D-E-F-G

Ne okuyacaksınız X

PAZARLAMA SÖZLÜĞÜ

A-B-C •  D-E-F-G • H-I-İ-J • K-L-M-N •  O-Ö-P-R • S-Ş-T-U-Ü • V-W-X-Y-Z

D

Data-backed content: Veriye dayalı içerik- İnternetteki içerik pazarlama girişimleri için bir analitik teknik biçimidir. İçeriğe ilişkin bilgiler, bir tüketici profilinden veya alıcı kişiliğinden gelir. Bu bilgiler, bir hizmet veya ürün satın alacak ve tekrar müşteri olacak belirli bir kitleden toplanır.

Digital Asset Management (DAM): Dijital varlık yönetim sistemleri- Kuruluşların dijital içerik kataloglarını tek gerçek kaynaktan saklanmasına, bulunmasına, alınmasına ve paylaşılmasına yardımcı olur.

Digital marketing attribution models: Dijital pazarlama ilişkilendirme modelleri- Dijital pazarlama ilişkilendirme modelleri, bir pazarlamacının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak belirli kullanıcı davranışlarını nasıl belirlediğini açıklar. Satışla sonuçlanan prosedürler bir örnek teşkil eder. Pazarlamacılar, müşteri davranışlarını kategorize eder ve her birine bir değer atar. Pazarlamacılar, tüketici davranışını ve bir satışa götüren süreçlerin önemini daha net görebilir ve kavrayabilir.

Digital marketing goals: Dijital pazarlama hedefleri- Dijital pazarlama hedefleri, hedeflenen, ölçülebilir ve etkileşimli ürün ve hizmet pazarlaması için kullanılan bir kelimedir. Pazarlama, tüketicileri bulmak ve onlarla iletişim kurmak için dijital teknolojiyi kullanır. marka ve müşteri sadakati oluşturmak, tüketicileri müşteriye dönüştürmek. Pazarlamacılar, tüketici teması, marka bilinirliği ve satışlarda bir artış olduğunda hedeflerinde başarılı olurlar.

Dijital pazarlama: Ürün ve hizmetinizi online olarak tanıtabileceğiniz günümüz teknolojik ortamında, geleneksel medyaya göre daha faydalı ve tercih edilen bir pazarlama stratejisidir. Bir şirketin veya markanın internet dünyasındaki pazarlama prosedürüne verilen isim dijital pazarlama yöntemidir. İnteraktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama gibi çeşitli isimlerle de karşımıza çıkmaktadır.Dijital pazarlama Arama motoru reklamları (SEM), PPC, Arama motoru optimizasyonu (SEO), Mail pazarlama, Sosyal Medya pazarlaması, İçerik pazarlaması ve Pazarama Otomasyonu gibi çeşitli bileşenlerden oluşur. İyi bir pazarlamacının bu bileşenlerin her birini ayrıntılı bir şekilde irdelemesi gerekir.

Display advertising: Görüntülü reklamcılık- Reklamlarını metin tabanlı reklamcılık yerine görsel veya video kullanarak sunan bir tür web pazarlamasıdır. Facebook, Instagram, Google AdWords ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitelerinde ve uygulamalarda görüntülü reklamcılığın kullanılması.

Doorway page: Köprü sayfalar- Arama sonuçlarında kendilerini rakiplerine oranla daha üst sıralamaya getirmek için SEO / Web Tasarım uzmanları tarafından oluşturulmuş sayfa ve sitelerdir. Burada oluşturan sayfa ya da site sizi bir sonuca götürmez ve SEO da sıralama yükseltilmesi istenen sayfaya bağlayar. Bu yöntem sayesinde rekabeti çok yüksek olmayan birçok kelime arama motorlarına görünerek yüksek sıralamalar elde edebilir.

Duplicate content: Eşleşen içerik- İnternet üzerinde yayınlanmış bir içeriğin kullanıcılar tarafından alınıp kendi web sitelerinde yayınlaması, içeriğin farklı URL’ler ile bulunması durumudur. Kopya içerik bulunan web siteleri arama motorları gözünde ‘spam’ olarak algılanır ve o web siteleri arama motorlarında daha alt sıralarda gösterilir.

Dynamic Content: Dinamik içerik- Sahip olunan ziyaretçiyle ilgili bilgilere dayanarak web sitelerinde çeşitli mesajlar görüntüleme yöntemidir. Örneğin, ilk kez gelen ziyaretçilere (muhtemelen en yüksek huni teklifiyle) özel bir CTA ve veritabanı kullanıcılarına (belki bazı teklif içeriği için) farklı bir CTA sağlamak için Akıllı CTA’ları kullanabilirsiniz.

 

E

E-book: E-kitap- Elektronik kitap veya e-kitap, geleneksel bir kitapla karşılaştırılabilir bir şekilde ekranda elektronik dağıtım ve sunum için uygun bir metin ve resim gövdesinden oluşan dijital bir dosyadır.

Echo chamber: Yankı odası- Aynı düşünceler etrafında birleşen insanlara verilen bilginin o alanda sınırlı kalması.Aynı görüşteki düşüncelerin hiç sorgulanmadan kabul edilmesi ve  karşıt görüşlerin sansürlenmesi veya yetersiz kabul edilmesidir.

E-Commerce: E-ticaret- Bir çevrimiçi mağaza tarafından yapılanlar gibi işletmeler ve müşteriler arasındaki çevrimiçi işlemleri ifade eden “Elektronik Ticaret” anlamına gelir.

Editorial calendar: Yayın takvimi- İnternette işletme adına paylaşılan her şey (fotoğraf, video, hikaye, reklam ve gönderiler) içeriktir. İçerik takvimi, sosyal medya paylaşım planlamasını organize etmenin yoludur. İçerik takviminde içerik düzeni, ne paylaşılacağı, ne zaman paylaşılacağı ve nerede paylaşım yapılacağı gibi detaylar yer alır. İçerikler tutarlı bir şekilde paylaşıldığında, insanların alışveriş yapmak için işletmeyi tercih etme olasılığını arttırır. 

e-Learning: Uzaktan eğitim- Dijital ortamda canlı olarak yürütülebilen veya önceden yüklenmiş film, soru-cevap, oyun, simülasyon gibi kaynakları kullanarak eğitimi interaktif hale getiren ve gelişen dünyada daha fazla yer edinecek bir öğrenme yaklaşımıdır.

E-mail marketing: E-posta pazarlaması- E-posta pazarlaması, potansiyel ve mevcut tüketicilere e-posta göndermeyi içeren bir dijital pazarlama tekniğidir. Bu etkili strateji, dönüşüm, ürün tanıtımı ve marka ilgisi ve sadakati dahil olmak üzere bir dizi hedef için kullanılır.Diğer pazarlama yöntemlerine göre daha düşük maliyetli ve kolay olan e-posta pazarlama, aynı zamanda etkili bir tanıtım yoludur. Başarılı bir e-posta pazarlamasının; E-posta listesi oluşturma, bir pazarlama hizmeti seçme, hedef kitlesi oluşturma, dikkat çekici içerikler oluşturma ve kampanyaları optimize etmek gibi etkili adımları vardır.

Engagement: Etkileşim- Mobil pazarlamada bir kullanıcının bir mobil uygulamayla etkileşimini tanımlamak için kullanılan terimdir. Tutma, kullanım sayıları, oturum süreleri ve oturum sayıları gibi birden çok gösterge, kullanıcıların bir uygulamayla nasıl etkileşime girdiğine dair bir resim vermek için birlikte incelenir.

Evergreen content: Eskimeyen içerik- Diğer bilgi türlerine göre daha fazla çalışma gerektiren, yayınlandıktan sonra da güncel kalan, ölümsüzlüğünü kaybetmeyen, okuyucuların uzun bir süre sonra dahi incelemeye devam edeceği içeriklerdir. İçerik formatı her zaman günceldir. Başka bir deyişle, güncellik kaybolmaz. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi, her zaman ilgi çekici olan ve yayınlandıktan yıllar sonra okuyucularınıza fayda sağlayabilecek, her zaman taze olan içerikleri tanımlayabilirsiniz.

 

F

FAQ (frequently asked questions): Sık sorulan sorular- Yayınlarda, web sitelerinde, e-posta listelerinde ve yaygın bilgi eksiklikleri ile ilgili yeni kullanıcılar tarafından yapılan sorgulamalar gibi tekrar eden soruların tekrarlandığı çevrimiçi forumlarda, sık sorulan sorular (SSS) listesi yaygın olarak kullanılmaktadır. SSS’nin amacı, sık sorulan sorulara veya endişelere yanıtlar sunmaktır; ancak, biçim bilgileri düzenlemenin iyi bir yolu olduğundan, sorular ve yanıtlar içeren herhangi bir metin, soruların düzenli olarak sorulup sorulmadığına bakılmaksızın bir SSS olarak etiketlenebilir.

Featured snippet: Kullanıcıların Google’da arama yaptığında, yapılan arama ile ilgili sayfadaki özet, bağlantı, başlık ve URL içeren özettir. 3 farklı türü vardır;

1-Paragraf Snippetler

Kullanıcının sorgusunun en iyi yanıtı olan sayfanın bir kopyasını alır. 

Web sitesinin URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir

Sonuç bölümünde fotoğraflı veya fotoğrafsız görünebilir.

2-Liste Türü Snippetler

“ol” veya “ul” HTML öğelerini kullanarak doğrudan bir sayfadan işaretlenir; numaralar veya madde işaretleri içeren listeleri görüntüler.

Web sitesinin URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir

Hem görselli hem de görselsiz olarak görüntülenebilir.

3-Tablo Tipi Snippetler

HTML etiketi içeriği tabloda görüntülenir.

Kullanıcıları web sitesinin URL’sine yönlendirir

Flog: Fake ve blog kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bir markanın mallarını veya hizmetlerini temkinli olmayan müşterilere zorlamak için kullanılan bir tanıtım hilesidir.

Freelance writers: Serbest içerik yazarları- Freelance içerik yazarı yayıncıların/ajansın direktifleri ve teslim süresine uyarak istedikleri konu başlığında; yaratıcı ve özgün içerikler üreten kişilerdir.Ajanslar bu içerik yazarlarından her konuda içerik üretmesini isteyebilir ve bunlar için belirli ödemeler yaparlar.

Fresh content: Taze içerik- Yeni blog girişleri veya diğer web sitelerine bağlantılar, yeni materyal olarak kabul edilen güncelleme veya ekleme örnekleridir. Web tarayıcıları her zaman yeni bilgiler ararlar ve bu tür siteleri,içeriği sık sık değişmeyen sitelerden farklı olarak değerlendirirler. Fakat, bazı sitelerin güncellenmesi gerekmediği için bu, yeni malzemenin her zaman eski içerikten daha üst sıralarda yer alacağı anlamına gelmez. İnsanların gerçekten keyif aldığı şey yeni, yüksek kaliteli ve son derece alakalı materyallerdir. Mevcut içeriği yeniden yazmak veya yeni sayfalar ve videolar eklemek, şüphesiz daha büyük bir pazarlama planının parçası olarak bir sitenin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olabilir.

Funnel: Huni- Pazarlama alanında “satış hunisi” ve “pazarlama hunisi” olarak konumlanır. Potansiyel müşterilerden satın almaya giden süreci ifade eder. Huni yukarıdan aşağıya farkındalık, ilgi, karar verme ve satın alma olmak üzere dört temel basamaktan oluşur. Hunideki her bir basamak potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşümü aşamalarını gösterir. Satış hunisi oluştururken; hedef kitlenin davranışları analiz edilir, kitlenin dikkati çekilir, kampanyalar düzenlenir ve son olarak müşterilerle iletişim sürdürülür.

 

G

Gamification: Oyunlaştırma- Ödüllendirme sistemleri ve rekabet unsurlarını, oyun tasarım tekniklerini de kullanarak oyun bağlamı dışında, günlük hayatta yer olan birçok durumda kullanıcıların motivasyonu arttırmak ve problem çözmeye teşvik etmek için kullanılan yöntemdir.

Ghostwriter: Hayalet yazıcı- Web siteleri için sitenin ana kadrosuna dahil olmayan içerik yazarlarıdır. Ghostwriter markalara zaman kazandırır, marka farkındalığı yaratır, profesyoneldir, optimizasyon konusunda bilgilidirler ve özgün içerikler üretirler.

Goal Completion Rate(GCR): Hedef tamamlama oranı-  Hedef Tamamlama Oranı (GCR) istatistiği, bir deneme teklifine kaydolma veya posta listesi aboneliği gibi belirli bir pazarlama hedefini tamamlayan müşterilerin sayısını sayar.

Google Analytics: Google’ın AdWords ve YouTube gibi sayısız platformuna ek olarak, Google Analytics, web sitelerinde kullanılabilecek ücretsiz bir hizmettir. SEO, orijinal içerik ve diğer faktörler açısından çeşitli pazarlama girişimlerinin etkinliği, düzgün bir şekilde incelendiğinde tespit edilebilir. Google Analytics, siteyi ziyaret eden kişi sayısı, kullanıcıların sayfada veya web sitesinde geçirdiği ortalama süre, site içerisinde arama yapılırken kullanılan anahtar kelimeler ve kavramlar ve kullanıcıların siteye hangi cihaz üzerinden giriş yaptığını gibi birçok veri parçasını ölçer.

Google My Business: Google platformu, arama sonuçlarında ve konum aramalarında görünecek olan, işletmeniz için ad, adres, telefon numarası, web sitesi bağlantısı, çalışma saatleri ve incelemeler gibi önemli şirket bilgilerini vermek için kullanılabilir.

Gross rating part (GRP): Reklamda etkiyi ölçmek için kullanılan bir birimdir. GRP’ler, istenen sonucun “kaç kez” gerçekleşmesi gerektiğini ve “birinin onu hızlı bir şekilde hatırlamadan önce onu ne sıklıkta görüntülemesi gerektiğini” belirlemeye yardımcı olur.GRP istatistiği, bir reklam kampanyasının izleyici boyutuna göre gösterim sayısını hesaplamak için kullanılır.

Growth hacking: Growth hacking, büyüme odaklı teknikler için her şeyi kapsayan bir terimdir. En yaygın olarak, sınırlı bir bütçeyle hızlı genişleme gerektiren erken aşamadaki işletmeler için kullanılır. Çoğu growth hacking taktiğinin amacı, mümkün olduğu kadar az parayla mümkün olduğunca çok kullanıcı veya müşteri elde etmektir. GrowthHackers’ın kurucusu ve CEO’su Sean Ellis, 2010 yılında “growth hacking” ifadesini yarattı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin