H-I-İ-J

Ne okuyacaksınız X

PAZARLAMA SÖZLÜĞÜ

A-B-C •  D-E-F-G • H-I-İ-J • K-L-M-N •  O-Ö-P-R • S-Ş-T-U-Ü • V-W-X-Y-Z

H

Halo etkisi: Ürünlerin bir özelliğini ya da markanın başarılı ürününü ön plana çıkartarak, tüketicinin ürünün/markanın diğer özelliklerinin ve diğer ürünlerinin de iyiymiş gibi düşünmesini marka hakkında olumlu bir genel yargıya varmasını sağlar.  

Hashtag: Diyez etiketi- “#” Sembolü ile kullanılan,sosyal paylaşım platformlarında başa bir kelime veya cümle eklenerek oluşturulan bağlantıya verilen isimdir. Bir kelimenin veya cümlenin önündeki “#” işareti, kategorize etmeye ve anında bilgileri halka iletmeye yardımcı olan bağlantılar oluşturur.

Heatmap: Isı haritası-Web siteleri üzerinde kullanıcıların en çok nerelerde dolaştığını kullanıcıların site içerisinde hangi alana girdikleri, nerelere tıkladıkları gibi verileri fare veya kaydırma yoluyla analiz eden bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde elde edilen veriler web sitelerinin sayfalarını analiz etmede aynı zamanda kullanıcıların dikkatini çeken bölümleri belirleyerek, hedef kitlenin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlar. Bu yöntem sayesinde web sayfalarının kalitesi, dikkat çekiciliği ve iyileştirilmesi gereken alanların neler olduğu kolayca anlaşılır. Gerekli çalışmaların yapılması sonunda sayfayı ziyaret eden kişilerin müşteriye dönüşümü sağlanır.

Hero content: Kahraman içerik- Bilinirliği artırmak ve çok fazla ses getirmek için şirketler tarafından oluşturulan harika içeriklerdir.İçerik yılda sadece 1-2 kez belirli periyotlarda oluşturulduğu için içerik planı düzgün bir şekilde düzenlenir.Hero Content, bu nedenle yıl dönümü, lansman veya büyük kampanya planlamaları ile eş zamanlı paylaşılmalıdır.

Hub content (Push content): Markaların içeriklerini sosyal medyada sıkıcı olmayan bir düzen ve tekrarla yayınlaması. Bu içeriklerden sıkılmamak için bir kurgu kurulur ve markaya süreklilik ile bağlanma stratejisi benimsenir.Örneğin; bu paylaşım biçimi, müşterilerin marka deneyimlerine dikkat çekmek için bir video dizisi kullanılarak gösterilir.

Hygien content (Pull content): Hedef kitlenin güncel gereksinimlerine göre uyarlanmış içeriktir. Mevcut takipçilerle etkileşim artar ve bu tür materyallerle yeni insanlara ulaşır.”Nasıl yapılır” içerikleri olarak da bilinen bu içerikler, kullanıcıların sorularına hızlı ve net bir şekilde cevap veren ipuçları, faydalı kısa bilgiler, etkinlik ve haber duyuruları gibi içeriklerdir.

 

I

Impression: İzlenim- Bir kullanıcı bir reklamı görüntülediğinde, bu bir gösterim olarak bilinir (görüntüleme olarak da bilinir). Gerçekte, bir kişi bir uygulamayı açtığında veya bir web sitesini ziyaret ettiğinde ve bir reklam gördüğünde bir izlenim oluşur.

Inbound marketing: Inbound pazarlama- Blog gönderileri, sosyal medya paylaşımları ve e-posta bültenleri gibi yalnızca satış yapmak yerine, ilgi çekici ve yardımcı materyaller aracılığıyla müşterileri etkilemeyi ve marka imajı oluşturmayı içeren bir stratejidir. Müşteri-marka bağlantısının oluşturulmasındaki amaç, tüketiciyi satış yoluna çekmek ve işlem sonrasında da memnun kalmasını sağlamaktır.Inbound pazarlama stratejisi ilgi, dönüşüm, satın alma ve memnuniyet olarak 4 önemli adımda incelenir.

Individual marketing (Personalized marketing): Bireysel pazarlama- İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterilere kişiselleştirilmiş mesajlar ve ürün teklifleri göndermek için veri analizi ve dijital teknolojiyi kullandığı bir pazarlama yaklaşımıdır. Bir promosyon e-postasının başlangıcında müşterinin adının kullanılması en basit örnektir.Hedef kitleleri hakkında bilinen her ayrıntı (konum, istihdam, kıdem düzeyi, kişisel özellikler ve tercihler) bu pazarlama çeşidi için çok önemlidir.Ayrıca bireysel pazarlama yeni müşteriler kazanmak yerine mevcut müşterilerle etkileşim kurmaya odaklanarak marka değerini yaşam boyu önemli ölçüde artırır.

Influencer marketing: Çeşitli markaların günümüzde sosyal medya araçlarını kullanarak reklam vermek ve ürünlerini kullanıcılarına en etkili yolla ulaştırmak amacıyla kullandıkları bir pazarlama stratejisidir.Influencer adıyla anılan, sosyal medyada tanınan kişilerin markalarla anlaşarak yaptığı ürün tanıtımları bu pazarlama stratejisine önemli bir örnektir.  

Influencer: Etkileyici kişi- Etkileyici, sektöründe uzman olarak geniş çapta tanınan ve sadık bir takipçi kitlesi olan kişidir. İnsanlar kendi inançlarına inanırlar, bu nedenle onayları çok fazla ağırlık taşır. Sosyal medyada büyük etkisi ve varlığı olan uzmanlar giderek daha popüler hale geliyor.

Infographic: Bilgi grafiği- Bir konunun anlaşılması kolay bir özetini sağlarken, karmaşık veriler, anlaşılır bir şekilde sunan, minimum metin içeren, grafik destekli bir dizi sunumdur. Gerçeklerin veya bilgilerin görsel bir temsili olarak tanımlanabilir.Dijital dünya, içeriklerini sunmak için Blog yazıları, fotoğraf/videolar, e-kitaplar ve infografikler gibi belli başlı araçlar kullanmayı tercih ediyor.Markalar ürün, hizmet yada projelerini müşterilerine dijital ortam  üzerinden duyurmak istediğinde en kısa ve net şekilde aktarmak durumunda kalıyor .Gün akışı içerisinde kimsenin uzun yazılar okumaya veya videolar izlemeye vakti olmadığı için infografikler yardımıyla kullanıcılara kısa zamanda etkili biçimde içerikler sunuluyor.

Innovative marketing: Yenilikçi pazarlama- Yeni ürün ve hizmetleri hedeflenen bir tüketici gruplarına pazarlayan ve ileten yenilikçi süreç ve faaliyetlerdir. Müşteri ihtiyaçları, davranışları ve eğilimleri hakkında pazar araştırması yapmak, ürün tasarımında değişiklik geliştirmek, yeni bir ürünü alışılmadık bir yerde piyasaya sürmek, ürünü alışılmadık bir şekilde fiyatlandırmak, ürünleri alışılmadık bir şekilde tanıtmak gibi durumlar yenilikçi pazarlama kavramlarına örnek olarak verilir.

Instagram stories: Instagram hikayeleri- Bir video veya resim gönderisinin hikayesine Instagram hikayesi denir. Başka bir deyişle, bir Instagram kullanıcısı profil sayfasını bir resim, video veya anlatı ile günceller. Kullanıcılar, gönderilerinin beraberindeki hikayesini okumak için Instagram’da bir üyenin profil resmini çevreleyen renkli halkaya basabilir. Takipçi beslemelerinin en üstünde arka arkaya göründükten sonra anlatıyı okumak için resim veya fotoğraf tıklanabilir.

Integrated marketing communication (IMC): Entegre pazarlama iletişimi- Birbirlerini güçlendirmeyi amaçlayan farklı pazarlama yöntemlerinin iyi koordine edilmiş bir şekilde kullanılmasıyla oluşur. Bütünleşik pazarlama iletişimi birden fazla kitle için faydalıdır. Tüketicilerin şirkete daha iyi güvenmesine yardımcı olur. Reklam, kişisel satış, doğrudan pazarlama, sosyal medya, satış promosyonu ve sponsorluklar entegre pazarlama stratejisi için kullanılan araçlara örneklerdir. Her bir pazarlama iletişim kanalı aynı mesajı vermesiyle markanın imajı güçlenir. Entegre pazarlama iletişiminin en önemli noktaları ise uyumluluk, liderlik, hedefler ve net iş akışıdır.

Interaction Rate: Etkileşim oranı- Bir içeriğin ne kadar etkileşim (beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar) aldığını açıklayan yaygın bir sosyal medya ölçüsü. Bu tür bir etkileşim, sözlerinizin hayranlarınıza ve takipçilerinize ulaştığını gösterir.

Interactive marketing: İnteraktif pazarlama- Tüketicilerin pazarlama sürecine doğrudan katıldığı bir yöntemdir ve insanlarla arama motorları, mail adresleri, sponsorluk, blog siteleri, widget, sosyal medya üzerinden iletişim kurulur. İnteraktif pazarlama yöntemi sayesinde markalar kazançlarını arttırır, müşteri memnuniyeti sağlar ve uygun bütçeyle etkili bir pazarlama gerçekleştirebilir.

 

J

Java Script: Bu programlama dilini kullanarak web tasarımcıları etkileşimli web siteleri oluşturabilir. JavaScript, bir web sayfasında görüntülenen dinamik davranışları yönetmeyi mümkün kılar. Açılır pencereler, harekete geçirici mesajlar, güvenlik kodu oluşturma, kontrol formları, etkileşimli oyunlar ve özel efektlerin tümü JavaScript ile güzel bir şekilde çalışır. Ayrıca, sunucu tabanlı ve mobil uygulamaların geliştirilmesinde kullanılır.

Joe Pulizzi: İçerikle Pazarlama kavramını 2001 yılında ortaya atan Amerikalı bir yazar,konuşmacıdır. İçerikle pazarlama eğitimleri veren ve danışmanlık hizmeti sunan Contenet Marketing Institute ve müşteriye içerik hizmeti sağlayacıları bir araya getiren Junta42’nin kurucusudur. Content Inc, The Will To Die, Epic Content Marketing, Killing Marketing, Managing Content Marketing ve Get Content Get Customers adlı kitapların yazarıdır. Bu kitaplar hiç Türkçeye çevrilmemiştir.

Joomla!: Web içeriklerinin yayınlandığı ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS).Kurumsal ve küçük işletmelerin web siteleri, çevrimiçi dergiler, gazeteler, yayınlar, e-ticaret ve çevrimiçi rezervasyonlar, devlet, kar amacı gütmeyen ve kurumsal web siteleri, okul ve kilise web siteleri ve kişisel web sitelerin de joomla kullanılır.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin