Yapay Zeka Sosyal Medya Pazarlamasında Nasıl Kullanılır? Ve 3 yapay zeka aracı
Çeviren: Ata Balcı

Yapay zeka nedir? Kısaca bir bakalım.

Yapay zeka, insan gibi düşünmek ve hareket etmek amacıyla insan zekasının makinelerde öykünmesidir. Bu akıllı sistemler, konuşma tanıma, görüntü tanıma, örüntü tanıma, karar verme ve dil çevirisi gibi görevleri yerine getirmek üzere programlanabilir. Ayrıca insanların kısaca Robot diye de hitap etiğini görebilirsiniz. Fakat ikisi çok farklı şeylerdir.

-Yapay zeka, sosyal medya ortamını yeniden şekillendirerek kuruluşların ve insanların hedef kitleleriyle etkileşim kurmasını daha kolay ve verimli hale getiriyor.

 

Bugünkü yazıda yapay zekanın ne olduğunu, sosyal medyada nasıl kullanıldığını ve sosyal medya pazarlamasına getirebileceği faydaları ve ayrıca üç kullanım örneğini inceleyeceğiz.

 

 

Sosyal medya ve sosyal platformlarla ile yapay zekanın ilişkisini biraz daha anladıysak artık ,sosyal medyalarda daha iyi performans göstermenize yardımcı olacak üç yapay zeka aracına geçebiliriz gibi duruyor.

 

 

Ama öncelikle:

 Pazarlamada yapay zeka Kullanmanın Avantajları:

 

pazarlamada devrim yaratıyor ve şirketinize çok sayıda avantaj sunuyor. Pazarlamada AI kullanmanın başlıca avantajları şunlardır:

 

Kişiselleştirme: Yapay zeka , çok büyük miktarda müşteri verisini analiz edebilir ve her müşteri için son derece kişiselleştirilmiş deneyimler sunarak bağlılığı ve bağlılığı artırabilir.

 

Ayrıca Yapay zeka destekli çözümler, firmaların daha sonra daha iyi pazarlama çabaları için kullanabilecekleri çok miktarda müşteri verisi toplamasına ve analiz etmesine yardımcı olur.

 

Yapay zeka, belirli bir pazarlama planı için doğru hedef kitlenin belirlenmesine yardımcı olarak kampanyaları daha etkili ve verimli hale getirebilir.

 

Yapay zeka destekli sistemler, verileri gerçek zamanlı olarak değerlendirebilir ve işletmelerin pazardaki değişimlere hızla uyum sağlamasına ve planlarını buna göre optimize etmesine olanak tanır.

Geliştirilmiş ROI : Yapay zeka, manuel işi azaltarak ve zamandan kar ederek verimliliği ve doğruluğu artırarak ve daha kişiselleştirilmiş ve hedefe yönelik pazarlama deneyimleri sunarak işletmelerin yatırım getirilerini artırmalarına yardımcı olabilir.

 İşte bunlar:

 

1.JASPER

Jasper, ikna edici ve ilginç içerik yazmak için yapay zeka kullanan bir metin yazarlığı aracıdır. Çekici mesajları iletmek için blog girişlerini, açılış sitelerini, reklamları, sosyal medya gönderilerini ve pazarlama e-postalarını kullanabilirsiniz.

 

İşte Jasper’da bulunan özelliklerden bazıları:

 

Jasper , yapay zeka  ürünlerinizi Amazon Da listelemek modeline dayalı reklamlar oluşturmak için önceden oluşturulmuş bir dizi şablon içerir.

Jasper ayrıca potansiyel müşterinizin ilgisini çekecek ilginç başlıklar içeren başlıklar oluşturmanız ve oluşturmanız için önerilerde bulunur.

 

 

2-PUBLER

 

Publer AI henüz genel halka açık değilmiş fakat Platformda yakında piyasaya sürülecek olan yapay zeka, kullanıcıların yapay zekanın gücünden yararlanarak kopyayı bitirmesine, yeni materyaller oluşturmasına, çarpıcı grafikler oluşturmasına ve hatta AI Assist aracılığıyla yorumlara yanıt vermesine olanak tanıyacak.

Publerın bazı özellikleride şunlardır:

Örneğin, Linkedn’de bir gönderi oluşturmak istiyorsanız, içeriğinizi girmeye başlayabilir, ardından Oluştur düğmesine basabilirsiniz ve yapay zeka makaleyi sizin için bitirir. Karışıklığı önlemek ve yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği üreticilerden ayırmak için oluşturulan metin yeşil renkle vurgulanacaktır.

 

-Bu işlev hashtag’ler üretebilir ve birden çok dile de erişilebilir.

 

-Fikir bulmakta zorlanıyorsanız, sağladığınız istemlere bağlı olarak tüm sosyal medya gönderisini saniyeler içinde oluşturan “Yeni Metin Oluştur” seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

-Son olarak Yayınlanan gönderilerinizdeki yorumları doğrudan Publer içinden yanıtlamak için yapay zekadan da yararlanabilirsiniz.

 

 

 

3-GRAMMARLY

 

Grammarly, kullanıcıların yazılarının kalitesini artırmasına yardımcı olan yapay zeka destekli bir yazma yardımcısıdır. Dilbilgisi, yazım ve noktalama sorunlarını algılayıp düzeltmenin yanı sıra kelime seçiminizi, stilinizi ve tonunuzu iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunmak için gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları kullanır.

 

 

İşte Grammlarly nin bize sunduğu özellikler:

 

-Grammarly, metin editörleri, e-posta istemcileri ve sosyal medya platformları dahil olmak üzere çeşitli araçlarla bağlantı kurarak kullanıcıların güvenle yazmasına ve basit bir şekilde gösterişli materyaller oluşturmasına olanak tanır.

 

-Grammarly, cümle yapısına yönelik eleştiriler ve okunabilirliği artırmaya yönelik öneriler sunar.

 

-Ayrıca, yazınızın tamamen benzersiz olmasını sağlayan en güçlü intihal tespit teknolojilerinden birini sunar.

 

 

Kısaca bu yazıdan bahsedicek olursak: Yapay zeka, sosyal medyanın gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Yapay zeka teknolojisi ilerledikçe, insanların kendilerine düşen görev azalıyor ve zamandan işten ve enerjiden çok daha fazla kar elde edebiliyoruz Ayrıca yapay zeka size SEO çalışmaları gibi bir çok imkanda sağlayabiliyor.

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin