Sosyal medya pazarlamasının öldüğünü söyleyen raporlara inanmayın


Yazan: Ayodeji Onibalusi

Çeviren: Alp Cenk Arslan

Sosyal medya pazarlaması gerçekten öldü mü? İşletme sahipleri, pazarlamacılar ve liderler bu soruyu cevaplamak için çaba sarfediyorlar. Son raporlara göre sosyal medya platformları ivmelerini kaybediyorlar. Bu durum iş dünyasındaki sosyal medya pazarlamasını da etkiliyor. İşletmeden işletmeye (B2B) satın almacılar üzerinde yapılan bir araştırmada, yalnızca %19’luk bir kesim sosyal medyanın keşif süreçlerinde önemli rolü olduğunu söylüyor. Bu raporda, işletmede sosyal medyanın geleceğine dair yeni bir endişenin doğduğu da söyleniyor. Ancak hemen alarma geçmeyin.

Aslında sosyal medya ölmedi. Yakın bir zamanda da ölmeyecek. Sosyal medya oldukça canlı. Ürün ve hizmetlerinizi pazarlamanız için etkili bir araç olmaya devam ediyor. Şirketlerin %78’inin bütün ekiplerini sosyal medyaya adamasının sebebi bu. Sosyal medya satışlarının %700’den fazla artması da başka bir veri. Eğer pazarlama sürecinizde sosyal medyayı terk etmeyi planlıyorsanız, bir kez daha düşünün derim.

  1. Doğru kullandığınızda sosyal medya daha geniş kitleye ulaşmanızı sağlar

Bugün, sosyal medyayı kullanma yöntemlerimizin geçtiğimiz yıllardakinden farklı olması reddedilemez bir gerçek. Teknolojinin hızlı ilerleyişi sayesinde birçok insan online hayatta varlık göstermeye devam ediyor. Erişilebilir enformasyon miktarı ise muazzam derecede. Farklı platformlarda sınırsız enformasyon bombardımanına uğrayan kullanıcılar, yalnızca belirli bir miktarı okuyabilirler. Bir işletme sahibi olarak bütün bu enformasyon karmaşası içinde, kitlenize ulaşabilmek için çaba sarfetmeniz gerekiyor. Başarılı olabilmek için okuyucularınızın nerelerde zaman geçirdiğini bilmeniz, hangi tür içeriklerden hoşlandıklarını anlamanız ve bu bilgiye dayanarak içeriğinizi stratejik şekilde planlamanız gerekiyor. Bu okuyucularınızı garanti altına almanız ve müşteri sayınızı artırmanızın tek yolu. TED Talks markasıyla bilinen TED gibi bir şirketin sosyal medyada kazanmasının sebebi de bu. Şirket, uzun videoları kısa ve kolayca paylaşılır viral videolara çevirerek içeriklerini yönetti. Kullanıcıların neyi aradıklarını anladıkları için kazanma formülünü keşfettiler.

  1. Bu bir reklam kanalı, yolun sonu değil

 Sosyal medyayı neden bırakmamanız gerektiğini anlamak için, onun bugün nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor. Kısa süre önce bir işletme kolayca sosyal medyaya girebilir, ürün ve hizmetlerini tüketicilere direkt olarak satabilirdi. Bugün manzara değişti. İnsanlar artık sosyal medyada direkt satışlara itibar göstermiyor. Artık bir şeyi satın alıp almadan önce ilgi çekici bilgiler ve videolarla akıllarının çelinmesini istiyorlar. Bu nedenle enformasyon içeren ilgi çekici bir blog sayfası bir reklamdan daha fazla paylaşılıyor.

Kolayca paylaşılabilir video, görsel ya da post gibi içeriklere sahip olmak için daha iyi online görülebilirlik sağlamanız, bir uzman olarak itibarınızı geliştirmeniz ve müşteri tabanınızı geliştirmeniz gerekiyor.

  1. Sosyal medya size içgorü sağlar ve ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürmenizde yardımcı olur

 Farklı sosyal medya platformlarından elde edebileceğiniz verilerle, takipçilerinizin demografisini daha iyi anlayabilirsiniz. Onların markanızla ilgili tercihlerini ve düşüncelerini kavrayabilirsiniz. Bu bilgi, hedeflenen içeriği yaratmanızda ve onu okunabilir hale getirmenizde yardımcı olacaktır. Sosyal medya, değerli sezgi sağlamanın ötesinde ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştüren bir başka etkiye de sahiptir. Onların ilgilerine cevap verdiğinizde ya da onları bir şekilde özel hissettirdiğinizde, şirketinizi daha arzulanır olarak göreceklerdir. Aynı zamanda markanıza daha sadık olacak, ürün ve hizmetlerinizi arkadaşlarına tavsiye etmeye daha yatkın olacaklardır. Kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti ve sosyal medyada düzenli etkileşimle, işletmeniz yeni müşteriler kazanabilir ve varolan müşterileri kolayca konsolide edebilir.

  1. Sosyal medya websitesi trafiğini artırmaya yardımcı olur

Bugünün dijital dünyasında website trafiğinin öneminden bahsetmeden geçemeyiz. Websitenizin daha fazla trafiğe sahip olması daha fazla abone ve daha potansiyel müşteri anlamına gelir. Daha sonra abonelerinizi tüketiciye dönüştürebilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. Websitesi trafiği organik aramalar ve diğer sitelerdeki linkleri içeren farklı kaynaklardan gelebilir. Sosyal medya bu sürecin büyük bir bileşenidir. Tıklanabilir içerik paylaştığınızda, insanlar onu kendi sosyal ortamlarınızda paylaşırlar ve bu döngü uzun süre devam eder. Daha fazla insanın online olduğu bir dönemde, daha fazla sosyal medya görünürlüğüyle daha fazla websitesi trafiği alabilirsiniz.

Sonuç

Gerçekte sosyal medya ölmedi. Sadece değişiyor ve iş dünyasının kendisini bu yeni duruma uyarlaması gerekiyor. Kitlenize ulaşmanız ve onları sağladığınız hizmete çekebilmeniz için öncekinden daha kısa bir zamanınız var. Araştırmalara göre, Facebook takipçilerinizin yalnızca %16’sı şirket paylaşımlarınızı organik olarak görüyor. Twitter’da takipçilerinizin yalnızca %10’u paylaştığınız tweeti görebiliyor. Doğru kullanıcılara ulaşmak için, içeriğinizin ulaşılabilir olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunu ancak doğru içeriği doğru zamanda ve doğru platformda paylaşarak başarabilirsiniz.

Diğer bir gerçek ise sosyal medya olmadan rakiplerinizi yenemeyeceğinizdir. Sosyal satış yapan şirketlerin neredeyse %75’inin geçtiğimiz 12 ayda satışlarını yükselttikleri bildiriliyor. İşletmenizde sosyal medyaya ihtiyacınız var. Kullanıcılarınızın da öyle.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin