Pazarlama sözlüğü V-W-X-Y-Z

A’dan Z’ye içerikle pazarlama kavramlarının ayrıntılı açıklamalarını Pazarlama 3.0’ın İçerik Pazarlama Sözlüğü’nde bulabilirsiniz.

PAZARLAMA SÖZLÜĞÜ

A-B-C •  D-E-F-G • H-I-İ-J • K-L-M-N •  O-Ö-P-R • S-Ş-T-U-Ü • V-W-X-Y-Z

V

Viral content: Viral içerik- Paylaşım yoluyla çevrimiçi olarak geniş çapta yayılan bir malzeme parçasını tanımlamak için kullanılan bir deyimdir. “Virüs gibi yayılıyor” olarak tanımlanabilir. Viral içerik, olumsuz etkilerinin yanı sıra, kullanıcıların istemeden paylaştığı küçük düşürücü materyalleri yayabilir.

Viral marketing: Viral pazarlama- Bir ürünü çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak için sosyal ağların kullanılmasıdır. Ağızdan ağıza pazarlama ile iletilebilir, ayrıca internet ve mobil ağlarla geliştirilebilir. Viral posta, viral reklam, viral video, K faktörlü pazarlama, sosyal video pazarlama araçları kullanılır.

Visual content marketing: Görsel içerik pazarlaması- Hedef kitlenize bilgi sağlamak, duygusal bağlantılar geliştirmek ve markanızı tanıtmak için fotoğraflar, filmler ve GIF’ler gibi görsel materyallerin kullanımı görsel içerik pazarlaması olarak bilinir. Görsel içerik pazarlaması, sanılanın aksine sadece güzel fotoğraflar ve infografikler dağıtmak değildir. Ziyaretçilerin dikkatini doğru yerlere yönlendirmek, materyali kolayca sindirilebilir bir şekilde sergilemek ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamak için kullanılabilir. Özetle görsel içerik pazarlaması, dikkati, anlayışı ve akılda tutmayı geliştirir.

 

W

Webinar: Web seminerleri, hedef kitlelerini bilgilendirmek, eğitmek veya pazarlamak için kullanılan çevrimiçi seminerlerdir.

White Hat SEO: White hat SEO, arama motorları tarafından belirlenen yönergelere uygundur. Bir web sitesi, tamamen göz ardı edilme endişesi duymadan beyaz şapka SEO yöntemlerini kullanarak iyi sıralanabilir. Google’da etkili bir şekilde sıralanmak için beyaz şapka SEO tarafından önerilen uygulamalara bağlı kalmak gerekir. Örneğin; okuyucuya gerçekten değerli olan yüksek kaliteli materyal sağlamak, hızlı yüklenen bir web sitesi yapmak ve kullanıcı dostu, mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak.

White paper: Teknik döküman- Projenin ele almak istediği problemin ana hatları, bu problem için çözüm tekniği, kullanılacak ürünler ve kullanıcılar ile etkileşiminin detaylarını içeren teknik bir dökümandır.White paper ana hatlarıyla Giriş, Feragatname, İçindekiler, Sorun ve Çözümü, Yol Haritası, Yönetim Ekibi ve Geliştiren Ekip, Toplanan Yatırımın Nasıl Kullanılacağı, Hizmetin ya da Ürünün Açıklaması, Token Dağılımı gibi çok önemli başlıklar altında oluşturulur.Markalar ve işletmeler, etkili çözümler sağlayan içerikleri paylaşmaya özen gösterir, bu yüzden teknik dökümanlar işletmeler arası içerik pazarlaması için mükemmel bir tekniktir. Belirli bir konuda geniş bilgiye sahip oldukları için diğer firmaları da markayla çalışmaya davet eder.

Word of Mouth marketing (WOMM): Kulaktan kulağa pazarlama- Videolar, bloglar, sosyal medya siteleri vb. çeşitli medya platformlarında yapılabilen, yüksek kaliteli bir ürün sunarak ürünün kendini satmasını hedefleyen, firmaların içerik üzerinde tam kontrole sahip oldukları bir tür ücretli reklamcılıktır.

WordPress: Herhangi kodlama bilgisine gerek duymadan, tıklamalar yardımıyla internet sitesi kurmaya, bloglar oluşturmaya ve yönetmeye olanak sağlayan hazır kodlanmış yazılım.Wordpress yardımıyla blog sayfaları, e-ticaret siteleri, kurumsal internet siteleri ve forum siteleri gibi siteler oluşturulabilir.

 

X

XML extensible markup language: Genişletilebilir işaretleme dili- İnsanlar ve bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilen dokümanlar oluşturan e-ticaret siteleri arasında kurgulanan bir entegrasyon dur. Veri saklamanın yanı sıra farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yarayan bir formattır.Herhangi bir e-ticaret sitesindeki ürün veya hizmet verilerinin bu formatla bir diğer e-ticaret sitesine aktarılması şeklinde gerçekleşir.Paylaşılan veriye göre saatlik, günlük veya haftalık olarak güncellenir.

XML site map: XML site haritası- XML site haritası, web sitenizin tüm önemli URL’lerini içeren web sunucunuzda depolanan bir kod dosyasıdır. Bu, özellikle site değiştiğinde kullanışlıdır, çünkü site için bir “kat planı” görevi görür. Ayrıca, arama motorlarından web tarayıcılarına bir sitenin yapısını belirlemede yardımcı olur, böylece daha akıllıca keşfedebilirler.

 

Y

Yield management: Getiri yönetimi- Esnek fiyatlandırma ve ürün satmak için müşteri davranışı anlayışını kullanan bir fiyatlandırma stratejisidir.

Youtube: Hedef reklamlara yardımcı olmak için Google Adsense’i kullanan, videoları barındıran ve işletmeler için bir pazarlama aracı olarak hizmet veren bir web sitesidir. SEO’larını güçlendirmeye çalışan işletmeler için YouTube, çeşitli okuyucu kitlesi nedeniyle genellikle akıllıca bir seçimdir.

 

Z

Zemanta: Zemanta, dünyadaki performans ve katılım için oluşturulan ilk çok kanallı talep tarafı platformudur. Reklamverenlerin programatik reklam kampanyalarından (ziyaretler, görüntülemeler, olası satışlar veya dönüşümler) sonuçlar üretiminde yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur. Zemanta, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak hangi yayıncıların/platformların, yerleşimlerin ve reklam öğelerinin, istenen sonuçları elde etmek, harcamalarından geri dönüş sağlamak için reklamlarında ve web sitelerinde etkileşime giren doğru kullanıcılara yol açacağına karar verir. 

Zerys: Kuruluşların ve işletmelerin bağımsız yazarları işe almalarını ve materyallerini satın almalarını sağlayan bir çevrimiçi pazar yeri platformudur.

Zone pricing: Bölge fiyatlandırması- Belirli bir bölgedeki tüketicilerden aynı fiyat tahsil edilen fiyatlandırma yöntemi. Şirketlerin sevk noktasının yakınlığı ve uzaklığı baz alınarak yapılan fiyatlandırma biçimi. Farklı bölgeler için fiyatlar belirleyen şirketler, nakliye ve depolama gibi yerel koşulları göz önünde tutar. Uzaktaki müşteriler, yakındaki müşterilere göre daha yüksek fiyat öder. 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin