Sosyal Medya ve Markalar araştırması yayında


Yazan: Pazarlama 3.0

Son yıllarda her yaştan internet kullanıcısının hayatında kendine yer edinen sosyal medya platformları ve markaların sosyal medya kullanıcılarıyla ilişkisini ortaya koyan sosyal medya ve markalar konulu anketimizin ayrıntılı raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 290 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmanın özet sonuçları, İçerik Oyunları başlığıyla 11 Mayıs 2017‘de gerçekleştirilen İçerikle Pazarlama Konferansı‘nda paylaşılmıştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü’nde gerçekleştirdiğimiz bu araştırma, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının markalarla nasıl ve hangi kanallardan ilişki kurduklarını, markaları hangi alanlarda dikkate aldıklarını, ne zaman ve nerede görmek istedikleriyle ilgili ipuçlarını ortaya çıkarma amacını taşıyor. Konferans esnasında özet sonuçları paylaşılan anketin, detaylı sonuçlarının yer aldığı raporda, genel katılımcı profili, yaş gruplarına yönelik sonuçlar ve yaş grupları arası karşılaştırmalı sonuçlar yer alıyor.

Genel profilde en çok kullanılan sosyal medya platformu Twitter oldu

Sosyal Medya ve Markalar araştırması
Sosyal Medya ve Markalar Araştırması’nın sonuçlarını kapağın üzerine tıklayarak PDF formatında indirebilirsiniz.

Tüm yaş gruplarının kullandıkları sosyal medya platformları, kullanım oranları ortalamalarına göre sırasıyla; Twitter, Instagram ve Facebook. Daha sonra da Youtube, Linkedin, Snapchat, Pinterest ve Google+ şeklinde gerçekleşti. Markaların takip edildiği sosyal medya platformu ise, en çok kullanılan sosyal medya platformlarında ikinci sırada yer alan Instagram oldu. Arkasından da Twitter ve Facebook geliyor. İlk üçten sonraki sıralamada en göze çarpan değişiklik ise Snapchat‘in son sıraya gerilemesi. Yani özellikle gençler arasında popüler olan Snapchat’te kullanıcılar marka takip etmek istemiyorlar.

Kullanıcıların önemli bir bölümü satın alma kararında marka içeriklerinden etkilendiğini söylüyor. “Asla etkilenmem” diyenlerin oranı yüzde 17,2’de kalırken, etkilenenlerin oranı yüzde 82,8 olarak belirlendi. Marka tercihinde olumsuz kampanyalardan “asla etkilenmem” diyenlerin oranı yüzde 8,3’e düşerken, olumsuz kampanyalardan satınalma tercihleri etkilenenlerin oranı yüzde 91,7 ile yüksek bir oranda çıktı.

Sponsorlu içerikler beklenen ilgiyi görmüyor

Son yıllarda sosyal medyada ve popüler içerik sitelerinde (onedio, listelist vs.) yer alan sponsorlu paylaşımlara yönelik “sponsorlu içerikler ilginizi çekiyor mu?” sorusuna gelen yanıtlar oldukça önemli. Çünkü markalar, sosyal medyada ve popüler sitelerde sponsorlu içerikler yaptırmak için belirli bütçeler ayırıyorlar. Ancak sorumuza gelen yanıta göre sosyal medyadaki sponsorlu içerikler kullanıcıların yüzde 46,6’sının ilgisini hiç çekmiyor. Popüler sitelerdeki sponsorlu içerikler söz konusu olduğunda ise bu oran yüzde 58,3’e yükseliyor. Sosyal medyadaki sponsorlu içeriklere “bazen” ilgi duyanların oranı yüzde 42,8 düzeyindeyken popüler siteler için aynı oran yüzde 37,2 düzeyinde kalıyor. Sponsorlu içeriklerle “her zaman” ilgilenen kullanıcıların oranı ise sosyal medyada yüzde 10’un, popüler sitelerde yüzde 5’in altında kalıyor.

Araştırmanın özetini aşağıdaki sunumdan görebilirsiniz

 Blogger yorumları satınalma tercihlerimizi etkilemiyor

Sosyal medya kullanıcılarının marka tercih ederken en fazla nereye baktıkları sorusuna verilen cevaplarda ise marka bloglarının ve blogger yorumlarının sanıldığı kadar etkili olmadığı görülüyor. Kullanıcılar satın alacakları markayı seçerken en fazla (%47) sözlük, forum ve benzeri sitelerde yer alan yorumlardan etkileniyorlar. Bunlar isteyerek dahil oldukları, sözüne önem verdikleri, kendilerine benzer özellikteki insanlarla buluştukları çevrimiçi ortamlar. İkinci sırada yüzde 29,7 ile e-ticaret sitelerindeki kullanıcı yorumlarına bakıyorlar. Üçüncü sırada ise yüzde 15,2’yle markaların sosyal medya hesaplarında yer alan yorumlar geliyor. Blogger yorumlarının marka tercihi üzerinde ancak yüzde 7 etkili olabilmesi de bir başka dikkat çekici sonuç.

Detaylı rapora PDF formatında erişmek için aşağıdaki linke tıklayınız..
© 2017 Pazarlama 3.0 İçerikle Pazarlama Merkezi. Tüm hakları saklıdır.
Araştırma: Turan Farajova
Proje Koordinatörü: Güventürk Görgülü

Bu ekitap, Pazarlama 3.0 İçerikle Pazarlama Merkezi (yazar) tarafından publitory.com’da yaratılmış ve yazarın kendisi tarafından Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs CC BY-NC-ND lisansıyla (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode) yayınlanmıştır. Bu ekitap
dosyası, yazara atıfta bulunmak, içeriği herhangi bir değişikliğe uğratmamak ve ticari amaçla kullanmamak kaydıyla paylaşılabilir. Bu kitabın UUIDsi 371c39dc-47ac-11e7-89df-2fc7a50f2ae2

SOSYAL MEDYADA MARKALAR ANKETİ ANALİZ RAPORU

Kaydet

Kaydet

Kaydet

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin