Sosyal medya üzerinden yapılan pazarlama hataları


Yazan: Deanne Ritchie

Çeviren: Simge Salgıncı

Dünya, dünya genelinde sosyal medyada milyarlarca kullanıcıyla dolu ve bu sayı her gün artıyor; ve biz sorunların artmasını izliyoruz.

Sosyal medya kullanıcıları, sosyal medya platformlarının en popüler sanal yerler arasında yer almasına neden olmuştur. Televizyondaki reklamlar gibi geleneksel pazarlama yöntemleri, genellikle bir markayı tüketiciye ulaştıran tek yönlü iletişimdir. Ancak sosyal medya pazarlaması katılımı teşvik eder. Aşağıdakileri sağlayan çok yönlü iletişimi kolaylaştırır:

-İşletmeler müşterileri ile etkileşime geçebilir

-Müşteriler, geri bildirim sağlayarak markanın imajıyla etkileşime girebilir.

-Müşteriler, gönderiler göndererek diğer müşterilerle bağlantı kurabilir.

Bir markanın sahibi ve pazarlamacısı olarak, tıklama başına ödeme kullanarak birkaç saniye içinde çeşitli potansiyel müşterilerle bağlantı kurabilirsiniz.

Pazarlama için sosyal medyayı kullanmaktan faydalanacak çok şey var. Ancak, çabalarınız herhangi bir sonuç vermediyse, insanların yaptığı tipik pazarlama hatalarından bazılarını yapıyor olabilirsiniz. Bu pazarlama hatalarının farkında olmak, doğru seçimlerin yapılmasına ve aşağıdaki hatalardan kaçınılmasına yardımcı olabilir.

1. Körü körüne çalışıyorsunuz

Sosyal ağlardaki reklamlarınızla yapabileceğiniz en maliyetli hatalardan biri, körü körüne çekim yapmak ve sonuçları görmeyi beklemektir. Bunun yerine, pazarlamadaki diğer herhangi bir kampanya için yaptığınız ciddiyetle aynı ciddiyetle ele aldığınızdan emin olmalısınız.

Bir strateji yapın — açıkça tanımlanmış bir sosyal medya pazarlama stratejisi. Etkili bir sosyal medya varlığında önemli bir bileşendir.

Etkili bir sosyal medya reklam planı, iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak içerik yayınlamanızı garanti eder. Bu, başarısız olmaya mahkum bir kampanyaya zamanınızı ve enerjinizi harcamanıza engel olacaktır.

Programınızı ve gönderilerinizi zamanında planlayıp paylaşırsanız. Düzenli olarak gönderi yayınlamak, organik olan çevrimiçi varlığınızı oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olur. 

Etkili bir stratejiyi nasıl geliştirebilirsiniz?

Basit plan yeterli değildir. Aşağıdakileri kapsayan bir ana plana ihtiyacınız var:

Sosyal ağlarınızdan ne fayda sağlamayı umuyorsunuz? Yeni potansiyel müşteriler? Artan marka bilinirliği? Neyin peşinde olduğunuzdan emin değilseniz, bunu başarmak imkansızdır.

Kimi hedeflemek istiyorsunuz?

Eylem planın nedir? Ne tür gönderiler oluşturacaksınız? 

İstediğiniz izleyicilere ulaşmak için içeriğinizi tanıtmak için hangi stratejileri kullanacaksınız? 

Daha fazla videoya mı ihtiyacınız var?

Ekip, hesaplarınızın yönetiminden sorumludur.

Sosyal medya reklamcılığına zaman ayırın ve yatırım yapın.

Sosyal medyadan ne istediğinizi,beklediğinizi düşünün ve bunu nasıl başarabileceğinizi öğrenin. O zaman sosyal medyadaki hedefinize ulaşmak için doğru yolda olacaksınız.

2. Yanlış insanları hedefliyorsunuz

Doğru yerde bir plan var. Ancak, yanlış kişilere ulaşmaya çalışıyorsanız veya doğru kitleyi hedef almıyorsanız, zaman ve kaynak israfı sorununuz olacaktır. 

Hedeflerinize çok az katkısı olan çok sayıda takipçi olacak – ideal müşteri olmayan bir hedef kitle.

Genel olarak, Facebook’u dünyadaki en popüler sosyal ağ olarak kabul ettik diyelim. Ancak bu, pazarlama çabalarınızı yalnızca belirli bir sosyal medyaya göre odaklamanız gerektiği anlamına gelmez.

Sosyal Medya Platformları

Öncelikle hedef kitlenizi tanımlayın. Hedef kitle, hizmetiniz veya ürününüzle ilgilenme olasılığı en yüksek olan insan grubudur. Bu kişilerin kim olduğunu gelir, yaş veya eğitim düzeyi, konum ve hatta davranışa göre belirleyebilirsiniz.

Birden fazla sosyal medya platformunda aktifseniz, hedef kitleniz için doğiru popüler platformlara odaklandığınızdan emin olun.

Örneğin, veriler Instagram’ın en çok 18 ile 29 yaş arasındaki kişiler arasında popüler olduğunu gösteriyor.

Pinterest, kadınlar arasında en popüler sosyal medya platformudur. Snapchat ve Twitter, 18 ile 29 yaş arasındaki kişiler arasında popülerdir.

B2B sektöründe çalışıyorsanız LinkedIn sizin için daha uygun olabilir.

İnsanlar alakasız içeriği gözden kaçırma eğilimindedir. Bu nedenle, ulaşmayı düşündüğünüz hedef kitle hakkında varsayımlarda bulunmamaya dikkat etmek en iyisidir.

Bunları inceleyin ve içeriğinizi hedef kitlenizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde değiştirin. İçeriğiniz okuyucularınız için değerli olmalı ve onları onunla etkileşime girmeye teşvik etmelidir.

Tonunuz da kullandığınız sosyal ağ platformuna uygun olmalıdır. İzleyicilerinizin aradığı içerik türü platformlar arasında farklılık gösterir.

Örneğin Facebook kullanıcıları sıradan, eğlenceli, eğlenceli ve eğlenceli bir ton bekleyecekler – bu, bağlantı kurmak ve reklam vermek için mükemmel bir yerdir. Bununla birlikte, LinkedIn en iyi şekilde orta derecede resmi bir tonda çalışır ve Instagram ağırlıklı olarak estetiğe odaklanır ve çeşitliliğinizi göstermek için harika bir yerdir.

-Gönderinize altyazılar gibi özellikler ekleyerek potansiyel kitlenizin erişimini arttırın.

-Videolarınızı ofis alanları veya gürültülü alanlar gibi gürültülü ortamlarda bile izleyebilirsiniz.

-Katılımcıların hızlı konuştuğu diyalogları anlayın.

-Tetikte olun ve mesajınızı iletmeye özen gösterin.

-İşitme güçlüğünüz olsa bile içeriğinize erişin.

3. Sosyal medya pazarlamasında en iyi SEO uygulamaları ihmal ediliyor

Şirketlerin yaptığı en büyük hata, sosyal medya kampanyalarını etkili kılmak için SEO’nun önemini kabul etmemek.

Açılış sayfaları ve diğer web içeriği gibi blogunuz için içerik yazarken SEO’ya nasıl odaklandığınıza benzer. Aynı şeyi sosyal medya için de yapsaydın faydası olurdu.

SEO ile meşgul olmak, profilinizin, ürününüzün veya hizmetinizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu, web sitenize gelen organik arama motoru trafiğini artırır ve takipçi sayınızı artırır.

Gönderilerinizin çevrimiçi olarak aldığı paylaşım, beğeni ve yorum sayısı, gönderilerinizin sosyal medya sıralamasını ve erişimini belirler. Bu nedenle, özellikle başlangıç ​​olarak — düzenli olarak gönderi paylaşmak, kaliteli ve heyecan verici içerik paylaşmak isteyeceksiniz. Rekabetçi kalabilmek için her zaman bilgiyle ortaya çıkmayı ve kaliteli içerik yayınlamayı planlayın. Ayrıca, çekici CTA’lar ekleyerek okuyucularınızın içeriğinizi arkadaşlarınızla ve kişilerinizle paylaşmasını kolaylaştırmak için sosyal medyanızı ayarlayın.

Anahtar kelimeleri kullanın. Blog gönderileriniz için anahtar kelimeleri araştırırken en ilgi çekici ifadeleri ve kelimeleri bulun. Ardından, yaptığınız sosyal paylaşımlarda bunları kullanın.

Görsel içerik, uygulayabileceğiniz en güçlü SEO stratejileri arasındadır. Alakalı ve yüksek kaliteli görseller, videolar, ek ürün veya hizmetler görselleri ve GIF’ler kullanın. Hızlı yüklenen tüm içeriği kullanın ve sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olun.

Videolara altyazı ekleme kararı ve resimlere veya GIF’lere altyazı ekleme kararı da sizin avantajınızadır. Google ve diğer motorlar videoyu görüntüleyemez. Ancak, arama motorları içeriği dizine eklemek ve aramak için metni okuyabilir ve içeriğinizi daha görünür hale getirebilir.

SEO stratejilerini uygulayın ve etkide bir artış fark edeceksiniz.

4. Gerçeği yansıtmayan abartılı marka promosyonları

Çoğu insan için sosyal medya, bağlantı kurmak ve fikirleri tartışmak, en son gelişmelerden haberdar olmak ve motive olmak için bir fırsattır.

Bu nedenle, yalnızca marka bilinirliğini artırmak ve web sitenize otomatik olarak oluşturulan geri bağlantılar oluşturmak için kullanıyorsanız, doğru yapmıyorsunuz demektir.

Neden insanların merakını ve sohbetini ateşleyen içerikler yaratmak istiyorsunuz? İlk olarak, hedefiniz zihninizde çok net olsun.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin