Sosyal medya stratejinizin başarılı olmamasının 5 temel sebebiYazar: Thomas Griffin
Çeviren: Ayşenur Tanrıverdi

Sosyal medyanızın umduğunuz sonuçları neden alamadığını hiç merak ettiniz mi?

Markanız satış, daha fazla takipçi veya etkileşim görmüyorsa, bir değişiklik yapma zamanı gelmiştir.

Yapabileceğiniz birkaç hatanın farkında olmak önemlidir. Instagram, Facebook, Twitter ve diğer ağlardaki çabalarınızın neden işe yaramadığının başlıca nedenlerinden bazılarını ele alacağız.

Bu gönderide, hedef kitlenizin ilgisini daha iyi çekmek için ipuçları bulacaksınız. Çeşitli çevrimiçi platformlarda  varlığınızdan en iyi şekilde yararlanacaksınız. Haydi başlayalım ve kritik sosyal medya pazarlama hatalarından kaçınarak daha fazla kişiye nasıl ulaşılacağını öğrenelim.

Sosyal medyada tutarlılık eksikliği

Dışarıdan bakıldığında, Facebook ve diğer platformlarla hedef kitlenize ulaşmak kolay gibi görünüyor. Sonuçta, sadece birkaç hesap oluşturmanız, bir şeyler yayınlamanız ve takipçilerinizin büyümesini görmeniz gerekiyor. Ancak gerçek şu ki, sosyal medya hesaplarınızda tutarlılığı sağlamak zor.

Her gün birden fazla ağ için metin gönderileri, resimler, videolar ve diğer içerikleri oluşturmak tam zamanlı bir iştir. Çevrimiçi paylaşımlar için yeni ve benzersiz materyaller oluşturmak da zordur.

Bu sorunla başa çıkmak için bir sosyal medya yönetim aracı kullanmanız gerekir. Böyle bir araç, gönderileri önceden planlayarak daha fazla müşteriyle etkileşim kurma hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İyi bir araç, markanızla ilgili sözleri ve konuşmaları tek bir yerden izlemeyi de kolaylaştıracaktır.

Çok Fazla Kendini Tanıtma

Birçok işletme, pazarlama mesajlarını çevrimiçi ortama aktarmanın bir yolu olarak sosyal medyalarını kullanma hatasına düşer.

Sosyal medyanın, insanları web sitenize para harcamaya zorlamaya çalıştığınız bir reklam alanı olmadığını hatırlamanız gerekir. Bunun yerine, kitlenizle bağlantı kurmanın ve onları anlamanın  yollarına bakın. Bu platformlarda başarının anahtarı, hedef kitlenizle doğrudan konuşmaktır. Daha fazla beğeni ve olumlu katılım elde etmek istiyorsanız ürünleri zorlamaktan veya kendi tanıtım stratejilerini kullanmaktan kaçının.

Kitlenizi Bilmemek

Pazarlamacıların yaptığı bir hata, izleyicilerinin farklı ağlarda aynı olduğunu varsaymaktır. Alıcı personanız yalnızca e-posta ve sosyal medya gibi pazarlama kanalları için farklı olmakla kalmaz, alıcılar da sosyal ağlar arasında farklıdır. Yani, Facebook’taki hedef kitleniz Tik Tok’ta başarılı olan yayınlara yanıt vermeyebilir. 

Her ağ, farklı yaş gruplarından, mesleklerden ve daha fazlasından farklı düzeylerde etkinlikler görür. Hedef kitlenizi ve onların her ağdaki tercihlerini bilmeniz gerekir. Bunu yapmak için, sizinle alakalı belirli konularla ilgili en iyi konuşmaları gözlemlemek adına biraz zaman harcayın. 

Ayrıca Instagram, Twitter, Pinterest ve diğer yerlerde işletme hesapları oluşturun ve analizlerinizi takip etmeye devam edin. Her ağ, içeriğinizin performansı hakkında faydalı veriler sağlar. Bu tür veriler cinsiyet, ilgi alanları, konum ve diğer ayrıntıları içerir. Bu tür raporlara dayanarak, her bir platformu kullanan kişiler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

İçerik özelleştirme eksikliği

Her ağda farklı türde alıcı personalarınız olduğu gibi, her ortam için benzersiz sosyal medya içeriği oluşturmanız da gerekir.Tüm profillerinize aynı içeriği gönderiyorsanız, şu anda yaptığınız şeyi değiştirmeniz gerekir. 

Aynı şeyi Instagram ve Twitter’da paylaşmak, aynı kişilerin onu iki kez görebileceği anlamına gelir. Diğer bir konu da, bir alanda iyi sonuç veren sosyal medya içeriğinin diğer platformlarda iyi görünmeyecek olmasıdır. Örneğin, metin gönderileri Twitter ve LinkedIn için harikadır. Ancak Instagram ve Pinterest gibi görsel platformlar için büyük ölçüde görsellere güvenmeniz gerekiyor. Bu nedenle, gönderilerinizi her platform için en uygun standartları karşılayacak şekilde özelleştirdiğinizden emin olun.

Müşterilerinizle etkileşime girmemek

Diğer pazarlama stratejilerinin çoğundan farklı olarak, sosyal medya pazarlamasının siz ve hedef kitleniz arasındaki bağlantıları yönlendirmeye bağlı olduğunu unutmayın. Şirketinizle pazarınız arasında iki yönlü iletişim kurmaya odaklanmanız gerekir. Bu nasıl yapılır? İşte kullanabileceğiniz bazı fikirler:

• İnsanların gönderilerinize yaptığı yorumlara yanıt verin.

• Kullanıcıların profilinize veya içeriğinize gönderdiği soru ve yorumlara yanıt verin.

• Müşterilerinizin kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğini duvarınıza ekleyin.

• Facebook videoları, Instagram Live ve benzeri araçlar aracılığıyla canlı Soru-Cevap oturumları yapın.

İlişkiler kurarak ve insanlar için olumlu deneyimlere odaklanarak çevrimiçi profillerinizdeki etkileşimleri artırmanız gerekir.

Sosyal medyanızın başarılı olmamasının nedenlerini yenin

Sosyal medya pazarlaması, markanızın başarısını artırma potansiyeline sahiptir. İşletmeniz daha fazla satış, daha fazla takipçi ve diğer sonuçları elde edebilir. Önemli olan, denemek ve işletmelerin takipçilerini büyütmek için yaptıkları en büyük hatalardan kaçınmaktır. Kaçınabileceğiniz birkaç önemli hatayı ve yapamıyorsanız düzeltmenin yollarını açıkladım. Müşterilere yardımcı olmak ve iyi içerik oluşturmak için daha fazla çaba göstermeye başlayın. Çok kısa sürede olumlu sonuçlar göreceksiniz.

Kaynak: www.business2community.com 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin