not alın; Snapchatte sohbet etmeniz tamamen değişiyor.

  1. Konumunuzu gönderin

Sohbetiniz sırasında herhangi bir adres yazdığınızda otomatik olarak Google veya Apple’ın harita özelliği devreye giriyor ve görsel konum sohbetinize ekleniyor.

resim 1

  1. Sohbetiniz için en uygun stickeri bulun

Snapchat son güncellemesinde sohbetinize uygun stickerları kullanmanız için bir özelliği kendi içinde sakladı. (Bu özellik sohbet sırasında binlerce kez parmak yormanız yerine çok kullanışlı oluyor).  Bir stickerı aramak için sohbet kısmına eklemek istediğiniz stickerın ismini yazdığınızda ve sticker butonuna tıkladığınızda yazdığınız kelimeye yakın olan stickerlar ön planda çıkıyor.

resim2

  1. Link gönderip açabiliyorsunuz

Sohbet sırasında konuştuğunuz kişi ile link paylaşabiliyor ve link’e basıp uygulamadan çıkmadan siteye yönlendiriliyorsunuz. Link ile işiniz bittiğinde sol üst köşedeki Snapchat yazısına tıklayıp uygulamaya geri dönebiliyorsunuz.

resim3

  1. Birden fazla fotoğrafı aynı anda paylaşın

Yeni güncelleme sayesinde birden fazla fotoğrafı aynı anda sohbet ettiğiniz kişi ile paylaşabiliyorsunuz. Gönderdikten sonra fotoğraflar veya stickerlar konuşma penceresinde yan yana gösteriliyor. Uygulama aynı zamanda fotoğraflarınızı grup halinde göndermenize de izin veriyor.

resim4

  1. Videolarınızı konuşmalarınızda paylaşın

Canlı video paylaşımının yanı sıra, daha önce çektiğiniz bir videoyu da paylaşabilirsiniz. Daha önce çektiğiniz bir video ile fotoğrafı aynı anda sohbet ettiğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Çektiğiniz videoların üzerine resim çizebilir veya sticker yapıştırabilirsiniz.

 

  1. Sizinle aynı anda çevrimiçi olan kişilere bakabilirsiniz

Bir önceki güncellemede sadece spontane bir şekilde insanların çevrimiçi olup olmadığını bilmeden sohbet penceresi açabiliyordunuz ve okunduğu zaman mavi tik işareti çıkıyordu. Uygulamanın yeni güncellemesi ile iki kişi aynı anda çevrimiçi olduğu zaman çevrimiçi olduğunuzu belirten bir emoji sohbet çerçevesinde beliriyor.

resim 6

  1. Videolu konuşma esnasında fotoğraf paylaşabilir, sticker gönderebilir ve resim çizebilirsiniz

Görüntülü konuşma esnasında sticker gönderebilir hatta fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Videolu görüşme esnasında resim gönderdiğinizde gönderdiğiniz görüntü videonun üstünde çıkıyor ve daha sonrasında yavaşça kayboluyor. Görüntülü konuşma sonunda yine de sohbeti açtığınızda karşı tarafın gönderdiği fotoğrafı sohbette görebiliyorsunuz.

resim7

BONUS: Niye snapchat’i bu kadar çok seviyoruz.

Kaynak: mashable.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin