Startup’larda içerik ile pazarlama


Yazan: Ceren Ceylan

Yaklaşık yirmi yıl önce müşterilerinize ulaşmanın en etkili yolu dergi ilanları ve televizyon reklamlarıydı. Artık dijital çağda, geleneksel pazarlama etkili değil ve tüketiciler de artık bununla ilgilenmiyor.

“Şimdilerde büyük ya da küçük şirketler için en etkili pazarlama aracı ne?” diye soracak olursanız cevabı içerik pazarlamasında saklı. İçerik pazarlaması, geleneksel pazarlamadan daha düşük maliyetli ve yaklaşık üç kat daha fazla potansiyel oluşturmakta.

Dijital pazarlama alanında bulunmak heyecan verici bir zaman. Küçük işletme sahipleri artık büyük markalar ile (neredeyse) içerik pazarlama ilkelerini kullanarak rekabet edebilirler. İşletmenin büyüklüğünden bağımsız olarak, hedef aynı: Nitelikli müşteriler veya müşteri çekmek için ilgili içerikleri kullanmak.

İçerik stratejinizde bir hikaye anlatabilirsiniz

Hikaye anlatmak içerik pazarlamasının ayrılmaz bir parçası. Hikayeler, okuyucu ile işletme veya ürün arasında duygusal bir bağ oluşturmanın bir yolu. Örneğin, ölümcül hastalığa yakalanmış kişiler ve aileleri için destek sağlayan bir organizasyon olan Marie Curie, okuyucularıyla bağlantı kurmak için dokunaklı hikaye anlatımını kullanıyor. Hemşirelerinin ne kadar nitelikli olduğundan bahsetmek yerine, bireysel olarak hemşirelerden gelen hikayeleri yayınlıyorlar. Böylece güven duygusu da yaratıyorlar.

Müşterilerinizi bilin

Hedef kitlenizin tüketilen ürün zevkleri dışında okumayı sevdikleri şeylerde de belli başlı zevkleri olduğunu unutmayın. Bazı okurlar, sektör uzmanlarından alıntılar yoluyla derinlemesine bir okumayı tercih ederken, diğer okurlar hızlı ve kolayca okuyabileceği yazıları tercih ediyor. Hatta bazı okurlar yazınızda geçen jargonları anlar, bazı okurlar için ise biraz daha temel ve açıklayıcı olması gereken yazılar yazılması gerekir. Eğer müşterilerinizin uzman olduğunu bilmiyorsanız, kitlenizin her kısaltmayı (terimsel kelimeler) bildiğini düşünmeyin.

Görsellerle dolu bir dünya

Youtube’da giderek daha fazla göz kamaştırır hale geldi. İnsanlarla daha az uğraşmak isteyenler Youtube içerik pazarlamasında giderek daha da önem kazanmakta. Videoların, bir alıcının ürün ve ya hizmet anlayışını büyük oranda arttıracağı ve kullanıcıların çoğunun reklamları hatırladığını unutmamak gerekir.

Videoları etkin bir şekilde kullanarak, ister uygulama öğreticileri, ister Youtube reklamları, isterse de mobil reklamlar olsun, kullanıcılar mobil cihazlarda video kullanmak ve geleneksel platformlarda (örneğin televizyon) hızlıca yönlendirilmek konusunda teşvik ediliyor. Yeni başlayanların hem bilgilendirme hem de marka bilinci oluşturan video kullanarak kitlelerine faydalı çevrimiçi içerik oluşturma seçeneği var.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin