Stan Smith küllerinden doğdu


Yazan: Dennis Green

Çeviren: Sera Niyego

Bir çoğumuz bugüne kadar efsanevi tenisçi Stan Smith hakkında bir sürü şey duymuştuk fakat sadece bir kaçımız efsanevi tenisçi Smith’in Adidas markası ile beraber ürettiği ayakkabılar hakkında bilgiye sahiptik.

Adidas’ın “Stan Smith” adıyla ürettiği bu ayakkabılar 1963 yılında piyasaya sunuldu ve dünyanın en önemli spor ayakkabılarından biri olarak kabul edildi. Adidas’ın üretmiş olduğu bu ayakkabı, ismini o dönemin bir numaralı tenisçisinden alıyordu. Dünyada bütün bunlar yaşanırken, günümüzün modayı belirleyici isimleri yani “trendsetter”lar daha dünyaya bile gelmemişlerdi.

Ayakkabının ününe rağmen, Adidas’ın bu modelinin satışları son 10 yıl içinde hiç iyi gitmedi, hatta 2012 yılında marka bu modelini raflardan tamamen kaldırdı. 2014 yılında çok ses getiren bir tanıtım gerçekleşti. Adidas Stan Smith ayakkabısını, ünlüleri hedef alan agresif bir sosyal medya kampanyası ile yeniden tanıttı. Adidas dünyaca ünlü isimlere ayakkabı gönderdi ve gönderdiği ayakkabıların dillerinde Stan Smith portresi yerine bu ünlülerin portre resimlerini bastırdı. Bu şekilde, Stan Smith modelinin popülaritesi tekrardan bir patlama yaşadı. Gisele Bündchen, Vogue’a sadece üstünde Stan Smith model ayakkabı ile poz verdi ve ayakkabı kırmızı halıdan ünlü modacı Alexander Wang’in defilesine kadar her yerde görülmeye başladı.

2014 yılında tekrar piyasaya sürülmesinden bugüne kadar kolaboratör olarak RAF Simons, “White Mountaineering”, “Wings + Horns” gibi bir çok farklı model üretti. Şarkıcı Pharrell’a kendi el çizimi ile Stan Smith model bir ayakkabılar tasarlatıldı ve bu modeller piyasa sunulduğu an tükendi.

“Footwear News”, bu geniş çaplı popülaritesi  yüzünden Stan Smith’i “yılın ayakkabısı” ilan etti. Adidas’ın marka sözcüsüne göre, Stan Smith modeli 2014 yılı içerisinde 2010 yılından 2013 yılına kadar yaptığı toplam satıştan daha fazla sattı.

Stan Smith ayakkabılarının doğduğu yıl; 1963’e dönecek olursak, bu ayakkabı tenis sporu için bir devrimdi ama ilk başta ismi “Halliet” di. Ayakkabı bu ismini Fransız tenisçi Robert Halliet’ten almıştı fakat, Halliet’in Fransa dışında çok bilinmemesi ve Stan Smith 1 numara olmasından sonra ayakkabının şuanda bildiğimiz gibi ismi “Adidas Stan Smith” olarak değiştirildi ve ayakkabının diline Stan Smith portresi yerleştirildi. Ayakkabının bu başlangıçtan itibaren, 40 milyon çift satması ve bunun devam edişini değiştirmeyen şey ise basit çizgisi ve zamansız olması daimi popülaritesini açıklıyor.

 

Kaynak: businessinsider

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin