K-L-M-N

Ne okuyacaksınız X

PAZARLAMA SÖZLÜĞÜ

A-B-C •  D-E-F-G • H-I-İ-J • K-L-M-N •  O-Ö-P-R • S-Ş-T-U-Ü • V-W-X-Y-Z

K

Key performance indicator (KPI): Anahtar performans göstergesi- “Anahtar performans göstergesi” terimi, belirli bir hedef için zaman içinde ölçülebilir bir performans ölçüsü anlamına gelir. KPI’lar, ekiplere ulaşmaya çalışacakları hedefler, ilerlemeyi izlemek için kilometre taşları ve şirketteki herkesin daha iyi kararlar almasına yardımcı olacak içgörüler sağlar.

Keyword Density: Anahtar kelime oranı- Bir internet sayfasında içerikteki hedef anahtar kelimenin ne kadar kullanıldığını belirten/gösteren bir optimizasyon ve SEO terimidir. Keyword density oranı, arama motorlarında web sitesinin üst sıralarda olması için dikkat edilmesi gereken bir orandır.Bir web sitesi içeriklerinde kullanacağı anahtar kelimeleri dikkatli seçmelidir, anahtar kelimeler içeriğe ve amaca uygun olmalıdır.

Keyword marketing: Anahtar kelime pazarlaması- Ürün ve hizmetleri çevrimiçi olarak tanıtmak için anahtar kelime pazarlaması, daha geniş bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisinin bir bileşenidir. Bir web sitesinin arama motoru derecelendirmesini iyileştirmek için, sitenin hem içeriğinde hem de diğer yönlerinde anahtar kelimeler kullanılır. Ek olarak, “anahtar kelime pazarlaması” terimi, şirketlerin arama sonuçları sayfasında göstermek için para ödediği reklam banner’larını tanımlamak için de kullanılabilir.

Keyword spamming: Anahtar kelime spam’ı- Arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almak için bir metin parçasını anahtar kelimeler ve kelime öbekleriyle doldurma uygulaması, anahtar kelime doldurma olarak da bilinen anahtar kelime spam’ı olarak bilinir. Bu taktik, belirli terimleri ve ifadeleri aşırı kullanmayı, bunları yanlış yerlere yerleştirmeyi ve materyalleri kullanıcılara ve arama motorlarına farklı bir şekilde sunmak için gizlemeyi içerebilir. Arama motorları, arama motoru optimizasyonunun (SEO) ilk günlerinde sayfadaki kelimeleri kullanarak bir sayfanın içeriğinin bir aramayla alaka düzeyini ölçmek için kullanılırdı. Bir anahtar kelimenin arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda yer alma olasılığı, sayfada görülme sıklığıyla birlikte arttı.

Keyword: Anahtar kelime- Bir denemede veya bir web sitesinde, ürünü veya hizmeti kısa ve öz bir şekilde iletecek kelime veya kelime öbekleri topluluğudur. Yüksek kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin sıralamasını destekler. Web sitesindeki bu sayfa, insanlar bu anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini Google’da veya diğer arama motorlarında aradığında görünmelidir.

 

L

Landing page: Açılış sayfası- Belli bir ürünü, reklam kampanyasını, belli bir hizmet ya da konuyu barındıran, internet sitesi üzerinde kullanıcıların ulaştıkları ve sitelerin ziyaretçi çekmek için kullandıkları yönlendirme sayfalardır.Açılış sayfalarının belirli mesajları vardır. Satın alma, ürün ve hizmet tanıtımı, üyelik oluşturma ve kampanyalardan haberdar etmek gibi çeşitli kullanım amaçları bulunur.

Lead generation: Aday müşteri yaratma- Müşteri adayı oluşturma, dijital pazarlamada web kullanıcılarını keşfetme, çekme ve iş beklentilerine dönüştürme sürecidir. E-posta pazarlaması, ücretli sosyal medya reklamları ve hatta bir açılış sayfası aracılığıyla indirilen bilgilerin sunulması, bu şekilde kullanılan çevrimiçi kanallara, yöntemlere ve stratejilere örnektir.

Learning management system (LMS): Öğrenme yönetim sistemi- E-öğrenme süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirmek için kullanılan yazılım türüdür.Temel görevli organizasyonların amaç, hedef ve stratejilerine göre değişim göstersede ana amacı online eğitime erişimi kolaylaştırmak ve sitemli hale getirmek olarak tanımlanabilir. Şirketler eğitimlerini bu platformlardan düzenleyerek maliyetleri azaltıyor, mesafe sorununu ortadan kaldırıyor, çalışan memnuniyetini arttırıyor ve eğitimleri kolayca takip edebiliyor.

Lineer TV: İzleyicilerin TV programlarını kendi kanallarında yayınlandığı takvimde izlediği geleneksel sistemdir. Bir DVR ile gösteri kaydedilebilir ve daha sonra izlenebilir. İzleyici, içeriği anten üzerinden veya kablo ya da uydu aboneliği sayesinde izleyebilir.

Link building: Bağlantı oluşturmak- Bağlantı oluşturmak bir SEO taktiğidir. Metne köprülerin entegre edilmesini gerektirir. Bu bağlantılar, blog gönderileri gibi diğer web sitelerine gider. Google gibi arama motorlarının web’i daha verimli bir şekilde taramasına olanak tanır, bu da bağlı sayfanın arama sonuçlarında daha erken görünmesine neden olabilir.

Live streaming: Canlı yayın- Gerçek zamanlı, canlı çevrimiçi video yayınına canlı akış denir. Canlı akış, İnternet erişimi olan bir cihaza ihtiyaç duyar. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akış platformları, internete bağlı gadget’lara örnektir.

Long tail keywords: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler- Bir kullanıcının arama sorgusuyla daha iyi eşleşmek için uzun kuyruk anahtar kelimeler, daha uzun ve daha özel anahtar kelime öbekleridir. Kısa anahtar kelime öbeklerinden daha az aranmasına rağmen, doğrudan hedefe hitap etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılır. Kelime öbeği için genellikle daha az rekabet olduğundan, uzun kuyruklu anahtar kelimeler pazarlamacılar için uygundur.

 

M

Marketing automation: Pazarlama otomasyonları- Manuel işlerin artık gerekli olmadığı pazarlama tekniklerini otomatikleştirme süreci, yazılım ve dijital programların kullanımını içerir. Pazarlama yöntemlerini manuel olarak uygulamakla karşılaştırıldığında, müşteri e-postalarını planlayabildiği, mesajları uyarlayabildiği, tıklama oranlarını izleyebildiği ve daha fazlasını yapabildiğinden, zaman ve para açısından daha verimlidir. Otomasyon araçları, hedef pazarları belirlemeye, yüksek kalibreli orijinal içerik oluşturmaya ve bir zaman çizelgesine veya kullanıcı davranışına bağlı olarak belirli görevleri otomatik olarak başlatmaya yardımcı olabilir.

Meme: mizahi veya büyüleyici bir nesne (altyazılı bir fotoğraf veya video gibi) veya özellikle sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi olarak kapsamlı bir şekilde paylaşılan bir öğe türü

Meta description: Meta açıklaması- Tipik olarak, bir meta açıklama 135 ila 155 karakter uzunluğundadır. Belirli bir sayfadaki bilgilerin bir özetini sağladığı ve arama sonuçları sayfasında listelendiği için, aramayı yapan kişi, tıklamaya gerek kalmadan sayfadaki malzeme hakkında daha fazla bilgi edinebilir. İyi bir açıklamanın ayrıntıları şunlardır; Sayfanın en önemli kelimesi veya kelimeleri kolayca okunabilir, bir web sitesinin her sayfası için benzersiz içerik, okuyucuyu tıklamaya teşvik eden bir eylem talebi, bir web sitesi sayfadaki birçok sonuçtan biri olduğunda materyal için bir reklam olarak etkili bir meta açıklama oluşturulur sayfada, web’de arama yapanları o siteye tıklamaya ikna eder.

Metrics: Metrikler- Herhangi bir pazarlama planının çok önemli bir bileşenidir.. Veriye dayalı kararlara dayalı olarak kaynakları düzenlemeye olanak tanır ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığına ilişkin içgörüler sağlar. 

Microsite: Mikrosite- Mikro siteler, belirli bir ürüne, kişiye veya etkinliğe ayrılmış küçük ölçekli web siteleridir. Bu web siteleri, doğası gereği tamamen tanıtım amaçlıdır ve “Hakkımızda” veya “Takım” sayfaları gibi tipik web sitesi eklenti bilgileri olmadan belirli bir konuya odaklanmak içindir.

Mobile marketing: Mobil pazarlama- Web siteleri, SMS, sosyal medya ve çeşitli uygulamalar aracılığıyla telefon, tablet ve diğer cihazlar kullanarak kitlelere ulaşmayı hedefleyen çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisidir.7/24 aktif kullanılan cihazlar üzerinde yapılan bir pazarlama çeşidi olduğundan tüketicilere erişimleri daha kolaydır bu sayede verimlilik yüksektir.

Mobile optimization: Mobil optimizasyon- Web sitenizi mobil cihazlar için kolay okunabilir ve mobil cihazdan erişilebilecek şekilde tasarlamak ve düzenlemek, mobil optimizasyon olarak bilinir. Bu, farklı bir mobil web sitesi geliştirerek veya genel site tasarımına duyarlı tasarımı dahil ederek gerçekleştirilebilir.

 

N

Native advertising: Yerel reklamcılık- Bir medya kaynağının içeriğine göre uyarlanmış ücretli medyadır. Youtube uygulamasındaki ücretli video içeriği, mobil yerel reklamcılığa bir örnektir. Bu materyal, gerçek içerik gibi görünmek ve çalışmak için oluşturulmuştur ve önerilen video akışınızda gösterilecektir.

Net-Promoter Score (NPS): Müşteri memnuniyeti metriği- 0’dan 10’a kadar bir ölçekte, kaç kişinin işletmenizi başkalarına önereceğini değerlendirir. Bu, tüketicilerinizin şirketinize ne kadar bağlı olduğunu gösterir. NPS’yi belirlemek için, sizi tavsiye etmeyen müşterilerin (engelleyici veya 0-6) oranını müşterilerin (destekleyiciler veya 9-10) oranına bölün. Şirketinizin NPS değerlerini öğrenerek ürün ve hizmetlerinizi geliştirmenin yollarını bulabilirsiniz.

Newsjacking: David Meerman Scott tarafından 2010 yılında ortaya çıkan günün en ilgi çekici haberlerini, son dakika gelişmelerini kullanarak ve gazetecilerin dikkatini kendi içeriğine çekerek marka için kullanmaya denir.

Newsletter marketing: Bülten pazarlaması- Potansiyel ve mevcut tüketicilerden oluşan bir abone listesine e-posta ile gönderilen bir mektup aracılığıyla bilgilendirici ve ürün odaklı içerik gönderme sürecidir.

No-follow link: Takip edilmeyen bağlantı-  Takip edilmeyen bağlantılar, web siteleri tarafından arama motoru yetkilerini başka bir sayfaya devretmek istemedikleri zaman kullanılır. Spam materyallerin bağlanmasını veya web sitesi politikalarını kasıtsız olarak ihlal etmesini önlemek için arama motorlarını bağlantılı web sitelerini izlememeleri veya takip etmemeleri konusunda bilgilendirir. Büyük arama motorları, Takip Edilmeyen Bağlantıları değişen derecelerde kabul eder.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin