Snapchat’ten Air Jordan alışveriş deneyimi
 

Başlığı okur okumaz akla gelen ilk soru “Snapchat ölmedi mi?” olabilir. Hikaye özelliğinin bir çok sosyal medya platformunda mantar gibi yayılması üzerine, Snapchat kullanıcıları Instagram’a göçtü. Şubat ayındaki güncellemesiyle yenilenen arayüz tasarımı, kullanıcılarından çok şikayet aldı. Hatta bu birinci dünya problemi bir change.org kampanyasına (“change.org kampanyasına” link https://www.change.org/p/snap-inc-remove-the-new-snapchat-update) bile dönüştü. Bütün bunlar yetmezmiş gibi Snapchat’in, hatta bir çok sosyal medya platformunun en popüler kullanıcılarından, Kylie Jenner; Şubat ayındaki bir tweeteyle Snapchat’in “bittişini” 24.8 milyon takipçisine ilan etti.

Snapchat kullanıcılarının yaş gurubui, Y kuşağının, bir diğer ilgi odağı ise statü sembolu haline gelmiş; spordan başka her yere giyilen spor ayakkabılar. 18 Şubat NBA All-Star haftasonunda, Efsane Michael Jordan’ın “Nike Air Jordan III” ayakkabılarının 30. yılı kutlandı. Yıl dönümünün şerefine yeni “Air Jordan III Tinker”ın lansmanı düzenlendi. Snapchat, online alışveriş ve gerçek dünya etkileşimlerini birleştiren yeni bir perakende deneyimi sağlamak için Jordan ve Shopify ile  işbirliği yaptı.

QR kodu görevi gören “snapcode”lar, Los Angeles’taki 935 San Julian sokağında sergilendi. Bu kodu Snapchat kameralarına okutanlar ,aynı aplikasyon üzerinden, Air Jordan III ‘Tinker’ı satışa sunulmadan erken satın alma fırsatı kazandı. Yerel kuryelerle aynı gün içerisinde ayakkabılarına erişen alıcılara, paylaşmayı teşvik edici özel Snapchat filtreleri sunuldu.

Snapchat, Shopify ve Jordan’ın kolektif pazarlama içeriği, perakendeciliğin sosyal medya geleceğine göz kırpmış oldu.

E-ticaret sosyal deneyimlere dahil oluyor

Bu lansman, ortak bir amaç için bir araya gelen ayakkabı koleksiyonerleri ve hayranları için bir sanal dükkana dönüştü. Hatta bir dükkandan öte, markayla benzersiz bir şekilde etkileşebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir ortam yaratıldı. Deneyimin ilk yarısı mağaza deneyimini andırıyor: olduğun yerden kalkıp bir yere gidiyorsun. Gittiğin yerde sana bir arttırılmış gerçeklik lensi sunuluyor. Gerisi e-ticarete dönüşüyor. Bu Snapchat’in markalara sunduğu ilk arttırılmış gerçeklik içeriğiyle pazarlama olanağı değil.

Perakende deneyimi sosyal medya çağına uyarlanıyor

Ticaret ilk günden beri sosyal bir deneyim. Online alışveriş bunu değiştirmedi, sadece deneyimin bir kısmını internete taşıdı. Alışverişin bir sosyal medya deneyimine dönüştüğü günümüzde; dükkanlarda sunulan alışveriş deneyimi, online alışverişin pratikliğinden daha ilgi çekici olmak zorunda.

Snapchat’in günlük kullanıcı rakamı, Facebook veya Instagram’la yarışamayacak durumda. Ancak bu veriyi bir kenara koymakta fayda var çünkü Snap Inc. kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel aplikasyonunu bir kamera şirketi olarak tanımlıyor, bir sosyal medya platformu olarak değil. Günde 3.5 milyar “snap” çekiliyor ve bu rakam da hiç bir kamerayla yarışamayacak kadar yüksek. Bu gözle bakıldığı zaman Snapchat ne kadar küçülse de markalar için Instagram ve Facebook’un sunamadığı bir kamera deneyimi sunuyor.

İçerikle pazarlamada QR kod kullanımı yeni bir fikir değil ancak arttırılmış gerçekliği pazarlama alanında yaygınlaştıran Snapchat oldu. İster bir sosyal medya platformu, ister bir Snapchat lensi, ister bir pop-up mağazası ya da benzersiz bir lansman olsun; ticaret, insanların ve oluşturdukları toplulukların bulunduğu her yerde kendini yeniden keşfetmeye devam ediyor.

Kaynaklar:

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin