Sosyal medyada en etkili hashtag kullanma yöntemleri


Yazan: David William

Çeviren: Mustafa Yağız Erkara

Bir Tweette ne kadar hashtag kullanılmalı? Yeni bir araştırma, bu sorunun yanıtını ve daha fazlasını gösteriyor.

İnternette, işletmenizin sosyal medya hesaplarının erişim gücünü arttırmak için hashtag’leri (#) nasıl etkili bir biçimde kullanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Sosyal medya üzerinden, pazarlama analiz programı ile entegre bir şekilde çalışan bir firma olan TrackMaven tarafından yürütülen araştırmada, sosyal medyada kullanılabilecek en iyi hashtagleri nasıl kullanılabileceğini analiz etti.

Sosyal medya için en iyi hashtagler

TrackMaven firmasına göre hashtagler, kişiler ve markalara belirli konularda ve sosyal medya tartışmalarına katkıda bulunmak veya belirli etkinlikler etrafında, kullanıcılar tarafında dikkat çekmek için yeni bir yol sunar.

‘’Twitter’da, sosyal medya pazarlamacıları, Twitter Chat oluşturmak için (Twitter’de kullanılan bir sohbet programı) ya da belirli bir konunun etrafında, genellikle bir lider tarafından yönetilen, düzenli olarak planlanan sohbetleri oluşturmak için hashtagleri kullanıyor.” şeklinde açıklama yapan TrackMaven firmasının topluluk yöneticisi olan Rebecca Lee White, TrackMaven’ın pazarlama bloğunda bir yazı ile resmi dairenin yeni raporunu açıkladı.

Peki, raporda gösterilen en iyi hashtag kullanma yöntemleri nelerdir? Örnek olarak, Twitter’da mevcut olan takipçilerin ötesine, çok büyük bir kitleye ulaşmak için ne kadar hashtag kullanılmalı?

En iyi sonuca ulaşmak için ne kadar hashtag kullanmak gerekir?

TrackMaven, üç büyük sosyal medya platformu olan Twitter, Instagram ve Facebook için en iyi hashtag kullanma yöntemlerini bulmak amacıyla 65.000’den fazla sosyal medya girdisini analiz etti. Bu analize göre:

  • Twitter için en iyi yöntem az ama öz hashtag kullanmak. Eğer birçok hashtag kullanılırsa kullanıcılar tarafından etkileşim gücünde bir düşüş olabilir.
  • 18 karakterli Twitter hashtagleri en etkili performansı verirken, 18 karakterden daha fazla hashtaglerdeki etkileşimlerde keskin bir düşüş görülüyor.
  • Instagram’da 9 adet hashtag en etkili performansı veriyor.
  • Instagram hashtagleri 21 karakterli olmalı ve 25 karakteri geçtiği zaman etkileşim keskin bir biçimde azalıyor.
  • Facebook’ta girdiler için kullanılan hashtag yalnızca bir tane olmalı.
  • Facebook hashtagleri için en iyi karakter uzunluğu 6’dan fazla olmalı, böyle kullanılan girdiler en iyi performansı gösteriyor.
  • 10 ile 17 karakter arasındaki Facebook hashtagleri de iyi performans veriyor ancak bu karakter sayılarını geçen girdilerde etkileşim azalmaya başlıyor.

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin