Sosyal medya videonuzun yatırım getirisini üst düzeye çıkarmanın en iyi yolları nelerdir?Yazar: Hope Horner
Çeviren: Aslı Arıca

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca video pazarlama, sektörlerdeki pazarlama kampanyalarında devrim yarattı. Profesyonel ve açıklayıcı videolar, eğlenceli Instagram Reels’larına kadar birçok yeni trend dijital pazarlama serüvenini dinamik bir ortama dönüştürdü. Bu aynı zamanda akış kalabalıklaştığından da önemli bir akım oluşturmaya başladı. Ek olarak, videolar bir kitlenin dikkatini çekmeyi kolaylaştırmakta çünkü uzun metinler okumak veya sayısız fotoğraf arasında gezinmek zaman zaman tüketicilerin kaydırmalarını durdurabiliyor.

Pazarlamacıların %96’sı 2019’da reklam bütçelerinin bir kısmını videoya ayırdı. Dahası, tüketicilerin yarısından fazlası web sitelerini ziyaret etmeden önce bir markanın sosyal medya sayfalarını ziyaret ediyor ve video reklamlar, tüketicilerin yeni bir markadan mal satın almalarının birincil yolunu oluşturuyor.

Video hem görsel odaklı sahip hem de işitsel odaklı insanlar için verimli bir yöntem. Ayrıca insan beyni, görsel bilgileri daha iyi özümseyebilirken ne yazık ki kelimeler konusunda daha yetersiz kalıyor.

Görüntüleyenler, video esnasında verilen mesajın %95’ini koruyabilirken okuma esnasında bu oran yalnızca %10’dur.

Kurumsal videoların ve küçük işletme videolarının başarısı göz önüne alındığında, videoyu genel pazarlama planınıza dahil etmeyi düşünmelisiniz. Video pazarlamaya yaslanacaksanız, sizin için çalışmasını sağlamanın ve yatırım getirinizi (ROI : Return on Investment) en üst düzeye çıkarmanın yollarını bulmak önemlidir. Şimdi, markanızın hikayesini etkili bir şekilde anlatmak ve geliri en üst düzeye çıkarmak için video ile pazarlamadan nasıl yararlanabileceğinizi anlamanın zamanı geldi.

Özgün videolar neden kitlelerin ilgisini çeker ve neden doğru yapmanız gerekir?

Artık tüketiciler video reklamlar ile her zamankinden daha fazla etkileşime giriyor. Sosyal medya ise her zamankinden daha fazla içeriğe erişmenin bir yolunu sunuyor. Tüketiciler sosyal ağlarda gezinirken karşılarına videolar çıkıyor. Video aynı zamanda sosyal medya platformlarının algoritmaları tarafından da kullanıcıya sunulmak için daha çok tercih ediliyor. Videonun önemini daha iyi bağlama oturtmak amacıyla:

Z kuşağı, tüm tüketicilerin % 40’ını oluşturuyor ve videoyu diğer reklam türlerine göre daha çok tercih ediyorlar. Tüm tüketicilerin neredeyse yarısının dikkatini çekebilmek için video iyi bir yöntemdir.

Bununla birlikte, kitlelerle gerçekten bağlantı kurmak için videoların özgün ve tanımlanabilir olması gerekir. İster kurumsal bir video, ister küçük işletme videosu olsun; video reklamcılığı izleyicilere bir markanın kimliğine dair sürükleyici bir bakış açısı sunmalıdır. Bugünün izleyicileri, aşırı prodüksiyon kullanılmamış, onlara dikte eden yerine onlarla konuşan videolar istiyorlar. Aynı zamanda işletmeler ürün ve hizmetlerinin reklamını yaparken ilgi çekici hikaye anlatımına sadık kalırlarsa özgün videoları daha etkili olabilir.

Video özgünlüğüne duyulan ihtiyaca rağmen, pazarlamacılar sosyal medya için video içeriği üretirken genellikle birçok hata yapıyorlar. Örneğin, milyonlarca görüntüleme çeken, ancak etkileşim ve yatırım getirisi hedeflerine ulaşma noktasını kaçıran güzel video reklamlar oluşturabiliyorlar. Video prodüksiyonundan önce, videonuzun başarısını nasıl ölçeceğinizi bulmanız gerekir. Satış sayısındaki değişim ile mi ölçülecek yoksa web sitesi ziyaretlerindeki artışla mı?

Pazarlamacılar, video pazarlaması ile nasıl yatırım getirilerini arttırabilirler?

Video pazarlama çabalarınızın başarısını nasıl ölçeceğinizi belirledikten sonra, temel performans göstergelerinizi (KPI: Key Performance Indicator) karşılamanın ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanın yollarına odaklanın. Video kampanyalarınıza aşağıdaki üç kuralı uygulayarak video içeriğinizden yararlanabilir ve önemli bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz:

1-    Öne çıkan içerikler oluşturun
Unutmayın, pazarlama ortamı statik içerikten videolara kadar her türlü medya türüne aşırı doymuştur. Bu nedenle, kitlenizin dikkatini çeken alakalı videolar oluşturmak önemlidir. Örneğin, San Diego Hayvanat Bahçesi’ni ele alalım. Videoda hayvanat bahçesi, başka türlü göremeyecekleri veya duymayacakları hayvanlar hakkında ilgi çekici içeriklerle izleyicileri etkili bir şekilde cezbediyor. İnsanlar San Diego Hayvanat Bahçesi’nin içeriğine geri dönüyor ve bu nedenle onunla etkileşim kuruyor.

2-    İçeriği her farklı platforma göre uyarlayın
Video, her platforma aynı şekilde uyan bir format değildir. Örneğin, uzun biçimli video içeriği YouTube ve Instagram’ın IGTV’sinde iyi sonuç verecektir, ancak kısa biçimli içerik en iyi şekilde TikTok, Twitter ve Instagram Reels’lar ile beğeniye sunulabilir. Yatırım gelirini en üst düzeye çıkarmak için video içeriğinizi hangi platformlarda paylaştığınızın bilincinde olun. Örneğin, bir müzik aleti şirketi, gitarlarından birinde bir akor çalarak ve kullanıcılardan “düet” yapmalarını ve akor üzerinde şarkı söylemelerini isteyerek kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için 15 saniyelik bir TikTok video çağrısı oluşturabilir. Ardından aynı şirket, izleyicileri bir gitarın nasıl ayarlanacağı konusunda eğiten 10 dakikalık bir YouTube videosu oluşturabilir. İçeriği her platform için uyarlamak, tüketicilere daha fazlası için geri getirecek ve bu akışı dönüştürerek etkili yollarla ulaşmanızı sağlayacak.

3-    İçeriğinizin başarısını test edin
Video pazarlamadan yararlanmaya başladığınızda, en iyi sonuçları neyin ürettiğini bilmenin tek yolu, içerik stratejinizi denemektir. Gönderim sürelerinizi, harekete geçirici mesajlaşmanızı, hikaye anlatımınızı vb. Test edin. İçeriğinizi test ederek, her platformdaki varlığınızı korurken kitlenizle neyin etkileşime girdiği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bu, sosyal medya ortamı hızla değişmeye devam ederken bile kitlenizle uyum içinde kalmanızı sağlayacaktır.

Doğru yaklaşımla, kitlelerde yankı uyandırmak ve iş hedeflerine ulaşmak için videodan yararlanabilirsiniz. Videonun hissini, temposunu ve dağıtımını çivilemek zor olsa da, video pazarlama büyük getiriler kazanmanıza yardımcı olabilir.

https://www.marketingtechblog.com/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin