Star Wars’tan Avustralya’da futbol haftası


Yazan: Sanbey Yücel

Daha önce vizyona giren filmler için farklı, ilgi çekici reklam ve promosyon anlaşmaları görmüştük. Sporun her türlüsünde de bu tarz reklamlara aşinayız. Fakat Star Wars’un bu girişimi alışılmışın biraz dışında olacak.

13 Aralıkta vizyona girecek Star Wars serisinin yeni filmi olan Star Wars: Last Jedi açıkladığı anlaşmayla Avustralya ulusal futbol liginde oynanacak 10’uncu hafta maçlarına isim ve içerik sponsoru olduğunu duyurdu. Hali hazırda ligin adı Hyundai A-League olarak geçse de ilgili maçlar Star Wars haftası olarak kayda geçecek.

FFA (Avustalya Futbol Federasyonu) ile Disney’in bu şaşırtan anlaşmasının içerikleri; maçlarda filmin kahramanlarının ve filmden kesitlerin gösterilmesi, çocuklara özel etkinlikler, Star Wars temalı küçük hediyeler ve her takım için özel olarak tasarlanan ürünler olacak.

A-League Star Wars Haftası için hazırlanan özel video

Hazırlanan bu video sporun rekabetçi ruhuyla Star Wars serisinin heyecanını harmanlarken, hem film hem de futbol maçları için ilgi uyandırıyor. Futbol federasyonu başkanı David Gallop “Star Wars dünyanın en güçlü markalarından biri ve futbol da dünyanın en büyük sporu. Futbol gibi dünyada inanılmaz sayıda hayran kitlesi olan Star Wars ile yapılan bu iş ortaklığı ligimizin için eşsiz olacak” diyor.

A-League resmi twitter hesabı anlaşmayı böyle duyurdu.

The Walt Disney firmasının Avustralya ve Yeni Zelanda Genel Müdürü Kylie-Watson Wheeler ise şu açıklamayı yaptı; “Rekabetçi sporlar çoğunlukla heyecan verici hikâyeler yaratabiliyor. Bizim filmimizin hikâyesi de çok fazla takdir gördü. Bu sponsorlukla kahramanlarımızın yolculuğunu içeriklerle beraber gerçekçi bir şekilde saha içinde ailelerle ve taraftarlarla yaşayabileceğiz.”

Dünyada benzerleri var

Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) bu tarz özel gecelere alışkınız. Latin Nights (Cinco de Mayo), Martin Luther King Day, St. Patricks Day, Christmas özel geceleri yıllardır uygulanıyor fakat hiç biri maddi bir kaygı ve sponsorluk anlaşması içermiyor. NBA tarafından bir kutlama ve dikkat çekme yöntemi olarak kullanılıyor. Futbolda ise daha önce bu tarz bir anlaşma hiç görmedik. Lakin İngiltere Premier Ligi’nde geçtiğimiz aylarda ‘Gökkuşağı Şeridi’ haftası oynanmıştı. Bunun amacı sporun içindeki LGBTI üyelerine dayanışma içinde bulunduklarını göstermekti. Elbette bu organizasyonu reklam anlaşması olarak ele almak güç.

Fakat Yine bir film şirketi olan Marvel, Avustralya Ulusal Rugby Ligi’yle 2017 yılının mayıs ayında sponsorluk anlaşması imzalamıştı. Bu sözleşme dahilinde Marvel kahramanlarından Spider-Man , Thor ve Iron Man baskılı formalar üretilmişti. Eski rugby yıldızı Jimmy Smith bu anlaşmanın futbol ligi için çok başarılı olacağını söylerken, Marvel ve rugby liginin anlaşması sonucu o dönemde oynadığı Sydney Roosters takımının 2 binden fazla Spider-Man forması sattığını dile getirdi.

Maçlarda kullanılacak olan Star Wars temalı maç topu ve takımların kendi renkleri ve logolarına özel Star Wars ürünleri de satışa sunuldu. Ürünler maçların oynanacağı statlardan temin edilebiliyor.

BB-8 motifli resmi maç topu 24.99 AUD olarak satılıyor

Son olarak ülkemizde reklam anlaşmaları genelde isim sponsorluğu olarak yapılıyor. Futbol için çok yakın olmasa da basketbol salonlarında bu tarz organizasyonları yakın zamanda görmemiz pek sürpriz olmaz.

2016 yılında ise Türkiye Basketbol Liginin All Star organizasyonunda Anadolu Efes forması giyen Furkan Korkmaz Darth Vader, Cedi Osman ise Jedi olarak smaç yarışmasında boy göstermişti. Resmi bir anlaşma olmasa da bu show dünya genelinde ilgi uyandırmıştı. Göz atmak isterseniz;

Kaynak:

http://mashable.com/

https://www.a-league.com.au/

http://www.smh.com.au/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin