Sosyal medya için en iyi zaman yönetimi ipuçları


Yazan: Thomas Griffin

Çeviren: Naz Şencan

Benzersiz, ilginç ve ilgi çekici sosyal medya içeriği oluşturmak, var olan en zorlu pazarlama görevlerinden biridir. Sadece bu da değil, aynı zamanda sosyal medyada herhangi bir ilgi kazanmanın mümkün olmadığı içeriği düzenli olarak yayınlamanız gerekir. Bunlar, bazı işletmelerin tam zamanlı olarak sosyal medya yöneticilerini işe almalarının önemli olmasının nedenlerinden sadece birkaçı. Birçok büyük işletmenin, sosyal ağ içeriğini yönetmeye adamış ekipleri vardır.

Küçük işletmelerin sosyal medyalarını etkili bir şekilde yönetmelerini kolaylaştıracak bazı zaman yönetimi ipuçlarına bakalım. Bu önerilerle zamandan tasarruf edebilir ve pazarlama stratejilerinizi hedeflerinize ulaşmak için yönlendirebilirsiniz.

Bir editoryal takvim oluşturun

Farklı pazarlama uzmanları, sosyal medyada içerik yayınlamak için farklı zamanlamalar ve sıklıklar önerir. Bazıları, farklı saat dilimlerindeki hedef kitle üyelerini hedeflemek için günde birkaç kez yayınlamanız gerektiğini söylerken, diğerleri bunu yapmanın takipçilerinizi rahatsız edebileceğini söylüyor.

Her durumda, düzenli içerik oluşturmanız beklenir. Her hafta yeni bir video yüklemek bile, her gün video yükleyen içerik grupları varken yavaş kabul edilebilir. Sadece bu değil, bir çok sosyal medya algoritması, içerik akışlarını yeni gönderilerle sık sık güncelleyen kullanıcıları ödüllendiriyor gibi görünüyor. 

Bu tür içerik oluşturucularla rekabet edebilmek için düzenli olarak içerik oluşturmanız ve zamanınızı yeterince iyi yönetmeniz gerekir, böylece son dakikada bir şeyler toplamaya çalışırsınız. Bu, bir editoryal veya içerik takviminin başarınız için çok önemli hale geldiği yerdir.

İşte takvimin zamanı ve kaynakları yönetmenize yardımcı olacağı birçok yol:

– Yaptığınız içeriği ve ne zaman yayına girdiklerini takip edebilirsiniz. Bir içerik parçasına kimin atandığını ve içerik oluşturma ve paylaşma konusunda doğru yolda olup olmadıklarını izlemenize yardımcı olur.

– Takvim; tatilleri, promosyonları ve diğer etkinlikleri hesaplamanıza olanak sağlar. Gönderilerinizi, önemli pazarlama etkinlikleri ve tatiller için ivme oluşturacak şekilde planlayabilirsiniz. 

– Bir içerik takvimi oluşturduğunuzda, içeriğinizin daha geniş bir perspektifine sahip olacaksınız, bu da gönderilerinizin mesajını ve tonunu tutarlı tutmanızı sağlayacak

Bir içerik takvimi oluşturmak, gelecek için tarihler ve gönderiler içeren bir excel sayfası oluşturmak kadar basit olabilir. Ayrıca, özel medya içeriği oluşturmayı desteklemek için geliştirilmiş sofistike araçlarla da çalışabilirsiniz.  Zamanınızı daha etkili bir şekilde yönetmek için kullanmanız gereken araç türlerini keşfedeceğiz.

İçeriğinizi en az iki hafta önceden planlayın. Black Friday ve Cyber Monday gibi büyük etkinlikler için daha erken başlamak isteyebilirsiniz; bir strateji ve başarılı bir kampanya için ihtiyaç duyacağınız tüm tasarım öğelerini hazırlayabilirsiniz. 

Sosyal medya yönetim araçlarını kullanın

Uygulayabileceğiniz en büyük zaman kazandıran teknik, sosyal medya yönetim araçlarını kullanmaktır. Bugün, içeriğinizi birden çok sosyal ağ sitesinde aynı anda yönetmenize olanak tanıyan ücretli ve ücretsiz araçlar bulunmaktadır.

Bir yönetim aracı seçerken aşağıdakileri dikkate almalısınız:

– Sosyal medya entegrasyonları: Birçok sosyal medya yönetim platformu yalnızca belirli sayıda sosyal ağa bağlanır. Seçtiğiniz platformun işletmeniz için önemli olan ağlara bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmeniz gerekir. 

– Ağa özgü özellikler: Bazı yönetim araçları, belirli platformlar için daha iyidir. Bazı araçlar LinkedIn ile daha iyi çalışır, diğerleri ise yalnızca temel işlevler sunar. Tercih ettiğiniz sosyal ağ için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olduğundan emin olmak için bir deneme yapmak veya müşteri desteğine ulaşmak önemlidir. 

– Planlama: Birçok yönetim aracı, sabit sayıda gönderiyi ücretsiz olarak planlamanıza olanak tanır ve bunun ötesinde premium üyelik almanız gerekir. Programlama özelliklerine bakın ve sizin için çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

– Sosyal dinleme: Zamandan tasarruf etmenin bir yolu da sosyal dinleme araçlarını kullanmak. Bu sayede, belirli bir konu etrafındaki gönderiler otomatik olarak içerik akışına yerleşir. Marka sözlerini, hashtag’leri, sektör konularını ve yararlanabileceğiniz ilgili bilgileri toplayan araçları arayın. 

– Analiz ve raporlama: İnsanların içeriğinize nasıl tepki verdiğini, kim olduklarını ve hangi gönderileri büyütmeniz gerektiğini anlamak, işletmeniz için kritik veri noktalarıdır. Bir yönetim aracının raporları birden çok platformda nasıl sunduğuna ve sağladıkları iç görülere ilişkin bir çalışma yapın.

– Fiyatlandırma: Bir diğer önemli husus da bütçeniz ve yönetim aracının premium aboneliğine para ayırıp ayıramayacağınız. Daha yüksek bir ürün katmanı, daha fazla işlev anlamına gelir, ancak aracı düzenli ve iyi kullanarak maliyeti gerekçelendirmeniz gerekir.

Her birinden en iyi özellikleri elde etmek için birden fazla sosyal medya yönetim aracı kullanabilirsiniz. Bu, çok fazla araçla uğraşmanıza yol açar, ancak deneme yanılma ile, sizin için iyi çalışan bir sosyal medya yönetim aracı bulabilirsiniz.

Verilerle performansı izleyin

Sonuçta, büyük bir ekibiniz ve bunu yönetmek için yeterli kaynağınız yoksa her sosyal medya platformunda başarılı olamazsınız. En çok takipçiye, en çok etkileşime ve en yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunuz en iyi sosyal ağı belirlemek daha akıllıcadır.

B2C markaları için LinkedIn müşteri bulmak için en iyi platform olmayabilir. Bu sebeple, LinkedIn’de var olmak ancak içerik oluşturma çabalarınızı ve katılımınızı Instagram veya Facebook gibi yerlere odaklamak mantıklı.

Benzer şekilde, bir B2B şirketiniz varsa, Pinterest’in endüstriyel müşteriler bulmanızda size hizmet etmesi pek olası değildir. Her bir platformda içeriğinizin performansını izlemeye başlarsanız, önemli ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilirsiniz. Elinizdeki verilerle, hangi platforma odaklanacağınızı ve diğer ağlarda varlığınızı sürdürebileceğinizi belirleyebilecek bir konumda olacaksınız.

Topluluk gönüllüleriyle çalışın

Sosyal medyanızı tek başınıza veya sadece çalışanlarınızla yönetmek zorunda değilsiniz. Büyük bir takipçiniz varsa ve hepsine yanıt vermekte zorlanıyorsanız veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, gönüllülerden ve müşterilerden yardım istemeyi düşünün.

Bu, özellikle birden fazla moderatör atayabileceğiniz Facebook için kullanışlıdır. Sektörünüzdeki veya arenanızdaki müşterileri ve meraklıları arayın ve sosyal medyada rehber ve moderatör olarak hareket etmek için onlarla birlikte çalışın.

Onlara ürünlerde indirim, ücret ve yaptıkları işi takdir etmeleri için başka yollar gibi avantajlar verebilirsiniz. Bu şekilde, yarı zamanlı çalışma yoluyla sosyal medyanızı yönetmenize yardımcı olan işinizi anlayan insanlara sahip olacaksınız. Bu, kendi zamanınızı ve kaynaklarınızı korumanın güçlü bir yolu olabilir.

Sonuç

Sosyal medya yönetimi, zaman alan ancak önemli bir pazarlama faaliyetidir. Ancak, zamanınızı tamamen tüketmesi gereken bir şey değildir, aksi takdirde size sunulan diğer fırsatları kaçırırsınız. Burada sunulan fikirlerle, sosyal medya etkinliklerinizi daha iyi kavrayacak ve diğer pazarlama görevlerini yöneteceksiniz. 

Her seferinde bir adım atmaya başlayarak ve bunalmadan sosyal medyada iyi sonuçlar göreceksiniz.

Kaynak:business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin