Stranger Things 2’nin sosyal medyayı “alt üst” eden 10 kampanyası (spoiler içerebilir)


Yazan: Ece Tuçaltan

İzlenme rekorları kıran içerik devi Netflix’in, başlığının tipografisine kadar ince düşünülmüş hit nostaljik dizisi Stranger Things, ikinci sezonuyla geri döndü. 27 Ekim’de hayranlarıyla buluşan dizi, yayınlanacağı güne kadar sosyal medyanın gündemine oturdu. Netflix, fragman paylaşmanın çok ötesine geçen bir içerik pazarlama stratejisi izledi. 2017 Super Bowl devre arasında yayınlanan ilk fragmanın ardından; ülkelere özel içeriklerden, 80 temalı içeriklere bir çok platform üzerinden geri sayımını yaptı. Dizinin nostalji tutkunu izleyicileri, sezonun başlama heyecanını bu kampanyalarla yaşadı:

1) 80’lerin ikonik film posterlerinden esinlenmiş uyarlamalar

İkinci sezonunun yaklaşmasıyla beraber sosyal medya kanalları üzerinden #StrangerThursdays (#AcayipPerşembeler) adında bir seri başlattılar. Seri boyunca her perşembe, 80lerin ikonik film posterlerinin Stranger Things uyarlamaları paylaşıldı. Poster uyarlamaların arasında Firestarter, The Running Man, Tremors, A Nightmare on Elm Street, The Evil Dead, Alien ve The Goonies de vardı.

 

2) Dizi karakterlerinden Spotify playlistleri

Spotify, kullanıcılarının müzik zevklerine göre dizi karakterlerinin dinleyebileceği playlistleri (“playlistleri” link https://www.spotify-strangerthings.com/) öneriyor. 13 karakterin kişilik özelliklerine göre tasarlanan playlistler, dinleyicilerine Hawkins kenti ve Upside Down World (Baş Aşağı Dünya) deneyimini yaşatıyor. Playlistler, 80’ler synth parçalarından pop’a bir çok mod barındırıyor.

3) Love in the Upside Down

4) Sadettin Teksoy Hawkins’te

Netflix Türkiye, dizinin Türk hayranlarını heyecanladırmanın yolunu Sadettin Teksoy’da buldu. Özellikle 90’lı yıllarda araştırdığı şehir efsaneleri ile ünlenen Teksoy, hazırladığı TV programları ile bizleri ülkemizdeki gizemlerin içerisine sürüklüyordu. Artık program yapmıyor olması Hawkins kasabasının gizemlerini araştırmasına engel olmadı.

5) Hawkins Elekrik İdaresi iletişim Hattı

Hawkins Power and Light idaresi, dizide çok önem taşıyor. Netflix; Los Angeles ve New York’ta kurgusal elektrik idaresi adına, sadece hayranlarının ilgisini çekecek çok niş bir billboard kampanyası düzenledi. “Daha parlak bir gelecek için ışığa bas” sloganı, yüzeyinde basit ama bir o kadarda tekin olmayan idare için ideal bir seçim olmuş. Kampanyada belirtilen numara, 80’li yıllarda duyabileceğiniz, kurumsal 1-800 numarası gibi işliyor. Bekleme esnasında çalan bayık müzikten, menü yönergelerine kadar bütün ince ayrıntıları düşünülmüş bir ses kaydı dinletiyor.

6) Stranger Things: The Game

(Görsel: Apple Store)

1984 yılıydı, oyunlar 8-bit’ti. Tıpkı karakterlerin günümüzde oynayacakları “Legend of Zelda” tipi aksiyon macera oyunu gibi. Bu aplikasyon oyuncuyu, Mirkwood Ormanı’nı çalılarından, esrarengiz Hawkins Labartuarı’na kasabanın çeşitli noktalarında keşfe çıkarıyor.

Dizinin akışına göre görevler açılıyor ve yeni karakterler oyuna dahil oluyor.
Aslında bundan bir sene evvel dizinin bir takım hayranları resmi olmayan bir Stranger Things oyunu yaratmışlardı. Infamous Quests ekibinin bu hayranlık gösterisi resmi oyunun ilham kaynağı olmuş olabilir.

7) Snapchat Joyce’ın oturma odasını kameranıza yansıtıyor

Snapchat, türünün ilk örneği olan, bir portal görevi gören ve kullanıcıların etkileşime girebileceği bir Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) lensi kullandı. Snapchat ilk defa bir tanıtım filtresi kullanmıyor tabi. Ancak dizinin yayınlandığı 27 Ekim gününde ilk kez kullanıcılarına etkileşimli bir sanal ortam sundu. Bunun yanı sıra daha önce örneklerini gördümüz sponsorlu ön kamera filtresiyle de, burnu kanayan bir Eleven’a dönüşmek mümkün. Joyce’un oturma odasına adım atmak için dizinin jeneriğini Shazam’layabilir ya da yandaki Snap kodunu taratabilirsin.

8) Upside Down’da inecek var

Uber ofislerinde yaşanan zincirleme skandalların ardından Amerika’da ivme kazanan Lyft de pazarlama kampanyasına dahil oldu. Cadılar Bayramına özel bir “Stranger Mode” (“Garip Mod”) eklendi. Bu mod, Philadelphia ve Los Angeles’taki Lyft müşterilerine; statik sesler, sülükler, açıp kapanan ışıklar ve laboratuvar kıyafetli oyuncularla Upside Down deneyimi yaşattı.

9) Günün en önemli öğünü, donmuş Eggo Waffles

Tıpkı zamanında E.T.’ye yerleştirilen Reeces Pieces gibi, Stranger Things’in de bariz ürün yerleştirmesi Kellogg’s Eggo Waffles oldu. Tam bir 80’ler reklam strajisi izleyen dizi, izleyicin içindeki çocuğu ortaya çıkardı. Eleven’ın favori dondurulmuş waffle’ı Eggo’s, yeni tariflerle ürününü adeta yeniledi.

10) @strangerthingstv Instagram Hesabı

Instagram bir kenara, “sosyal medya” kavramı dizinin 80ler havasına çok ters. Netflix ekibi bunu dikkate alarak 80ler öğeleri içeren ama demodelikten kaçan yenilikçi bir kampanya sundu. @strangerthingstv Instagram hesabında etkileşimi yüksek tutmak için; sinemagraflar ve GIF içerikleri üretildi, seriden kesitler ve replikler paylaşıldı. Dizinin ikonik tema şarkısı sözsüz de olsa VHS bir kareoke videosu haline de getiridi.

Maalesef bu büyük içerik pazarlama çalışmalarının gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilemeyiz. Netflix, ne yapımcığını üstlendiği programların ne de diğer dizileri hakkında izlenme oranları ve benzeri metrikler hakkında hiç bir bilgi paylaşmıyor. Ancak şunu biliyoruz ki Netflix; diğer online dizi platformlarına kıyasla, ürettiği içeriğe daha fazla para harcıyor. Netflix CEO Reed Hastings yalnızca bu yıl 6 milyar dolar harcayacaklarını duyurdu. Bu rakam Amazon Prime Video’nun harcamlarından 1,5 milyar dolar daha fazla. Hatta HBO ve Hulu’nun iki katı kadar. Hastings, şirketin harcamalarının 2018 yılında 8 milyar dolara yaklaşacağını belirtti. Hikaye anlatımını, pazarlama stratejisinin ortasına koyan Netflix, gözde dizisi Stranger Things için bütün detayları düşünmüş. Bu ivmeyle devam ettiği sürece rakiplerinden sıyrılmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

 

Kaynaklar:
https://www.recode.net/2017/10/27/16550716/stream-netflix-stranger-things-2-release-live-date-facts-stats-binge-watch-upside-down?via=indexdotco
http://www.businessinsider.com/netflix-is-running-a-first-of-its-kind-snapchat-world-lens-for-stranger-things-2017-10?via=indexdotco
http://www.thedrum.com/news/2017/10/26/how-netflix-turned-marketing-upside-down-the-return-stranger-things
http://www.adweek.com/brand-marketing/netflixs-latest-stranger-things-treat-hawkins-power-and-light-ads-with-a-working-number/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin