Startup’lar için takip edilmesi gereken sosyal medya fikirleri


Yazan: Swati Sharma

Çeviren: Simge Salgıncı

Sosyal medya bir kitlesel pazarlama silahıdır. Nike, GoPro, Starbucks gibi markalar sosyal medya alanına hükmediyor ve insanların sosyal medya bağımlılığına saldırıyor. Önde gelen pazarlama uzmanları, sosyal medyanın her markanın dijital dünyaya hükmetmek için kullanması gereken güçlü bir araç olduğu konusunda hemfikir. Ancak tüm bu süper başarılı grupların benzersiz sosyal medya akışları var. Böyle harika sosyal medya fikirlerini nasıl buluyorsunuz?

Eğer aynı soru sizin de aklınızı kurcalıyorsa, sizin için bu soruyu ele aldık.

Bu yazıda, markanızın akışını taze tutmak için bazı basit ama ilginç sosyal medya fikirlerinden bahsettik.

1. Mikro etkileyicilerin gücünü kanalize edin


Sektördeki influencer’lara ulaşmak, ürünlerinizi hedef kitleye tanıtmanın etkili bir yoludur. Ancak, mavi tik sahibi çoğu influencer tek bir Instagram gönderisi veya tweet için yüksek bir ücret talep eder. Startup’ların pazarlama kampanyaları için ayırdıkları böyle bir miktar yoktur. İşte bu noktada mikro influencer’lar imdatlarına yetişebilir. Bunlar 10 bin ila 100 bin arasında takipçisi olan kişilerdir. Ancak, takipçileri çok daha sadıktır. Takipçileriyle daha fazla etkileşim içinde oldukları için dönüşüm oranları çok daha yüksektir. Bu mikro-etkileyiciler hayranlarıyla çok daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurar.

Pek çok sosyal medya fikri arasından bir diğer harika fikir de mikro-etkileyicilerin ürünlerinizi kullanmasını ve hayranlarının önünde tanıtmasını sağlamaktır. Marka sayfanıza yeni bir görünüm kazandırmak ve ürününüzü kullanan gerçek hayattan insanlarla doldurmak için onların ürününüzü kullanarak yaptıkları paylaşımları her zaman sayfanızda paylaşabilirsiniz.

2. Selfie’ler veya videolarla akışı kişiselleştirin

Çoğu marka Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sayfalarını profesyonel tutmayı sevse de, hayranlarınızla kişisel düzeyde bağlantı kurmak için kişisel bir dokunuş eklemek harika bir yoldur. Ürün görselleri veya reklam kopyaları ve diğer şeylere sahip olmanın yanı sıra, video resimlerinizi de ekleyebilirsiniz.

İşinizle ilgili sosyal medya sayfanızda kişisel hayatınızı sergilemeyin. Her 10-15 gönderiden biri sosyal medya için uygundur. Video oluşturuyor olsanız bile, videolarınızın aşırıya kaçmadığından emin olun. İşletme profilinizle iyi dengelenmiş olmalı, ancak işletmenizin sosyal medyadaki varlığına yeni bir soluk getirmelidirler.

3. BTS video hikayeleri ile merak uyandırın

Pazarlamacıların %92’si pazarlama stratejilerinde videolara ağırlık verdiğinden, sayfanızda bir tür video bulundurmanız önemlidir. BTS videoları veya sahne arkası videoları, takipçilerinizin ilgisini çekmenin ve bir sonraki kampanyanız hakkında merak uyandırmanın harika bir yoludur.

İster yaklaşan bir reklam için çekim yapıyor olun, ister bir sonraki videonuz için planlama yapıyor olun, ister ürünleri paketliyor olun, ister devam etmekte olan bir çalışmayı ya da sadece ofisinizde çalışan insanların BTS’sini çekiyor olun, bu tür videolar her zaman merak uyandırır. Daha fazla güncelleme için geri gelmelerini sağlamak için onlara yaratıcı sürece, kuruluma ve insanlara gizlice bir göz atın.

4. Regramlayın, retweetleyin ve size ilham veren şeyleri paylaşın

Markanızın sosyal medya sayfası, ürün görselleriniz ve videolarınızla çok fazla dolup taşabilir. Arada bir başkaları tarafından oluşturulan içerikleri paylaşarak kitlenize biraz nefes aldırın. Bu sadece takipçiler için farklı bir şey olmakla kalmayacak, aynı zamanda sizin çabalarınızı da azaltacaktır.

Tek yapmanız gereken bazı güzel alıntılar bulmak ve bunları sayfanızda paylaşmak. Size ilham veren herhangi bir şey, sektörünüzle ilgili haberler, anlamlı bir gönderi veya başka herhangi bir şey sosyal medyada yeniden paylaşılabilir. Sadece bu da değil, sizi sosyal medyada etiketleyen kişileri de bulabilir ve gönderilerini akışınızda paylaşabilirsiniz.

Her gönderinizde derinlemesine bilgi vermek zorunda değilsiniz. Hafif, eğlenceli veya etkileşimli herhangi bir şey olabilir.

Başkalarının içeriklerini yeniden programlamaktan (yeniden programlamak), retweetlemekten, repinlemekten veya yeniden paylaşmaktan çekinmeyin. Ve orijinal yaratıcının hakkını verdiğinizden emin olun. “Yeniden” dönüş yaparak – gönderilerinizin akışını bozar ve size daha yaratıcı bir şey yaratmak için biraz zaman verir.

Ayrıca, takipçilerinize bir sohbetin parçası olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur ve sizi etiketlemeleri sayfanızda yer almalarını sağlayacaktır.

5. Makaralardan ve kısa hikayelerden yararlanın

Önümüzdeki yıllarda video içeriğin hüküm süreceğini hepimiz biliyoruz. Sosyal medya platformları da bu kullanıcı davranışından faydalanmaktan kaçınmıyor. Instagram ve Facebook sırasıyla makaralar ve kısa hikayeler şeklinde kısa video konseptiyle karşımıza çıktı.

İnsanın dikkat süresinin biraz heyecana ihtiyacı vardır. İnsanlar artık tek bir videoya dakikalar harcamakla ilgilenmiyor. Bu tür kısa video içerikleri dikkatlerini çekmek için harika olabilir.

Bu makaraları veya kısa hikayeleri ürün veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanabilirsiniz. Bunlar ayrıca müşterilerinizin referanslarını göstermek için de kullanılabilir. Çeşitli filtreler, çıkartmalar, sesler ve diğer şeyler vardır. Sosyal medyada da farklı zorluklar var. Markanıza popülerlik kazandırmak için trend olanları her zaman yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

6. Ortak pazarlama uzun bir yol kat ediyor

İşletmenizin sosyal medya profilini güçlendirmenin harika bir yolu, başka bir popüler marka ile işbirliği yapmaktır. Çevrenizde sosyal medya sayfalarına çok yönlülük katmak isteyen farklı markalar var. Ortak pazarlama, çabalarınızdan tasarruf etmenizi sağlar ve daha yeni bir kitle tabanına ulaşmanıza yardımcı olur.

Örneğin, bir fitness markası kendi fitness giyim serisini piyasaya sürmek için bir moda tasarımcısıyla işbirliği yapabilir. Bu şekilde, adınızın onların sosyal medyasında tanıtılmasını sağlayabilir veya tam tersini yapabilirsiniz.

Her zaman aynı alanı hedefleyen başka bir markayla iş birliği yapabilirsiniz. Bu şekilde, senkronize çabalarla onların kitlesine ulaşabileceksiniz.

7. Arkadaşını etiketle her zaman görünürlüğü artırır

İnsanlar fotoğraflarını arkadaşlarıyla paylaşmayı ve onları harika paylaşımlarda etiketlemeyi severler. Harika bir gönderi fikri, ‘arkadaşını etiketle’ gönderileriyle daha fazla etkileşim elde etmektir. Bu gönderiler, insanların bazı alışkanlıkları, memler, alıntılar, olaylar, yerler, hediye seçenekleri veya içinde bulunduğunuz sektöre dayalı herhangi bir şey hakkında olabilir.

Tek yapmanız gereken, insanlardan gönderiyi gördüklerinde akıllarına ilk gelen kişiyi ‘bir arkadaşlarını etiketlemelerini’ istemek.

Bu tür paylaşımlar yorumlarda sohbetlerin başlamasını sağlar ve sosyal medya etkileşiminizi artırabilir. Çok daha fazla görünürlük kazanırlar ve markanız çok hızlı bir şekilde sadık takipçiler haline gelebilecek daha fazla kişiye kolayca ulaşır. Paylaşılmaya zorlayan gönderiler oluşturun ve şunlardan emin olun

8. Takipçilerinizin içerik üretmesini sağlayın

Hindistan’ın önde gelen yemek dağıtım uygulamalarından Zomato, geçtiğimiz günlerde bir kampanya duyurdu. Takipçilerinden marka için video reklamlar oluşturmalarını istedi ve en iyi reklam 25 lakh Rs kazanacaktı. Bu girişim markaya takipçi sayısında büyük bir artış sağladı ve takipçilerini sergilemek için yepyeni bir akış kazandırdı. İnsanlar, içerik oluşturucuların paylaşmaya devam ettiği videoları sevdi ve akışa yeni bir görünüm kazandırdı. Bir startup olarak bu kadar büyük ölçekli bir kampanya duyurmanıza gerek yok. İçerik oluşturmak için takipçilerinize bazı ücretsiz hediyeler, aylık üyelik veya benzer şeyler verebilirsiniz. Takipçilerinizi sizin için içerik üretmeye teşvik edin ve bunları akışınızda sergileyin. Bu, yalnızca akışınız için yeni bir görünüm oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda insanların ürününüzü gerçekten kullandıklarına dair güven oluşturmaya da yardımcı olur.

9. Veri zengini gönderiler maksimum paylaşım alır

Yakın zamanda bir anket veya araştırma yaptınız mı? Sektördeki diğer kişilere yardımcı olabilecek bazı rakamlarınız var mı? Devam edin ve bazı ilginç bulgularla bazı ilginç infografikler veya basit resimler oluşturun. Bunların sektördeki kişiler arasında çok fazla paylaşım alacağından emin olabilirsiniz.

Piyasada Canva gibi gönderi konusunda yenilikçi olmanıza yardımcı olabilecek birçok araç bulunmaktadır. Resmi kişiselleştirmek için marka renklerinizi kullandığınızdan emin olun. Hubspot’un Instagram sayfasından ilham alın. Bilgi açısından zengin resimler oluştururken marka renklerini zekice kullanmışlar. Sektördeki kişiler bunları paylaşmayı seviyor ve çevrimiçi ortamda çok fazla etkileşim alıyor.

Hatta bloglarınızdan veya benzer şeylerden önemli numaralar alabilir ve bunları sosyal medya sayfalarınızda paylaşmak için resimlere dönüştürebilirsiniz.

10. Önizlemeler ve teaserlar merak uyandırmak için harikadır

Herhangi bir ürünü piyasaya sürmeden önce, aynı ürün için heyecan yaratmak zorunludur. Bu, sosyal medya akışınızın monotonluğunu kırmak ve heyecanı ateşlemek için harika bir yol olabilir. Duyurmayı planladığınız yeni ürün ne olursa olsun, sosyal medyanızda bir anlık görüntüsünü paylaşın. Bu basit bir BTS videosu, lansman teaser’ı, etkinlik hazırlığı veya herhangi bir şey olabilir.

Reels, Short Videos ve Fleet gibi kısa videoların yeni özelliği ile anında bir video oluşturmak ve takipçilerinizle paylaşmak daha kolay. Bununla bir vızıltı yaratın. Maksimum görünürlük elde etmek için herhangi bir yeni etkinlik, satış, lansman vb. için FOMO veya geri sayım oluşturun. Yakında başlıyoruz, bizi izlemeye devam edin, yarım resimler gibi gönderiler de merak uyandırmak için sosyal medyada akıllıca kullanıldığında harika görünür.

11. Marka imajı etrafında tutarlılığı koruyun

Sosyal medya akışınızla denemeler yapmak harika olsa da, kalıcı bir izlenim yaratmak için biraz tutarlılık harika olacaktır. İster marka renklerini, logoları, yazı tiplerini, görselleri veya başka herhangi bir şeyi kullanın, markanızı yansıtacak bir unsura sahip olduğundan emin olun. Marka sesinizin tutarlı olması gerekir. Markanızı yalnızca görsel yollarla – gönderilerinizin görünümünden, tarzınızdan vb. tanıyabilecek birçok takipçi vardır. Bu takipçilerin markanızı anlayabilmelerini sağlamak için bu tür görsel unsurları koruduğunuzdan emin olun.

Startup’lar için diğer sosyal medya stratejileri

Bunlar akışınız için bazı harika sosyal medya fikirleri olsa da, marka imajınızı güçlendirmeye yardımcı olabilecek başka sosyal medya stratejileri de vardır. Instagram, Facebook, Snapchat, Twitter, LinkedIn veya başka herhangi bir platform olsun, işte girişimler için bazı basit ve havalı sosyal medya stratejileri.

Ücretsiz eşantiyonlar düzenleyin

Sadece ‘ÜCRETSİZ’ kelimesinin geçmesi bile anında dikkat çekiyor. Ve bir startup olarak, bu tür eşantiyonlarda abartılı bir şey sunmanıza gerek yoktur. Küçük bir indirim kuponu, deneme üyeliği, demo veya benzeri bir şey bile sunabilirsiniz. Bunu sosyal medyada duyurun ve bu tür çekilişlerle daha fazla etiket, mention ve beğeni alın.

Etkinliklerinizi canlı yayınlayın

Video içeriği 2021’de katlanarak büyüyecek ve canlı videolar bunun büyük bir parçası olacak. Covid zamanları canlı videoları daha da popüler hale getirdi. Neredeyse her sektör, müşterileriyle etkileşim kurma yöntemini değiştiriyor ve canlı videolar bunun en etkili yollarından biri. Ayrıca takipçilerinizin etkinliklerinize katılmasını sağlayabilir veya onlarla markanız hakkında konuşarak sorularını yanıtlayan oturumlar düzenleyebilirsiniz.

AMA’lar etkileşim için harikadır

Sosyal medyada ortaya çıkan yeni bir trend AMA veya Bana Her Şeyi Sor ile ilgiliydi. Twitter, Instagram ya da başka bir sosyal medyayı ele alırsak, birçok marka ve ünlü, etkileşimlerini artırmak için bu tür oturumlara ev sahipliği yapıyor. Bu şekilde onlarla etkileşime geçebilir ve markanızla ilgili sorularını yanıtlayabilirsiniz.

Devralmalar zahmetsizce şiddetleniyor

Şu anda birçok sosyal medya sayfasının yaptığı bir başka şey de devralmalar. Yani, sosyal medya sayfanızı bir başkasının kullanımına veriyorsunuz. Bu kişiler markanıza yeni bir bakış açısı getiriyor ve akışınıza yeni bir görünüm kazandırıyor. Bu devralma bir gün ya da bir hafta sürebilir. Ve en iyi yanı, sıfır çaba harcamanız gerekiyor. Görevi devralan kişi, o süre boyunca sosyal medya akışınızı yönetecektir.

Anketlerle takipçilerinizin fikirlerini sorun

İnsanlar fikirlerine değer verilmesini severler. Yeni bir ürüne başlamadan önce anket yaptırın. Farklı şeyler için anketler düzenleyebilir ve ilgi alanlarını, sevdiklerini, sevmediklerini ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bu, markanız hakkında takipçilerinizin zihninde neler olup bittiğini daha yakından anlamanıza yardımcı olacaktır,

Profesyonel görünüm için önemli noktaları düzenleyin

Sosyal medya marka sayfanızın daha da profesyonel görünmesini sağlamanın bir başka harika yolu da tüm sayfayı organize etmektir. Dağınık ve bakımsız görünmesine izin vermeyin. Aynı şeyi yapmanın hızlı bir yolu da profilinizde bulunan önemli noktaları düzenlemektir.

Geçici içerik asla ölmez

Ne kadar ironik olsa da, Snapchat’in bu fikri ortaya atmasından bu yana geçici içeriğin popülaritesi giderek artıyor. Ve bu kısa ömürlü, kaybolan içerik kavramı uzun bir süre daha burada olacak. Twitter, Instagram, Facebook, Snapchat, hepsi kaybolan içerik kavramına sahip.

Hedef kitlenize kaçırma korkusu aşılamak için bu harika sosyal medya fikrinden yararlanın.

Bir bitiş notu

Sosyal medya iki ucu keskin bir kılıçtır. Markanız için kısa sürede büyük bir sadakat oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak aynı zamanda, mesajlaşmadaki küçük bir hata, duygularını anında incitebilir ve PR kabuslarına yol açabilir.

İçerik oluşturucuların omuzlarına çok fazla yük bindirmeden yeni içerik üretmeye devam etmek için sosyal medyada 80:20 kuralını uygulayın. Markanızın akışının yeni içerik sunmak için çok yönlü ancak tutarlı kalması önemlidir, ancak sonuçta markanızın olduğunu hatırlatın.

Gönderilerinizi düzenli olarak yaptığınızdan emin olun. Önceden plan yapın ve bir sosyal medya takviminiz olsun. Akışınızın asla ölmediğinden ve markanızı onların hafızasında canlı tutmak için sürekli olarak bazı içerikler sunduğundan emin olun.

Kaynak: https://readwrite.com/10-social-media-ideas-that-startups-must-follow-in-2021/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin