Snapchat’te pazarlama, işiniz için doğru mu?


Yazan: Elizabeth Kraus

Çeviren: Özgür Yedek

Snapchat’te pazarlama, sosyal medya ortamında çok özel bir boşluğu dolduruyor. Bu platformun neden özel olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenerek onu kurumunuzun pazarlama yelpazesine en iyi nasıl dahil edeceğinize karar verebilirsiniz.

Snapchat’te pazarlamanın evrimi 

Snapchat 2011’de hayata geçti. Platform, kurucusu Evan Spiegel ve bazı arkadaşlarının Stanford Üniversitesi’nde öğrenciyken düşündükleri bir sosyal medya kavramına dayanmaktadır. Fikir o kadar yenilikçiydi (ve Facebook kullanıcılarının büyük bir kısmına o kadar hitap ediyordu) ki, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg sadece bir yıl sonra Snapchat’i 3 milyar dolara satın almak için ciddi bir hamle yaptı.

Kullanıcıların tekrar paylaşabileceği, retweet edebileceği ve tekrar görüntüleyebileceği akışlar, profiller ve güncellemeler oluşturan kendinden önceki sosyal medya platformlarının tersine Snapchat, platform tarafından silinmeden önce alıcıların sadece bir kez (kelimenin tam anlamıyla) görüntüleyebildiği fotoğraflar ve kısa videolar gibi “kaybolan” medya ögelerinin kullanıcıları tarafından oluşturmasına izin veren aksi yönde bir öneriyle ortaya çıktı.

Snapchat hayata geçtikten iki yıl sonra platformunu yeni bir özellikle güncelleyerek kullanıcılara Stories (hikayeler) kısmına fotoğraflarını ve kısa videolarını ekleme ve bunları diğer kullanıcılarla doğrudan paylaşma imkanı sundu. Platformun geçici, “anında” sosyal güncellemeler kavramıyla uyumlu olarak Stories de yayınlandıktan 24 saat sonra silinir ve ortadan kalkar.

Snapchat’i, yeniliklere son sürat tepki veren 13-19 yaş grubundaki gençlerin sağladığı hızla, 3. yılında ABD’de 18 yaşındakilerin yüzde 40’ı günlük olarak kullanıyordu. Snapchat 2014 yazında Geofilters (Coğrafi filtreler) özelliğini getirerek kullanıcıların konumlarını fotoğraflar ve videolarla birlikte paylaşmasını kolaylaştırdı (marka pazarlamacılarının sponsorlu içeriği coğrafik olarak hedeflemesine izin vererek muhtemelen bu özellikten para kazanmanın temelini attı).

Platform dördüncü yılına geldiğinde, 13-34 yaş grubundaki akıllı telefon sahibi Amerikalıların yüzde 60’ı Snapchat kullanıcısıydı. Snapchat marka pazarlamacılarının ve reklam medyasının radarında olmasına rağmen, 2015 Ocak ayında Discover (Keşfet) adı verilen yeni bir özelliği hayata geçirdikten sonra kendini sponsorlu marka içeriği ve ortak reklamları için pratik hale getirerek para kazanmaya başladı.

Snapchat beş yaşında bile olmamasına rağmen, bugün platform üzerinden her gün 400 milyondan fazla snap gönderen ve 7 milyardan fazla video izleyen 100 milyonu aşkın etkin bir kullanıcı tabanına sahiptir (2016 Ocak ayı itibarıyla Beyaz Saray dahil). Gerçekte, 18-29 yaş grubundaki Amerikalıların yüzde 36’sının bir Snapchat hesabı vardır ve platform Milenyum denilen kuşak arasında en hızlı büyüyen sosyal ağdır.

Snapchat Üzerinde Başarılı Olan Markalar

Snapchat.com sitesine göre “Snap’ler 13 ile 34 yaş arasındakilere ulaşmanın en iyi yoludur.” Bariz hedef pazar demografisi – milenyum kuşağı – dışında işiniz için Snapchat kullanıp kullanmamanız gerektiğini belirlemenin diğer bir yolu sponsorlu içerik için siteyle ortaklık yapan markaların listesine bakmaktır. Discover’ı kullanan markalar arasında Wall Street Journal, National Geographic, Cosmopolitan, CNN ve Fusion gibi yayıncılar, eğlence devi iHeartMedia, Refinery29 gibi perakendeciler, NFL gibi organizasyonlar ve Beyaz Saray’ın yanında siyasetçileri, ünlüleri ve haberlere konu olan diğer kişileri bulacaksınız.

Aşağıdaki faktörlerden biri ya da her ikisi sizin için geçerliyse Snapchat kullanmak işiniz için doğru seçim olabilir:

  • Milenyum kuşağı ve bunu takip edecek (geleceğin belirleyeceği) kuşaklar kurumunuzun ana hedef pazarıdır.
  • İşiniz köklü bir kuruluştur (yaşlı nesilleri olan) ama ABD tüketicilerinin daha genç ve yükselmekte olan nesillerine de hitap ettiğinden emin olmak istiyorsunuz.

Platformu pazarlama amacıyla kullanmada başarılı olmak için stratejiniz kuruluşunuzun ürünlerini, hizmetlerini, kültürünü, değerlerini, vs. gösteren sık aralıklarla çekilmiş fotoğrafları ve kısa videoları içermelidir, Bu durum, eğer özellikle marka farkındalığı inşa etmek, web trafiği veya müşteri ziyaretleri çekmek için Snapchat’in Discover özelliğini takip eden ve kullanan bir marka geliştirmeyi planlıyorsanız geçerlidir.

Snapchat Üzerinde Pazarlama İşiniz için Doğru Seçimse Nasıl Başlamalısınız

Snapchat.com sitesinin ana sayfasından, bir pazarlama aracı olarak platformun geçerliliğinin ilave istatistiksel kanıtlarını sunan Advertising (reklam) sayfasını ziyaret edin. Advertising bölümünün FQA (sıkça sorulan sorular) kısmına gidin ve yerel hedefleme, metrikler ve analitikler yanında platform için en etkin reklam biçimine ilişkin tavsiyeler bulunan Snapchat reklam hedefleme imkanları hakkında bilgi edinin. Burada ayrıca Snapchat kullanıcı tabanı hakkında daha fazla bilgi de toplayabilirsiniz. ABD’deki kullanıcıların detayları aşağıdaki gibidir:

  • 13-17 yaş grubunda yüzde 23
  • 18-24 yaş grubunda yüzde 37
  • 25-34 yaş grubunda yüzde 26
  • 35-54 yaş grubunda yüzde 12
  • 55 yaş ve üzeri Amerikalılarda yüzde 2

İşiniz kendi Geofilter’larını da oluşturabilir, böylece işinizin olduğu bölgede (veya yakınında) fotoğraf ve video çeken Snapchat kullanıcıları bunları markanıza veya konumunuza referans veren bir Geofilter ile kolayca etiketleyebilir. Ayrıntılara ilişkin olarak çok sayıda konuyu içeren ve daha fazla bilgi için doğrudan Snapchat İş Geliştirme Ekibi ile iletişime geçebilmenize imkan veren Snapchat’s Brand Guidelines (Snapchat marka kılavuzu) bölümünü incelemek isteyebilirsiniz.

Snapchat’in 30 yaşın altındaki kullanıcılar arasındaki popülaritesi onu marka pazarlamacıları tarafından pazarlama faydalarının değerlendirilmesinin gerekli olduğu bir sosyal medya platformu haline getirmektedir; kendine has yapısıyla diğer hiçbir sosyal ağın sunmadığı özellikleri sunan bir platform olarak ortaya çıkmaktadır. Hem gelişmekte olan hem de yerleşik markalar, özellikle Milenyum kuşağına ve onu takip edecek kuşaklara daha fazla hitap etmek istiyorlarsa, Snapchat’i bir pazarlama aracı olarak kullanmaktan fayda sağlayabilir.

Kaynak: www.kabbage.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin