Sosyal Medyada Pazarlama Yapmanın 4 Ana Yolu


Yazan: Melis Us

Sosyal medya planlama ve analitik uzmanı Socialbaker’ sitesinin grup başkanı Jan Rezab, firmaların medya şirketlerinden öğrenilebileceği 4 temel sosyal medya pazarlama tüyosunu anlatıyor. Sosyal medyanın içerik üreticilerinin tamamı, firmalar gibi görünse de üvey çocuk sayılıyor. Daha çok uğraşmalarına rağmen, YouTube veya Instagram ünlüleri kadar ilgi çekmeyi başaramıyorlar ve para ödemeden etkinliklerinin sesini duyuramıyorlar. Bunun bu şekilde olması gerekmez.

İşte dijital medya şirketlerinin içerik üretimi konusunda öğrenmesi gerekenler;

  • Yalan hikayeler anlatmayı bırakın

Pazarlama endüstrisinde “hikaye anlatma” terimi çok kullanıldı ve anlamından şaştı. Esas hikayeler, insanların takip edeceği ve üzerinden tartışabileceği hikayelerdir. Bir önü ve arkası olur. Örneğin, Muhteşem Örümcek Adam’ın takip edilir olmasının sebebi Marvel’in devamlı bir hikayeye dönüştürmüş olması. Veya bir New York Times gazetecisinin Yunanistan’daki finansal durum hakkında yaztığı haberde esasında bir hikaye anlatılıyor.

Red Bull gibi belirli markalar, sosyal hikayeler anlatmaya yöneliyorlar. Çoğu içecek firması hikayesini extreme sporlar yapan veya insanüstü özellikler gösteren kişilerden yaratıyor. Hatta bir atleti seçip, onun hikayesine bağlı kalıyorlar.

  • Bir sonraki bölümü yaz

Çoğu firma Red Bull gibi firmaları taklit etmeyi zor buluyor ve çöp gibi içerikler üretiyor. Bu kabul edilebilir bir durum. Her firmanın aynı kalitede içerik üretmesi zaten beklenemez. Ama eğer Red Bull gibi bir firmayı taklit edecekseniz, yazacağınız hikayenin önünü ve arkasını düşünmeniz gerekir. Bir sonraki bölümü kafanızda oturtmadan onu piyasaya sürmemelisiniz. Bölümler yardımıyla üreticiler bir firmaya hikaye oluşturabilir. GoPro bu işi çok başarılı bir şekilde üretiyor. Kullanıcı merkezli içerik üretiminden yola çıkarak müşterilerine ilham veriyor.

  • Meşruluk hızlıca kazanmaktan daha çok önem teşkil ediyor

Firmalar, özellikle de haber organizasyonluğu ve meşruluk hakkında medya şirketlerinden büyük bir ders almalılar. İnsanlar, yeni ve gerçekleri ortaya koyacak organizasyonlara değer veriyor ve gazetecilik etiklerine sadık kalıyor. Basımlar gerçek dışı olduğu zaman ağır bir şekilde eleştiriliyor. Bu durumu yaşayan bir medya firmasının tekrardan seyircisinin güvenini kazanması çok zor olduğu unutulmamalı. Maalesef bir çok medya firması “meşruluk” düşüncesi üzerine yoğunlaşmıyor. İnsanlar sahiciliğe önem veriyor. Bir firma hakkı olmadığı halde bir hikayeyi veya sebebi kendi üstüne almaya çalışıyorsa, bunu fark ediyorlar.

  • Sabit kalmak için bir sebep bul

Peki, daha önce bu firmalar neredeydi? Firmalar için destek görme ve propaganda yaparak zarar görme arasında ince bir çizgi var. Günün sonunda, firmalar ve onların mesajlarının gerçekleri yansıtması gerekir. Firmalar ve medyanın farklı şeyler sattığı doğru. Medya için ürün konunun kendisidir. Yeni makaleler, filmler ve kitaplar, hatta harfler, kelimeler ve hikayeler para getirir. Firmalar için ürün fiziksel bir ürün veya servistir. Bir hikaye yaratmak onlar için daha fazla zeka ve efor gerektirir.

Sonuç olarak, insanlar gerçek bir hikaye büyük, inanılacak, heyecanlı ve daha çok öğrenebilecekleri bir hikayeye adapte olurlar. Bu medya şirketleri ciddi bir bağ üretirse gerekli etkileşimi yakalayabilir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin