Küçük işletmeler için sosyal medyada önemli olan nitelik mi nicelik mi?


Yazan: Taylor Gordon

Çeviren: Özgün Çağlar Deniz

Google’da “küçük işletmeler ve sosyal medya” anahtar kelimeleriyle yapacağınız bir aramada karşınıza sosyal medya platformlarını nasıl kullanmanız gerektiğini anlatan onlarca içerik çıkar. Bu içeriklerin altında yatan ortak fikir ise en çok kişiye ulaşmak için her yerde olmanız gerektiğidir. Fakat bu ana fikrin her zaman doğru yönü göstermediği bilinen bir gerçek. Öyle ki optimum sayıdaki doğru hedef kitleye ulaşmak, niceliğin önüne geçiyor.

Her sosyal medya platformunda var olmak işinize zarar verebilir

Kitlenize tüm sosyal medya platformlarından ulaşmak, öncelikle takipçilerinizin dikkatini dağıtabilir.

Sosyal medya ücretsiz bir pazarlama aracıdır. Fakat önemli olan, onu doğru ve verimli kullanabilmektir. Eğer kötü ve alakasız bir içerik yaratırsanız kullanıcıları çekmek yerine izole edebilirsiniz. İnsanların dikkatini çekmek için rekabetin üst düzeyde olduğu bir dönemden geçiyoruz. Sonu olmayan algoritmalar sayesinde, bugünlerde sadece en iyi içerikler görünür kılınıyor. Yani “makarnayı duvara fırlatıp yapışıp yapışmayacağını denemek” artık harika bir sosyal medya stratejisi değil. Birden fazla platform için içerik oluşturmak zaman alan bir eylemdir. Sizin için geri dönüş sağlayan platformlarda olmak bu bağlamda zaman yönetiminize de katkıda bulunacaktır. Küçük işletme sahipleri için kâr sağlamayan ortamlarda bulunmak, zamanlarını boşa harcamaktan öteye geçemez.

Çok değil, doğru sayıda hedef kitle

Temel kitleniz Pinterest ve Instagram‘da daha fazla zaman geçiriyorsa, bir Facebook grubunun yöneticisi olmanıza gerek yoktur. Sadık ve düzenli bir şekilde büyümek için birkaç tane sosyal platform seçmek, her platformda olmaktan ve etkileşimde bulunmaktan daha iyidir. Artık olay yalnızca içeriği üretmekte değil; platforma özel pazarlama taktiklerini kullanarak belirli bir dilde, belirli insanlarla konuşmakta…

Örneğin; annelik ve evden çalışma hakkında konuşuyorsanız, Facebook’ta olmalı, ebeveynlerin ve çocukların görüntülerini kullanıyor ve zamanlamaları ve günlük bakım maliyetlerini nasıl dengeleyeceğinizden bahsediyor olmalısınız. Tatil fotoğraflarını paylaşmak için Instagram’da olmanıza gerek yok. Kitlenizin aradığı şey bu değil. Haliyle temel hedef kitlenizi bulmak için Instagram iyi bir platform olmayabilir. Bu yüzden günlerinizi Snapchat, Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, Vero ve YouTube’da hesap oluşturarak geçirmeden önce araştırmalarınızı derinleştirmenizde fayda var. Kitlenizin nerede olduğunu öğrenin ve bu platformlara odaklanın. Mesajınızın ne olduğunu ve bunu en iyi nasıl sunabileceğinizi düşünün. Küçükten başlayarak doğru adımlar atmak, zaman kaybetmekten; kaliteli, optimum sayıda ve verimli hedef kitle ise belirsiz ve çok sayıda kişiden her zaman iyidir.

Kaynak: https://due.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin